خواست مکرر ارگ از طالبان؛ آتش بس بشردوستانه را بپذیرید! |
خواست مکرر ارگ از طالبان؛ آتش بس بشردوستانه را بپذیرید!

بازتاب خبرهای ۱۶ ثور ۱۳۹۹

Image Title
۱۶ / ثور ۱۳۹۹

خواست مکرر ارگ از طالبان؛ آتش بس بشردوستانه را بپذیرید!

ریاست جمهوری از تمام کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک خواسته تا از طالبان بخواهند دست از خشونت بکشد و آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

محمد اشرف غنی بعد از ظهر روز گذشته(۱۵ثور) در نشست آنلاین گروپ تماس کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک که به خاطر هماهنگی بیشتر در راستای مبارزه با ویروس کرونا برگزار شد، با بیان این که جنگ تاثیرات منفی بر تلاش های حکومت در راستای مبارزه با ویروس کرونا گذاشته، گفته است که طالبان باید آتش بس را بپذیرد.

او در این نشست از تمام کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک خواسته است که از گروه طالبان بخواهند از خشونت غیرمنطقی دست بکشد و به خاطر برقراری صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، به روند سیاسی بپیوندد.

غنی با اشاره به پیامدهای ویروس کرونا تاکید کرده که اندازه و محدوده تاثیر مخرب و مختل کننده این ویروس نیازمند پاسخ جمعی قوی از طریق تلاش های مشترک، ترویج روحیه هبستگی، تقویت بافت های شهروندی و اتخاذ استراتژی مبتنی بر همکاری در سطح منطقه ای و بین المللی است.

 خبرنامه

ریاست جمهوری از تمام کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک خواسته تا از طالبان بخواهند دست از خشونت بکشد و آتش بس بشردوستانه را بپذیرد

رییس جمهور خاطرنشان کرده که از کوشش های جامعه علمی در سراسر جهان در راستای ساخت واکسین کرونا حمایت می کند.

غنی اضافه کرده که برای ارج گذاری به ماهیت عدم انسلاک، نیاز است که انسجام و همسویی لازم در راستای همکاری‌های ملی و چندجانبه و همبستگی در مقابل ویروس کرونا ایجاد شود و برای محافظت از دست‌آوردهای جمعی این جنبش در راستای مبارزه با فقر، گرسنگی، محرومیت، نابرابری و بی‌ثباتی، اراده قوی وجود داشته باشد.

غنی یک بار دیگر تاکید کرده که مردم افغانستان صدمات زیادی از جنگ ۴۰ ساله نیابتی دیده و حکومت می خواهد افغانستان به بستر همکاری‌ های منطقه ای و بین المللی مبدل شود.

اشرف غنی در حالی مجددا خواهان برقراری آتش بس از سوی طالبان شده که روز گذشته سخنگوی ریاست جمهوری نیز از طالبان خواسته بود آتش بس بشردوستانه را بپذیرد، اما تاکنون گروه طالبان در این خصوص واکنشی نشان نداده است.

پیش از این طالبان درخواست آتش بس از سوی نهادهای بین المللی و حکومت را رد کرده بود.

۱۶ / ثور ۱۳۹۹

تاکید سازمان ملل و حکومت بر هماهنگی در امر مبارزه با ویروس کرونا

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و حکومت در یک اعلامیه مشترک بر هماهنگی در امر مبارزه با ویروس کرونا، تاکید کرده است.

براساس این اعلامیه مشترک که امروز(سه‌شنبه،۱۶ثور) از سوی یوناما منتشر شده، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری و خانم دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان، باهم دیدار و هر دو  اظهار داشته‌اند که جهت مبارزه با ویروس کرونا نیاز به تلاش‎های جمعی تمام مردم افغانستان است.

همچنان خانم لاینز، تاکید بر همکاری عمیق میان تمام نهادهای ذیربط کرده تا یک خط مش واحد و مشترک در مبارزه علیه ویروس کرونا ایجاد شود.

United nation

در این دیدار، صالح گفته است که جهت مبارزه مشترک با ویروس کرونا، دولت افغانستان خواستار ادامه نشست‎های استراتژیک با دفاتر نمایندگی‎های سازمان ملل بوده تا همکاری این نهادها برجسته‎تر و هماهنگی آنها با برنامه‎های حکومت بیشتر شود.

معاون اول رییس جمهور از نماینده خاص و  هماهنگ کننده کمک‌های بشری دفتر سازمان ملل، آقای توبی لنزر، دعوت کرده تا در جلسه کمیته بین الوزارتی اضطرار اشتراک نموده و از آنها خواسته تا یک چهارچوب واضح ترتیب کنند که بر اساس آن نهادهای بین المللی بتوانند به صورت مشخص در حمایت از وزارت‎های مختلف فعالیت داشته باشند.

در این اعلامیه مشترک آمده است که نماینده خاص سر منشی سازمان ملل برای افغانستان پیش از این، یک جلسه مشورتی با رییس جمهور غنی نیز داشته است که  در آن جلسه غنی گفته  مسوولیت رهبری روابط و هماهنگی دولت با دفاتر سازمان ملل را به معاون اول ریاست جمهوری واگذار کرده است.

۱۶ / ثور ۱۳۹۹

کابل و تهران مشترکا قضیه شکنجه و به آب انداختن مسافران افغانستانی را بررسی می‌کنند

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که روی تشکیل یک هیات مشترک تحقیق با ایران پیرامون گزارش های رفتار نادرست با مسافران افغانستانی در امتداد مرز دو کشور و جان باختن شماری از آن ها، توافق شده است.

وزارت خارجه امروز(سه‌شنبه، ۱۶ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که به هدف دستیابی به حقیقت پیرامون گزارش های نشر شده مبنی بر شکنجه و کشته شدن شماری از مسافران افغانستانی در امتداد مرز با ایران؛ از روز گذشته به این طرف محمد هارون چخانسوری، معین سیاسی وزارت امور خارجه در کابل و سفیر افغانستان مقیم تهران با مسولین دولتی ایران در تماس و پی‌گیر قضیه هستند.

خبرنامه

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که روی تشکیل یک هیات مشترک تحقیق با ایران پیرامون گزارش های رفتار نادرست با مسافران افغانستانی در امتداد مرز دو کشور و جان باختن شماری از آن ها، توافق شده است

بر اساس این اعلامیه، وزارت امور خارجه ایران شام روز گذشته از طریق یک تماس تلفنی با سفیر افغانستان مقیم تهران، آمادگی خود را برای انجام تحقیقات مشترک اعلام کرده است.

هم‌چنان مقام‌های ایرانی در این تماس تلفنی وعده سپرده که در جریان امروز، یک یادداشت رسمی در مورد جزئیات فنی تحقیقات مشترک را به سفارت افغانستان ارسال می‌کند.

این در حالی است که سه روز قبل تصاویری در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که بر اساس آن، شاهدان عینی می‌ گویند بیش از ۵۰ تن از شهروندان کشور که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشتند، توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و به رودخانه انداخته شده‌اند.

از سویی هم ایران این ادعا را رد کرده و گفته است که این رویداد در خاک افغانستان رخ داده است.

۱۶ / ثور ۱۳۹۹

معاون تجارتی حوزه پروان شرکت برشنا در انفجار ماین کشته شد

شرکت برشنا اعلام کرده است که مرتضی سروری، معاون تجارتی این شرکت در حوزه ولایت پروان در انفجار یک ماین جاسازی شده کشته و ۴ کارمند دیگر این شرکت زخمی شده اند.

شرکت برشنا گفته است که کارمندان فنی ولتاژ بلند این شرکت امروز سه شنبه(۱۶ثور) حین ترمیم پایه برق در ولایت پروان هدف انفجار ماین کنار جاده ای قرار گرفته اند.

خبرنامه

شرکت برشنا اعلام کرده است که مرتضی سروری، معاون تجارتی این شرکت در حوزه ولایت پروان در انفجار یک ماین جاسازی شده کشته و ۴ کارمند دیگر این شرکت زخمی شده اند

این شرکت گفته است که در این انفجار رییس حوزه برشنا در ولایت پروان و معاون او که مصروف ترمیم پایه‌های منهدم شده برق در ساحه گلغندی بودند، زخمی شدند.

شرکت برشنا گفته که وضعیت زخمیان این رویداد وخیم است و دقایقی قبل تایید کردند که معاون حوزه پروان برشنا در نتیجه جراحت جان باخته است.

این در حالی است که شب گذشته دو پایه برق در ساحه گلغندی ولایت پروان از سوی افراد ناشناس منفجر شد و صبح امروز موتر حامل کارمندان شرکت برشنا که برای ترمیم این پایه‌های برق به محل رویداد می رفتند، هدف انفجار ماین قرار گرفت.

۱۶ / ثور ۱۳۹۹

حمله افراد مسلح ناشناس بر یک رسانه محلی در سمنگان

نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که افراد مسلح ناشناس بر رادیو تلویزیون محلی «سیمای صلح» در ولایت سمنگان حمله و تیراندازی کرده‌اند.

نی با نشر یک اعلامیه تصریح کرده است که به گفته “سید اسماعیل سادات”، مسوول این رسانه، حوالی ساعت ۱۲ شب گذشته(دوشنبه، ۱۵ثور) دو فرد موترسایکل‌سوار با سلاح بر رادیو تلویزیون سیمای صلح سمنگان حمله نموده که در نتیجه اصابت گلوله، زیان مالی به این رسانه وارد شده و خوش‌بختانه به کارکنان آن آسیب جانی نرسیده است”.

nai

به گفته سادات، هنوز روشن نیست که این حمله از سوی چه کسانی صورت گرفته و بررسی ارگان‌های امنیتی در این زمینه ادامه دارد.

حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان گفته است که حمله و تیراندازی بر تلویزیون سیمای صلح در ولایت سمنگان، مایه نگرانی این نهاد گردیده و آن را “حمله بر آزادی بیان” می‌داند.

نی، همچنان از حکومت افغانستان به‌خصوص نهادهای امنیتی کشور خواسته که این موضوع را به‌صورت جدی پیگیری نموده، عاملان این قضیه را شناسایی و به پنجه عدالت بسپارند.

۱۶ / ثور ۱۳۹۹

طالبان پنج موتر حامل كمك هاي تركمنستان را در فاریاب متوقف کرد

مقام های محلی در فاریاب می گویند که پنج عراده موتر حامل کمک های ترکمنستان که عازم شهر میمنه، مرکز این ولایت بود، توسط طالبان در مسیر شاهراه متوقف شده است.

دفتر والی فاریاب امروز سه شنبه(۱۶ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است: “با وجود این که قبلا از سوی اداره محلی اعلان شده بود که این کمک ها برای تمام ولسوالی ها و مردمی که در ساحه حکومت و طالبان زندگی می کنند، فرستاده می شود، اما طالبان روز گذشته ۱۰ درصد از این کمک ها را در قرارگاه نظامی شان پایین کرده اند”.

خبرنامه

مقام های محلی در فاریاب می گویند که پنج عراده موتر حامل کمک های ترکمنستان که عازم شهر میمنه، مرکز این ولایت بود، توسط طالبان در مسیر شاهراه متوقف شده است

در این خبرنامه آمده است که طالبان در کنار این ۱۰ درصد، از ۶۰ ساعت به این طرف موترهای کمکی را در ساحه ولسوالی شیرین تگاب توقف داده است.

به گفته دفتر والی فاریاب، احتمال می رود که در این هوای گرم، سبزیجات و تخم مرغ های اهدا شده توسط ترکمنستان، فاسد شده باشد.

این در حالی است که ترکمنستان محموله ای شامل ۹۵ تن انواع سبزیجات، بیسکوییت، چاکلیت، نوشابه و ۳۰۰ هزار تخم مرغ را به افغانستان کمک کرده  است.