کار ساخت اولین سردخانه زراعتی در غزنی آغاز شد |
کار ساخت اولین سردخانه زراعتی در غزنی آغاز شد

بازتاب خبرهای 30 حمل 1399

Image Title
۳۰ / حمل ۱۳۹۹

کار ساخت اولین سردخانه زراعتی در غزنی آغاز شد

وزارت زراعت کشور می‌گوید که برای نخستین‌بار در ولایت غزنی، کار ساخت یک سردخانه مجهز با ظرفیت یک‌‌هزار و ۵۰۰ تن برای نگهداری میوه و سبزی تازه آغاز شده است.

بر اساس خبرنامه وزارت زراعت، عبدالولی کوچی، سرپرست ریاست زراعت ولایت غزنی، گفته که کار ساخت این سردخانه به شکل کامپلیکس، امروز(شنبه،۳۰حمل) در دشت “علی‌بابا صاحب” در نزدیکی گدام‌های استراتژیک ریاست زراعت این ولایت آغاز شده است.

به گفته او، کار ساخت این سردخانه توسط شرکت انکشاف ملی با هزینه ۱۸۰ میلیون افغانی به پیش برده می‌شود. این سردخانه با سیستم برق آفتابی مهجز می‌شود.

ghazni

سرپرست ریاست زراعت غزنی همچنان گفته است که “ساخت این سردخانه یک‌هزار و ۵۰۰ متریک تنی دو سال طول می‌کشد. به گفته او، روزانه ۲۴ تن در ساخت این سردخانه برای دو سال مصروف خواهند بود”.

او تاکید کرده که پس از ساخت، روزانه ۳۰ نفر در این سردخانه صاحب کار دایمی می‌شوند.

گفتنی است که سیب، انگور، زردآلو، بادرنگ، بادنجان رومی و کچالو از عمده‌ترین میوه‌جات و سبزیجات تازه ولایت غزنی است که قرار است در این سردخانه نگهداری، بسته‌بندی و پروسس شود.

۳۰ / حمل ۱۳۹۹

لغزش کوه در غور جان هفت زن و یک کودک را گرفت

مسولان محلی در ولایت غور می‌گویند که لغزش کوه در این ولایت، جان هفت زن و یک کودک را گرفته است.

عارف عابر، سخنگوی والی غور با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت: “این رویداد حوالی ساعت ۹ صبح امروز(شنبه،۳۰حمل) در روستای خواجه‌سیمن از مربوطات ولسوالی تولک رخ داده است”.

ghor

به گفته او، در اثر این رویداد، هفت زن و یک کودک جان باخته‌اند.

عابر همچنان گفت که در این رویداد سه منزل مسکونی تخریب شده است.

ولسوالی تولک، در یک‌صد کیلومتری شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور موقعیت دارد و روستای خواجه‌سیمن، در حدود پنج کیلومتری شرق مرکز ولسوالی قرار دارد.

۳۰ / حمل ۱۳۹۹

وزارت داخله: نصاب آموزشی پولیس بازنگری می‌شود

مسوولان در وزارت داخله می‌گویند که برای تقویت نهاد پولیس و افزایش تعداد افسران حرفه‌ای، نصاب آموزشی و تحصیلی این نهاد بازنگری می‌شود.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امورداخله کشور امرو(شنبه،۳۰حمل) در توییتی نگاشته است: “جهت تقویت نهاد پولیس و افزایش رقم افسران حرفه‌ای و مسلکی، نصاب های تعلیمی و تحصیلی پولیس با درنظرداشت استانداردهای روز در مشورت با اقشار مختلف جامعه و مراجع ذیربط، طی یک روند سنجیده شده و ۱۰ مرحله‌ای و در یک چوکات زمانی معین بازنگری می شود”.

police

او همچنان نگاشته که به بخش های مربوط هدایت داده تا در دو هفته پلان های خود را ترتیب و کار عملی روی آن آغاز شود.

به گفته اندرابی، معینیت پالیسی وزارت امورداخله مکلف گردیده تا دیدگاه های صاحب‌نظران را جمع‌آوری و در این اسناد شامل سازد.

۳۰ / حمل ۱۳۹۹

شورای امنیت: زندانیان رها شده از سوی طالبان مطابق فهرست حکومت نیست

سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید، زندانیان رها شده از سوی طالبان مطابق فهرستی که از سوی حکومت به طالبان داده شده است، نیست.

جاوید فیصل امروز شنبه(۳۰حمل) در یک نشست خبری در مورد زندانیان آزاد شده از سوی طالبان گفت، از میان ۲۰ زندانی آزاد شده از سوی این گروه در ولایت قندهار، ۱۰ تن نظامی و ۱۰ تن دیگر غیرنظامی اند که در میان غیرنظامیان، ۴ تن زیر سن اند.

فیصل افزود، در میان ۴۰ زندانی رها شده در ولایت لغمان نیز ۱۸ تن پس از توافق نامه صلح از سوی طالبان به گروگان گرفته شده بودند.

او ادامه داد که از میان ۴۰ رها شده در ولایت لغمان، ۱۲ تن پولیس محلی اند که به طالبان تسلیم شده بودند، ۳ تن کارمندان ادارات ملکی، ۹ تن نیروهای امنیتی برحال، ۱۰ غیرنظامی و ۶ تن دیگر نظامیانی اند که منفک و یا ترخیص شده اند.

taliban

سخنگوی شورای امنیت در مورد ۱۲ پولیس محلی تسلیم شده به طالبان گفت، آنان به کابل منتقل شده تا مطابق قانون با ایشان برخورد شود.

