ریاست جمهوری: آزمایش ویروس کرونای اشرف غنی و رولا غنی منفی است |
ریاست جمهوری: آزمایش ویروس کرونای اشرف غنی و رولا غنی منفی است

بازتاب خبرهای 2 ثور 1399

Image Title
۲ / ثور ۱۳۹۹

ریاست جمهوری: آزمایش ویروس کرونای اشرف غنی و رولا غنی منفی است

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که نتایج آزمایش ویروس کرونا رییس جمهور غنی و رولا غنی منفی است.

 صدیق صدیقی امروز سه شنبه(۲ثور) در توییتی نوشته است: “آزمایشات ویروس کرونا(کووید۱۹) به درخواست خود رییس جمهور و بانوی اول انجام شد، هر دو نتیجه منفی است.”

ghani3

صدیقی تاکید کرده که اشرف غنی سالم است و تلاش های دولت را در همه جبهه ها دنبال می کند.

به گفته او، تمام اقدامات احتیاطی برای اطمینان از محیط کاری سالم برای رییس جمهور گرفته شده است.

این درحالی است که پس گزارش ها از ابتلای نزدیک به ۳۰ کارمند ارگ ریاست جمهوری به ویروس کرونا، گمانه زنی هایی وجود داشت که رییس جمهور غنی نیز به ویروس کرونا مبتلا شده باشد.

۲ / ثور ۱۳۹۹

اداره امور زندان‌ها: کارمندان زن مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند/ در قرنطین هم مواد مخدر به داخل زندان انتقال یافته است

رییس عمومی اداره تنظیم امور زندان ها می گوید که بر اساس شکایات و یافته ها، شماری از کارمندان زن زندان ها از سوی کارمندان مرد مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند.

 احمد راشد طوطاخیل امروز سه شنبه(۲ثور) در یک نشست خبری، یافته های بررسی این اداره در مورد وضعیت کنونی زندان‌ها را گزارش داد و گفت، روند اصلاحات برای بهبود وضعیت زندان ها آغاز شده است.

طوطاخیل از تمام نهادهای جامعه مدنی، رسانه ها، شبکه های حمایت از حقوق زنان و نهادهای حقوق بشر خواست تا از روند اصلاحات در زندان ها نظارت کنند.

rashed tutakhail

او تاکید کرد: “بر اساس یافته های این اداره، فساد و استفاده از مواد مخدر در زندان ها جریان داشته و حتی در پروسه قرنطین هم مواد مخدر به داخل زندان‌ها انتقال یافته که نشان می‌دهد مسوولین زندان ها در آن دست دارند.”

رییس عمومی اداره تنظیم امور زندان ها همچنان گفت: “وسایط دولتی مربوط به زندان ها از طرف افراد غیر مسوول استفاده می شود، زندانی ها به تلفن های هوشمند دسترسی دارند، کانتین ها منبع فساد در محابس است و برای زندانیان مریض هیچ نوع توجهی صورت نمی گیرد.”

طوطاخیل خاطرنشان کرد که روند غیرنظامی سازی زندان‌ها آغاز شده و مدیریت زندان ها به دست کارمندان غیرنظامی خواهد بود و این اداره پس از این توسط افراد حرفه‌ای،و متعهد رهبری و مدیریت می شود.

او تاکید کرد که به تمام مشکلات در زندان ها، رسیدگی و با مفسدین برخورد جدی صورت خواهد گرفت و  پس از این دروازه های زندان ها به روی نظارت بسته نمی باشد، بلکه تمام نهادهای مدنی می توانند از زندان ها نظارت کنند.

طوطاخیل در اخیر افزود که بر اساس فرمان اخیر رئیس جمهور پیرامون عفو زندانیان جنایی به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تاکنون ۵ هزار و ۵۸۶ تن از زندان ها آزاد شده اند.

۲ / ثور ۱۳۹۹

مجازات عجیب اندونزی برای خروج غیرقانونی افراد از قرنطینه کرونا

یکی از سیاست مداران اندونزی تصمیم گرفته تا کسانی که قوانین قرنطین ویروس کرونا را نقض می‌کنند را برای مدتی در خانه های ترسناک تسخیر شده زندانی نمایند.

سوکواتی ساجن، رئیس اورژانس اندونزی امروز سه‌شنبه(۲ ثور) در این مورد گفته است: “دستور غیرمعمولی صادر شده تا آنانی که قوانین قرنطین را می‌شکنند، در خانه شبح و ارواح بیاندازند.”

