دانشمندان، نگران جهش های کرونا ویروس |
دانشمندان، نگران جهش های کرونا ویروس

دانشمندان، نگران جهش های کرونا ویروس

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۲ / ثور ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

دانشمندان شواهدی در مورد جهش در برخی از گونه‌های کرونا ویروس پیدا کرده‌اند که ممکن است به گسترش این پاتوژن کمک کند.

تجزیه و تحلیل بیش از ۵۳۰۰ ژنوم کرونا ویروس از ۶۲ کشور جهان نشان می‌دهد که هرچند این ویروس نسبتاً پایدار است، اما جهش‌هایی داشته‌است، از جمله دو تغییر ژنتیکی که باعث تغییر “پروتئین اسپایک” حیاتی می‌شود که این ویروس برای آلوده‌سازی سلول‌های انسانی استفاده می‌کند.

محققان دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن تأکید می‌کنند که مشخص نیست جهش‌ها چگونه بر ویروس تأثیر می‌گذارند، اما از آنجایی که این تغییرات به طور مستقل در کشورهای مختلف به وجود آمده‌اند، ممکن است به گسترش راحت‌تر ویروس کمک کنند.

جهش‌های اسپایک در حال حاضر نادر هستند اما مارتین هیبرد، استاد بیماری‌های عفونی در حال ظهور و نویسنده ارشد این مطالعه، گفت ظهور آنها نیاز به نظارت جهانی روی ویروس را برجسته می‌کند تا تغییرات لازم به سرعت انجام شود.

هیبرد ادامه می‌دهد: ” محققان در حال تولید واکسین و سایر روش‌های درمانی علیه این پروتئین اسپایک هستند زیرا به نظر می‌رسد هدف خوبی باشد. اما باید مراقب باشیم که هیچ جهشی این رویکردها را باطل نمی‌کند.”

مطالعات مربوط به ویروس در روزهای اولیه نشان داد که شکل پروتئین اسپایک آن باعث می‌شود تا به سلول‌های انسانی با کارایی بیشتری در مقایسه با سارس متصل شود. این تفاوت ممکن است به جدیدترین کرونا ویروس‌ها کمک کند تا افراد بیشتری را آلوده کرده و به سرعت در سراسر جهان گسترش بیابند.

حال، دانشمندان نگران هستند که جهش‌های گسترده‌تری در پروتئین اسپایک ایجاد شود. پروتئین اسپایک هدف اصلی واکسین‌های در دست تولید در سراسر جهان است و اگر بیش از حد تغییر کند ممکن است این واکسین‌ها دیگر اثری نداشته باشند. سایر روش‌های درمانی بالقوه مانند آنتی‌بادی‌های مصنوعی نیز می‌توانند تاثیر کمتری داشته باشند.

هیبرد گفت: “این یک هشدار اولیه است. حتی اگر این جهش‌ها برای واکسین‌ها مهم نباشند، جهش‌های دیگری ممکن است رخ بدهند و ما باید همچنان به نظارت خود ادامه بدهیم. به این ترتیب با واکسینی که فقط علیه برخی از سویه‌ها موثر است گرفتار نمی‌شویم.”

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
جهش ژنتیکی کرونا ویروس درمان شیوع کرونا کرونا ویروس واکسین کرونا

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید