سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید که طالبان پس از امضای توافق نامه صلح با امریکا، حملات شان را افزایش داده و حداقل 15 غیرنظامی روزانه در این حملات طالبان کشته و زخمی شده اند.

جاوید فیصل امروز شنبه(6ثور) در یک نشست خبری گفت، پس از امضای توافق‌نامه صلح طالبان، این گروه دو هزار و 804 حمله در برابر نیروهای افغانستان انجام داده‌ است.

او افزود، در این حملات 789 غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

jawid faisal

سخنگوی شورای امنیت ملی تاکید کرد که پس از امضای توافق صلح، بیش از 2 هزار و 700 طالب در دفع حمله طالبان از سوی نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

وی خاطرنشان کرد که تنها در یک هفته‌ گذشته، 309 طالب در درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی کشته و 210 تن دیگر زخمی شده اند.

 او با اشاره به روند صلح گفت با وجو حملات طالبان حکومت برای پیشرفت در پروسه‌ی صلح، متعهد است و طالبان باید از این فرصت استفاده کنند.

فیصل با اشاره به آزادی زندانیان طالب افزود: “زندانیانی که تعهد به عدم بازگشت به جنگ داشته باشند، مسن باشند، حبس باقی‌مانده‌ شان کم باشد و کسانی که برای امنیت ملی ما و شرکای ما خطر نباشند، آزاد می‌شوند؛ اما کسانی که برای امنیت ما خطرناک باشند، آزاد نمی‌شوند.” این در حالی است که تاکنون 550 زندانی طالب از سوی حکومت و 61 زندانی دولتی از سوی طالبان آزاد شده اند. همچنین گروه طالبان درخواست آتش‌بس برای مبارزه با ویروس کرونا را رد کرده است.