این درحالی است که بیشتر جمعیت جزیره جاوا در اندونزی به قوانین قرنطین احترام نمی‌گذارند و آن را رعایت نمی‌کنند.

coronavirus1

سوکواتی بیان کرد که تاکنون پنج نفر در این خانه های ترسناک تسخیر شده زندانی شده اند.

او در پاسخ به این مجازات گفت: “خانه های تسخیر شده را برای کسانی که قوانین را نقض می‌کنند، واگذارید و آن ها را در آن قفل کنید تا درس عبرتی شود برای سایرین.”

در همین حال، مسئولان روستای “سپات” خانه های تسخیر شده را با تخت خواب ها با فاصله چند متری و پرده آماده کرده اند.

تاکنون در این روستا سه تن زندانی شده تا مدت باقی مانده قرنطینه خود؛ یعنی دو هفته دیگر را در این خانه های ترسناک شبح و ارواح سپری کنند.

۲ / ثور ۱۳۹۹

دادگاه عالی: در یک سال گذشته به 235 قضیه تجاوز جنسی رسیدگی شده است

دادگاه علی اعلام کرده است که در جریان یک سال گذشته، ۲۳۵ قضیه تجاوز جنسی و اتهامات ۳۰۹ تن از سوی دادگاه اختصاصی رسیدگی به جرایم خشونت علیه زن و سایر دیوان های جزایی در مرکز و ولایات حل و فصل شده است.

دادگاه عالی امروز سه شنبه(۲ثور) در یک خبرنامه گفته است که شورای عالی این دادگاه قبل از ظهر امروز به ریاست سید یوسف حلیم، تشکیل جلسه داده و اجراات دادگاه های مرکز و ولایت ها را در مورد رسیدگی به قضایای خشونت علیه زن و تجاوز جنسی مورد ارزیابی قرار داده است.

afghanistan

دادگاه عالی افزوده که بر اساس گزارش ارائه شده در سال ۱۳۹۸، در مجموع به تعداد ۱ هزار و ۱۶۱ قضیه خشونت علیه زن به اتهام یک هزار و ۵۰۸ تن و نیز  ۲۳۵ قضیه تجاوز جنسی به اتهام ۳۰۹ تن از سوی دادگاه اختصاصی رسیدگی به جرایم خشونت علیه زن و سایر دیوان‌های جزایی دادگاه‌های مرکز و ولایت‌ها حل و فصل شده است.

به گفته دادگاه عالی: “در نتیجه این رسیدگی، متهمین این قضایا به اشد مجازات و به حبس‌های دوام، طویل، متوسط، قصیر و جرایم نقدی محکوم گردیده و یک عده هم نسبت عدم موجودیت دلایل کافی الزام، برائت حاصل کرده اند.”

دادگاه عالی تاکید کرده که بیشتر این قضایا مربوط به ولایت های کابل، هرات، قندهار، بلخ، دایکندی، قندز، فاریاب، بدخشان، جوزجان، بامیان، بغلان و بادغیس بوده اند.

این دادگاه خاطرنشان کرده که همچنان ده ها پرونده دیگر به اتهام ارتکاب قضایای خشونت علیه زنان در دادگاه‌های سراسر کشور تحت رسیدگی قرار دارد.

۲ / ثور ۱۳۹۹

محصول تنظیم خدمات ترانسپورتی پس از این توسط وزارت مالیه جمع می شود

مسوولان در وزارت ترانسپورت می گویند، بر اساس تعدیل قانون ترانسپورت جاده، جمع آوری محصول تنظیم خدمات ترانسپورتی پس از این از طرف وزارت مالیه صورت می گیرد.

محمد یما شمس، سرپرست وزارت ترانسپورت امروز سه شنبه(۲ثور) در یک نشست خبری گفت: “پس از این کمیشن ترانسپورتی بالای محصولات داخلی مطلقا معاف بوده و به استثنای مواد معدنی و ساختمانی؛ از هیچ تولید داخلی در سراسر کشور کمیشن اخذ نمی گردد.”

شمس افزود، این اقدامات تاثیر مثبتی بر کاهش قیمت ها داشته و تولیدات داخلی کشور رشد خواهد کرد.

