در شرایطی که بحث و جدل‌ها در مورد انتخاب بین سلامتی یا اقتصاد، و زمان و چگونگی بازگشت به حالت عادی بالا می‌گیرد، بررسی پیامدهای خاتمه تعطیلی و فاصله‌گیری اجتماعی اهمیت زیادی دارد.

مطالعات آنفولانزای بزرگ ۱۹۱۸ نشان می‌دهند شهرهایی که مداخلات غیردارویی زودهنگام را اتحاذ کرده، آنها را به مدت طولانی حفظ کردند، هم در زمینه سلامت و هم به لحاظ اقتصادی عملکرد بهتری داشتند. در واقع آمار مرگ و میر در آنها پایین‌تر بود و اقتصادشان نیز سریع‌تر بهبود یافت.

به عبارت دیگر در سال ۱۹۱۸، قرار نبود که بین سلامتی و اقتصاد یکی را انتخاب کنیم؛ این دو باهم بودند.

مطابق با مطالعه‌ای از هوارد مارکل، هاروی لیپمن و جی.الکساندر در سال ۲۰۰۷، شهرهای مختلف رویکردهای متفاوتی در برابر همه‌گیری ۱۹۱۸ داشتند. این تجربه‌های متفاوت حاوی هشداری در مورد پیامدهای بازگشت زودهنگام به حالت عادی هستند.

به عنوان مثال، سنت لوئیس، دنوِر و سان‌فرانسیسکو فاصله‌گیری اجتماعی را خیلی زود آغاز کردند و موفق به کاهش شدت موج اولیه بیماری شدند. هرچند هرسه‌ شهر خیلی زود فاصله‌گیری را تقلیل دادند… و بله، شاهد موج دوم بیماری بودند. در اس‌تی.لوئیس و دنور، موج دوم بدتر از اولی بود. با شروع موج دوم، این شهرها مجددا فاصله‌گیری اجتماعی را اعمال کردند اما دیگر خیلی دیر شده‌بود.

سان‌فرانسیسکو در سال ۱۹۱۸ (درست مثل ۲۰۲۰) یکی از اولین شهرهایی بود که تعطیلی و فاصله‌گیری را اعمال کرد و زود پاندمی را تحت کنترل درآورد. هرچند ۵ هفته بعد، با کاهش تعداد موارد ابتلا، این شهر خیلی زود پیروزی را اعلام و حالت عادی را برقرار کرد. نتیجه این بود که چند هفته بعد، تعداد موارد ابتلا مجددا بالا گرفت. سان‌فرانسیسکو دوباره تعطیلی را شروع کرد اما بسیاری از شهروندان در برابر دستورها مقاومت کردند. موج دوم بیماری تا ماه‌ها ادامه یافت.

در این میان، شهرهای دیگر محدودیت‌ها را به مدت طولانی‌تری حفظ کردند. مثلا، نیویورک قرنطینه را زودتر از شهرهای دیگر اعمال کرد و تا جایی که نرخ مرگ‌ومیر به کم‌ترین سطح رسید، این رویه را ادامه داد. این شهر تنها یک موج اصلی بیماری را به خود دید و نرخ تلفاتش پایین‌تر از کل ایالات متحده بود.

نکته قابل‌اهمیت اینکه، هرچند نیویورک قوانین اولیه خود را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد اما مدت زمان محدودیت‌های اعمال‌شده در این شهر حدودا نصف محدودیت‌های سنت لوئیس و دنور بود. به عبارت دیگر عجله برای بازگشت به حالت عادی در شهرها، منجر به تعطیلی دوباره‌ای شد که به اندازه تعطیلی اول طول کشید!