گفتگوی تلفنی اتمر و ظریف/ ظریف: به زودی تحقیق در محل حادثه آغاز می شود |
گفتگوی تلفنی اتمر و ظریف/ ظریف: به زودی تحقیق در محل حادثه آغاز می شود

بازتاب خبرهای 22 ثور 1399

Image Title
۲۲ / ثور ۱۳۹۹

گفتگوی تلفنی اتمر و ظریف/ ظریف: به زودی تحقیق در محل حادثه آغاز می شود

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که محمد حنیف اتمر، سرپرست این وزارت با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مورد گزارش های آزار و اذیت و کشته شدن شماری از کارجویان افغانستانی در امتداد سرحد با ایران، تلفنی گفتگو کرده است.

به گفته این وزارت، این گفتگوی تلفنی عصر روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۱ثور) صورت گرفته و دو جانب با تاکید بر توافقات قبلی مبنی آغاز تحقیقات مشترک در مورد حادثه، درباره مشخص ساختن تیم های بررسی کننده گفتگو کرده اند.

حنیف اتمر در این تماس، در مورد سفر هیأت بررسی کننده افغانستان به ولایت هرات اطلاع داده و خاطرنشان کرده که این هیأت تحقیق خویش را در محل حادثه آغاز کرده است.

zarif and atmar

در این گفتگوی تلفنی، ظریف نیز از تعیین هیأت ایرانی به اتمر اطمینان داده و تاکید کرده که به زودی تحقیقات در محل حادثه آغاز خواهد شد.

به گفته وزارت خارجه افغانستان، هر دو جانب تفاهم کرده اند که در صورت ضرورت، هیأت های دو جانب در محل حادثه، در شهرهای مشهد و هرات جلسه مشترک برگزار کنند.

این در حالی است که هیأت بررسی کننده حکومت افغانستان از دو روز به این سو در ولایت هرات به سر می برد. این هیأت روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که به سر نخ هایی در  خصوص حادثه اخیر دست یافته است.

به گفته آنان، در این رویداد از مجموع ۴۶ کارجوی افغانستانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده بودند، ۱۰ تن که باشندگان ولایت های هرات و فاریاب بودند، جان باخته، ۱۷ تن مفقود گردیده و ۱۹ تن دیگر نجات یافته اند.

۲۲ / ثور ۱۳۹۹

رهبر جنوب آسیا و شرق دور گروه تروریستی داعش در افغانستان بازداشت شد

وزارت امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی در یک اعلامیه مشترک می گویند که “ضیاالحق” مشهور به “شیخ ابوعمر الخراسانی”، رهبر جنوب آسیا و شرق دور گروه تروریستی داعش در افغانستان بازداشت شده است.

در این اعلامیه مشترک که امروز(دوشنبه، ۲۲ثور) از سوی ریاست عمومی امنیت ملی منتشر شده، آمده است که این ریاست در ادامه‌ طرح جامع و جدید خود برای بازداشت و از بین بردن رهبران گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی، این بار “ضیاالحق” مشهور به “شیخ ابوعمر الخراسانی”، رهبر جنوب آسیا و شرق دور گروه تروریستی داعش را در یک عملیات مشترک با قطعات خاص پولیس(۲۲۲) بازداشت کرده است.

NDS

در این اعلامیه مشترک آمده است که این عملیات بر بنیاد اعترافات چهار مسوول ارشد داعش که در بند امنیت ملی به سر می‌برند و تلاش‌های شبانه‌روزی فنی و استخباراتی نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

در نتیجه‌ این عملیات “صهیب”، مسوول روابط عامه و “ابوعلی” مسوول استخبارات داعش شاخه‌ جنوب آسیا نیز بازداشت شده‌اند.

هفته گذشته نیز ریاست عمومی امنیت ملی گفته بود که یک هسته‌ مشترک گروه داعش و شبکه‌ حقانی که چندین حملات تروریستی را در کابل انجام داده‌ بودند، در ولسوالی شکردره کابل از بین برده شده است.

همچنان این ریاست ماه گذشته “اسلم فاروقی”، رهبر شاخه خراسان گروه تروریستی داعش را با ۱۹ تن از همکاران نزدیکش بازداشت کرده بود.

۲۲ / ثور ۱۳۹۹

رهایی 53 زندانی حکومت از سوی طالبان در فاریاب و بادغیس

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که ۵۳ زندانی حکومت از سوی طالبان در فاریاب و بادغیس رها شده اند.

taliban 2

سهیل شاهین امروز دوشنبه (۲۲ثور) در توییتی گفته است که در تداوم روند رهایی زندانیان، امروز و روز گذشته ۵۳ زندانی حکومت در ولایات فاریاب وبادغیس از سوی طالبان رها شده اند.

پیش از این قاری یوسف احمدی، یکی از سخنگویان طالبان گفته بود که ۱۷ تن از زندانیان حکومت در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس رها شده اند.

این در حالی است که سخنگوی شورای امنیت امروز در یک نشست خبری گفت، تا کنون ۱۰۵ نیروی امنیتی در برابر یک هزار زندانی طالب از سوی طالبان رها شده و حکومت تا رهایی ۲۰۰ نیروی امنیتی، روند آزادی زندانیان طالب را متوقف کرده است.