سرپرست وزارت ترانسپورت تاکید کرد که پس از این، هیچ موتر با تناژ بلند اجازه حرکت در شاهراه ها را ندارد و در صورت تخلف، شرکت و تاجر مربوط مورد پیگرد قرار می گیرد.

yama shams

او دلیل ممنوعیت حرکت وسایط تناژ بلند را حفظ جاده ها خوانده و گفت: “به اساس هدایت رییس جمهور خط السیر از بین رفته و تمام وسایط باربری می توانند به هر ولایت کشور بدون خط السیر حرکت کنند.”

شمس خاطرنشان کرد که اداره هوانوردی ملکی، از تاریخ ۲ الی ۳۱ حمل سال روان، ۱۸ هزار و ۳۸۱ مسافر را که به هدف تداوی، سیاحت، کار و یا تجارت به کشورهای امارات متحده عرب، هند و ترکیه سفر کرده و در آنجا گیر مانده بودند، با انجام ۷۰ پرواز یک طرفه، به کشور انتقال داده است.

به گفته او، پروازهای کارگو برای انتقال اموال و اقلام مورد نیاز و صدور تولیدات داخلی همچنان ادامه دارد و شامل محدودیت های وضع شده از سوی اداره هوانوردی ملکی نمی شود.

سرپرست وزارت ترانسپورت اضافه کرد که در جریان وضع محدودیت سفر،  بیش از ۲۵۳ هزار عودت کننده از کشورهای همسایه از طریق ترانسپورت زمینی انتقال یافته و افزون بر آن، روند انتقال ۷۵ هزار تن گندم از مرز زرنج آغاز و در یک ماه اخیر بیش از ۴۰ هزار تن گندم، ۸۸ هزار تن آرد، ۳ هزار تن روغن، ۱۶۰ هزار تن مواد نفتی و بیش از ۴۰ هزار تن گاز مایع از طریق خطوط آهن به کشور انتقال یافته است.

۲ / ثور ۱۳۹۹

غنی: تلاش داریم از رفتن به مرحله سوم شیوع کرونا جلوگیری کنیم/ توزیع نان و مواد خوراکی آغاز می شود

رییس جمهور غنی می گوید که حکومت تلاش دارد که با تدابیر واقعی و بنیادی، حالت کنونی را حفظ کرده و از رفتن به مرحله سوم شیوع ویروس کرونا، یعنی فلاکت جلوگیری کند.

اشرف غنی امروز سه شنبه(۲ثور) در پیامی ویدیویی در مورد ویروس کرونا، ضمن قدردانی از کارکنان صحی، یک بار دیگر از مردم خواست در خانه های خود بمانند و به توصیه های وزارت صحت عامه گوش دهند.

او افزود، مردم افغانستان و جهان روزهای سختی را می گذرانند و نباید ناامید شوند، حکومت تمام تلاش خود را می کند که در این روزها به مشکلات مردم رسیدگی کند.

غنی با بیان این‌که دولت برای کم ساختن فقر و تنگدستی ناشی از آفت کرونا اقدامات مشخصی را انجام داده و قرار است تدابیر اساسی بیشتری را نیز انجام دهد، افزود، تدابیری که روی دست حکومت است، عمدتا روی خدمت رسانی به فقیرترین‌های جامعه متمرکز است.

ghani4

او تاکید کرد که قرار است به زودی از طریق نانوایی‌های شهر، مساجد در ولسوالى ها، شوراهای انکشافی دهات و دیگر نهادها، توزیع نان، مواد خوراکی و دیگر نیازمندی های ابتدایی و اساسی قشر آسیب پذیر فراهم شود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد که همچنان چند پروژه بزرگ زودثمر که تعداد زیادی از شهروندان در آن استخدام و با رعایت فاصله بین افرد، مشغول کار خواهند شد، آغاز می شود.

غنی تاکید کرد که ویروس کرونا آفت آنی و غافلگیر کننده بوده و حکومت هیچ نوع آمادگی از قبل برای مبارزه با آن نداشته است.

او اضافه کرد که ویروس کرونا اکثر کشورهای دنیا را سراسیمه ساخته و جدی گرفتن این ویروس در روزهای نخست از سوی حکومت، باعث شده تا امروز تعداد جان باختگان در مقایسه با ممالک دیگر کم تر باشد.

رییس جمهور تاکید کرد که در این راستا به همکاری فرد فرد مردم نیاز دارند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و ۹۶ تن رسیده است.