وزیر امور خارجه آمریکا به رهبران دولت افغانستان هشدار داده که باید به اختلافات خود پایان دهند و با طالبان توافق کنند، یا رئیس جمهور ترامپ می تواند دستور خروج همه سربازان آمریکایی از کشور و کاهش یک میلیارد دالری از کمک های مالی به کابل را صادر کند.

به نقل از گزارش روز سه‌شنبه(19 حمل) آن‌بی‌سی نیوز، هشدار به خروج نیروهای امریکا دو هفته قبل هنگامی که پومپئو در افغانستان بود، داده شد، اما اکنون فقط توسط دو مقام ارشد فعلی، یکی از مقامات ارشد سابق و یک دیپلمات خارجی آشکار شد.

 pompeo2

دولت ترامپ نگران است که ادامه تاخیر در مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان، که قرار بود 10 مارچ به عنوان بخشی از معامله تنش‌زایی که آمریکا یک ماه قبل با این گروه انجام داده بود، آغاز شود، باعث شکست صلح خواهد شد و این‌که طالبان به دلیل دولت شکسته کابل در موقعیت قوی‌تر ظاهر می‌شوند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی سابق این کشور، هر دو ادعای رهبری این کشور را پس از مناقشه بر انتخابات در ماه فبروری دارند. به گزارش ان‌بی‌سی، پومپئو به عبدالله گفت که باید از غنی حمایت کند.

به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، کاخ سفید امیدوار است که این تهدید به نتیجه برسد؛ اگرچه این رقبا تاکنون پیشنهادات خود را برای سازش رد کرده‌اند.

با این حال، پومپئو از زمان دیدار وی تاکنون پیشرفت‌هایی را گزارش کرده است؛ به ویژه در ارتباط با تشکیل تیمی برای گفتگو با طالبان و آزادی برنامه‌ریزی شده زندانیان.