۲۲ / ثور ۱۳۹۹

تا رهایی 200 نیروی امنیتی؛ روند رهایی زندانیان طالبان متوقف شد

سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید، در بدل رهایی یک هزار زندانی طالب، تنها ۱۰۵ تن از نیروهای امنیتی از زندان های طالبان رها شده و تا رهایی ۲۰۰ نیروی امنیتی، روند رهایی زندانیان طالبان متوقف شده است.

جاوید فیصل امروز دوشنبه (۲۲ثور) در یک نشست خبری گفت، طالبان تا هنوز هیچ اراده ای از خود برای صلح نشان نداده و این مسأله، بیانگر آن است که این گروه هنوز هم معتقد به جنگ و خشونت است.

jawid faisal

او از طالبان خواست تا مطابق توافقنامه صلح با ایالات متحده امریکا مکلفیت های خود را به پیش ببرد.

سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی تاکید کرد که حکومت روند رهایی زندانیان را تنها پس از رهایی ۲۰۰ نیروی امنیتی از سوی طالبان از سر خواهد گرفت.

۲۲ / ثور ۱۳۹۹

وزارت صحت: کرونا به زودی رفتنی نیست/ تمام برنامه‌ها بر مبنای زندگی با کرونا طرح شود

مسوولان در وزارت صحت می گویند که شواهد، آمار، ارقام و تحقیقات علمی نشان می دهد که کرونا به زودی رفتنی نیست و  گزینه‌ای که امروز روی دست جامعه انسانی می‌باشد، این است که تمام برنامه‌های خود را بر مبنای زندگی با کرونا طرح و دیزاین کنند.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت امروز دوشنبه(۲۲ثور) در یک نشست خبری گفت، توقع وزارت صحت از شهروندان کشور این است که با رعایت اصول بهداشتی، شستن دست ها، پوشیدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی، خود و دیگران را در برابر ویروس کرونا مصون نگه دارند.

مجروح افزود: “پیام وزارت صحت عامه به دولت، جامعه و سکتور خصوصی به صورت واضح این است که شواهد، آمار، ارقام و تحقیقات علمی نشان می دهد که کرونا به زودی رفتنی نیست و این ویروس به زودی ما را رها نمی کند، بناء گزینه که امروز روی دست ما است، این است تا تمام برنامه های‌مان  بر مبنای زندگی با کرونا طرح و دیزاین شود.”

majruh

وی تاکید کرد که باید زندگی با کرونا را جزئی از نورم روزمره زندگی ساخته و محیط کار، محیط آموزشی، محیط تجارت و محیط اداره قسمی وفق داده شود تا با وجود تهدید کرونا، زندگی اجتماعی، اداری، سیاسی و اقتصادی تداوم بخشیده شود.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت با بیان این‌که موافق با رفع آنی قرنطین نیست، خاطرنشان کرد که تمام اقشار جامعه و دولت باید منابع خود را روی این برنامه متمرکز سازند تا با رعایت اصول بهداشت و کار، در شرایطی که کرونا به عنوان یک تهدید مطرح است، آمادگی لازم را داشته باشند.

مجروح ادامه داد که توقع وزارت صحت عامه از تمام بخش ها به خصوص بخش های آموزشی این است که فرصت را بیش از این از دست ندهند و محیط های آموزشی مکاتب و دانشگاها، محیط تجاری، محیط کاری و ادارات دولتی به گونه ای تنظیم شود که در صورت ادامه تهدید ویروس کرونا، آرام آرام بتوانند روند آموزش، کار و تجارت خود را به صورت مداوم ادامه دهند.

وی همچنان تاکید کرد: “کرونا یک اوج دارد، اما دوباره نزول می کند و شرایط نزولش به صورت آنی رفع شدنی نیست و به این معنی است که ما یک مدت طولانی تا نایل شدن به واکسن، با کرونا زندگی خواهیم کرد”.

این اظهارات معین وزارت صحت در حالی مطرح می شود که تاکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به چهار هزار و ۶۸۷ تن رسیده که به گفته مجروح، بیشتر آن در کابل است. تاکنون ۵۰۴ مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان بهبود یافته و ۱۲۲ تن نیز جان باخته اند.

۲۲ / ثور ۱۳۹۹

ثبت ۲۸۵ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به چهار هزار و ۶۸۷ تن رسید

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۵ واقعه جدید  ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است.

خبرنامه

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۵ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است

وحید مجروح، معین عرضه خدمات وزارت صحت‌عامه امروز (دوشنبه، ۲۲ثور) در یک نشست خبری گفت، در یک شبانه روز گذشته، ۲۸۵ واقعه جدید  ابتلا به ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده که با ثبت این موارد جدید، شمار  افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان، به ۴ هزار و ۶۸۷ تن رسیده است.

به گفته این مقام صحی، در ۲۴ ساعت گذشته ۲ فرد مبتلا به کرونا در کشور جان باخته و ۱۶ تن دیگر بهبود یافته اند. به این ترتیب، شمار جان باختگان ناشی از کرونا به ۱۲۲ تن و بهبود یافتگان به ۵۷۸ تن رسیده است.