فیصل تاکید کرد، طالبان پس از تعهد با امریکا در مورد رهایی یک هزار زندانی، غیرنظامیان را ربوده و می خواهند از این طریق لیست شان را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد که حکومت توقع دارد که زندانیان از سوی طالبان مطابق لیست آزاد شوند.

سخنگوی شورای امنیت اضافه کرد که طالبان باید زندانیان غیرنظامی را نیز از بند آزاد کنند و نباید در شکنجه‌گاه‌های خود زندانی داشته باشد.

فیصل با بیان این که کسانی که به تاز‌گی از سوی گروه طالبان رها شده‌، شکنجه شده‌اند، گفت، رهایی این زندانیان نشان می‌دهد که گروه طالبان افراد زیر سن را در زندان نگه‌داری می‌کند.

او از دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد، صلیب سرخ و سازمان حقوق بشر خواست تا در این زمینه وارد عمل شوند و با گروه طالبان در مورد استفاده از افراد زیر سن برای اهداف نظامی و نگه‌داری آن‌ها گفت‌وگو کنند.

سخنگوی شورای امنیت همچنان افزود که روند رهایی زندانیان گروه طالبان متوقف نشده و مطابق فرمان ریاست جمهوری یک هزار و ۵۰۰ زندانی این گروه نظر به سن، مدت حبس و نوعیت جرم‌شان، برای پیش‌برد روند صلح و به عنوان بخشی از مبارزه حکومت با شیوع ویروس کرونا آزاد خواهند شد.

 این در حالی است که تاکنون ۳۶۰ زندانی طالبان از سوی حکومت و ۶۰ زندانی حکومت از سوی طالبان بر اساس توافقنامه صلح امریکا و طالبان از بند رها شده اند.

۳۰ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ شهر غزنی نیز از فردا قرنطین می‌شود

مسوولان محلی در ولایت غزنی می‌گویند که طبق مصوبه جلسه ادارى مقام این ولایت، کمیته قرنطین شهر غزنى جهت جلوگیرى اﺯ شیوع ویروس کرونا فیصله کرده که براى سه هفته آینده شهر غزنی قرنطین و محدودیت روزگردی وضع گردد.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی امروز(شنبه،۳۰حمل) با نشر یک اطلاعیه‌ای تصریح کرده است، بر اساس فیصله کمیته قرنطین شهر غزنی، از فردا(یک‌شنبه،۳۱حمل) به مدت سه هفته، تمامى دکاکین و اصناف در جریان روﺯ مسدود مى باشند و فقط دواخانه ها، شفاخانه ها، بانک ها، صرافى ها و رستوران ها با در نظرداشت هدایات لاﺯم بهداشتى اجاﺯه فعالیت دارند.

براساس این فیصله، اﺯ طرف شب تمام دکاکین اﺯ ساعت ۷ شام الى ۱۲ شب می توانند فعالیت کنند.

ghazni1

همچنان گشت‌وگذار مردم در داخل شهر، پارک هاى تفریحى، فاتحه خوانى و غیره موارد که منجر به ازدحام می گردد، اﺯ فردا ممنوع بوده و محدودیت روﺯگردى به طور کامل وضع می‌گردد.

از سویی هم پرسونل مشترک ارگان هاى امنیتى به منظور جلوگیرى اﺯ گشت و گذار بى مورد مردم، در چهار درواﺯه ورودى شهر غزنى جابجا گردیده و اﺯ ورود بیجا و بدون ضرورت مردم به شهر جلوگیرى می‌نمایند.

به گفته دفتر مطبوعاتی والی غزنی، اﺯ طرف روﺯ به استثناى وسایط مامورین دولتى و مریض داران، وسایط نقلیه اجاﺯه گشت و گذار ندارد و استفاده اﺯ موترسایکل‌ها، سالون هاى عروسى، جمناﺯیوم ها، باشگاه هاى ورﺯشى و حمام ها به صورت عموم اﺯ طرف شب و روﺯ مطلقا ممنوع می باشد. همزمان به منظور تطبیق محدودیت روﺯگردى، حوﺯه هاى امنیتى و نواحى شهرداری در ساحات مربوط توظیف شده‌اند تا اﺯ گشت و گذار بى مورد جلوگیرى نمایند و با افراد متخلف برخورد قانونى صورت گیرد.

این در حالی است که با ثبت موارد جدید، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۹۳۳ تن رسیده است. از این میان، ۱۱۲ تن بهبود یافته و ۳۳ تن دیگر جان باخته‌اند.

۳۰ / حمل ۱۳۹۹

آغاز عملیات هوایی و زمینی در لوگر؛ تاکنون 26 طالب کشته و زخمی شدند

مقام های محلی لوگر از آغاز عملیات هوایی و زمینی و همچنان کشته و زخمی شدن ۲۶ طالب در ولسوالی چرخ این ولایت خبر داده اند.

دفتر مطبوعاتی ولایت لوگر امروز شنبه(۳۰حمل) با نشر یک خبرنامه گفته است که عملیات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی در ولسوالی چرخ این ولایت آغاز شده است.

در این خبرنامه آمده، تاکنون در این عملیات ۱۰ جنگجوی طالب کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شده اند.

mod

دفتر والی لوگر خاطرنشان کرده که این تلفات در منطقه “پنگرام” از مربوطات ولسوالی چرخ به طالبان وارد شده و بر اساس گزارش نیروهای امنیتی، مخفیگاه طالبان در این منطقه نیز منهدم شده است.

دفتر والی لوگر تاکید کرده که این عملیات برای سرکوب طالبان در ولسوالی چرخ همچنان ادامه دارد.

 این عملیات در حالی در ولایت لوگر آغاز شده که نیروهای دولتی در حالت دفاعی فعال قرار دارند.