رییس‌جمهور غنی با گذشتِ 27 روز از دومین دور ریاست‌جمهوری‌اش، اقدام به شکل‌دهی کابینه‌ی جدیدش نموده و از معرفی چهره‌هایی به کابینه جدیدش خبر داده که ریشه‌ی مردمی، وزن سیاسی، تعهد و مدیریت سیاسی داشته باشند. آقای غنی در تازه‌ترین اقدام، محمدحنیف اتمر را به عنوان سرپرست و نامزد وزیر امور خارجه تعیین و معرفی نموده‌است. قبل از این، محمدطاهر زهیر به عنوان نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ، سیدعبدالوحید قتالی به عنوان والی هرات، احمدضیا سراج به عنوان رییس عمومی امنیت ملی، عبدالهادی ارغندیوال به عنوان سرپرست وزارت مالیه و داود سلطان‌زوی به عنوان شهردار کابل معرفی شده‌اند.

کابینه‌ی جدید و فراگیر؟

رییس‌جمهور غنی در مراسم سوگند ریاست‌جمهوری‌اش در ارگ گفته بود که؛ دو هفته دیگر با کابینه حکومت وحدت ملی کار می‌کند و پس از آن با مشوره، کابینه فراگیر تشکیل می‌دهد. با این‌همه، برخلاف سخنان خود آقای غنی، نه تنها که این چهره‌ها جدید نیستند، بلکه همه‌ی شان به نوعی از همکاران دور اول ریاست جمهوری آقای غنی هستند. و همچنان در مورد فراگیر بودن کابینه جدید؛ حنیف اتمر چندی قبل از انتخابات از مقام مشاور امنیت ملی آقای غنی استعفاء داد و تبدیل به رقیب زودگذر در انتخابات شد که نشد، و حالا به عنوان فردی که بیرون از تیم انتخاباتی دولت‌ساز بوده، همچون نمونه‌ی از فراگیر بودن دوباره به کابینه‌ی آقای غنی برگشته است. البته آقای ارغندیوال تا حدی بیرون از تیم آقای غنی بوده‌است و به عنوان یک فردی که جریان سیاسی خودش را رهبری می‌کند، به کابینه‌ی جدید آقای غنی راه یافته است. با این‌همه، میدان فراگیر بودن کابینه‌ی جدید در وزارت‌های کلیدی همچون دفاع، داخله، معارف و ریاست‌های کاربردی و مهم است که بایستی منتظر ماند تا آن را در معرفی وزرای بیرون از تیم انتحاباتی دولت‌ساز را در این میدان‌ها شاهد باشیم.

واکنش تیم ثبات و همگرایی

قبل از این، با هر اقدام آقای غنی، تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله نیز در واکنش به آن اقدام می‌کردند، چنانچه در آغازین روزهای پس از مراسم سوگند دوگانه ریاست‌جمهوری، تیم ثبات و همگرایی تعدادی از والی‌ها را به ولایاتی که در آن نفوذ بیشتر دارند، معرفی نمودند.

 فضل احمد معنوی، یکی از اعضای تیم ثبات و همگرایی صفحه توییتر خود نوشت؛ «میانجی‌گری ها پایان می یابد: معادله‌ی که عزت و اقتدار جمع در آن نباشد صورت نمی‌گیرد. طرح سخیف ارگ از ریشه مردود است بدون حضور در اقتدار و بی اعتبار شناختن نتیجه کودتایی توافقی ممکن نیست. مقرری‌های ارگ متوقف نشود قطعاً کابینه سپیدار اعلان می شود. مطمئن باشد.»
فضل احمد معنوی، یکی از اعضای تیم ثبات و همگرایی صفحه توییتر خود نوشت؛ «میانجی‌گری ها پایان می یابد: معادله‌ی که عزت و اقتدار جمع در آن نباشد صورت نمی‌گیرد. طرح سخیف ارگ از ریشه مردود است بدون حضور در اقتدار و بی اعتبار شناختن نتیجه کودتایی توافقی ممکن نیست. مقرری‌های ارگ متوقف نشود قطعاً کابینه سپیدار اعلان می شود. مطمئن باشد.»

طبق معمول، این‌بار نیز پس از اقدامات آقای غنی، فضل احمد معنوی، یکی از اعضای تیم ثبات و همگرایی صفحه توییتر خود نوشت؛ «میانجی‌گری ها پایان می یابد: معادله‌ی که عزت و اقتدار جمع در آن نباشد صورت نمی‌گیرد. طرح سخیف ارگ از ریشه مردود است بدون حضور در اقتدار و بی اعتبار شناختن نتیجه کودتایی توافقی ممکن نیست. مقرری‌های ارگ متوقف نشود قطعاً کابینه سپیدار اعلان می شود. مطمئن باشد.»

میانجی‌گری

بعداز این‌که بحران سیاسی ناشی از نتیجه انتخابات شکل‌ گرفت، حامد کرزی و عبدالرسول سیاف به عنوان میانجی میان آقایان غنی و عبدالله فعال شدند، اما در این اواخر گروه میانجی با حضور محمدیونس قانونی و محمدکریم خلیلی، که خودش یکی از محورهای تیم ثبات و همگرایی است، بزرگ‌تر شده و فعالیت‌شان نیز شدت گرفته است. طوری‌که در آخرین مورد، امروز یک‌شنبه (17 حوت) حامد کرزی در قالب یک اعلامیه‌ی مشترک مطبوعاتی در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته‌است که؛ «با توجه به حالات جاری در کشور، مساعی همه جانبه در راستای رسیدن به تفاهم و همکاری به خوبی جریان دارد. برای نهایی‌سازی این تلاش‌ها و رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، پیشنهاد می‌نماییم تا جلالتمآب دکتور محمداشرف غنی از تعیینات مقام‌های حکومتی برای یک زمان مقتضی صرف‌ نظر نموده و جلالتمآب دکتور عبدالله عبدالله هم میعاد در نظر گرفته شده برای رسیدن به تفاهم را تمدید نمایند…» در آخر این اعلامیه مشترک مطبوعاتی، اسامی عبدالرب رسول سیاف، محمدیونس قانونی، محمدکریم خلیلی و خود آقای کرزی ذکر شده‌است.

واکنش سپیدار

پس از این‌که آقایان کرزی، سیاف، خلیلی و قانونی برای حل بحران سیاسی کنونی اعلامیه مشترک مطبوعاتی نشر کردند؛ از آقای غنی خواستند تا از تعیینات مقام‌های حکومتی صرف نظر کند، و همچنان آقای عبدالله میعاد درنظر گرفته شده برای رسیدن به تفاهم را تمدید نماید. در واکنش به آن، آقای عبدالله در یک اعلامیه‌ی که در صفحه‌ی فیسبوک‌اش به نشر رسیده، نوشته است؛ « ما با برخورداری از حمایت همه جانبه‌ی مردم و در اختیارداشتن گزینه‌های قانونی برای تعامل و برخورد با وضعیت کنونی مسوولانه تلاش کردیم تا بحران کنونی را از طریق مذاکره حل نماییم… از اعلامیه‌ی اخیر رهبران و بزرگان کشور که برای بیرون رفت از بحران سیاسی تلاش می‌کنند، استقبال نموده و با تمدید مهلت مدت مذاکره، برای حل بحران سیاسی کنونی با ایشان آماده همکاری هستیم.» با این‌حال، به نظر می‌رسد که تیم ثبات و همگرایی تصمیم بر اعلام کابینه ندارند و به دنبال راه‌حل سیاسی از طریق گفتگو و مذاکره برای حل بحران پیش‌آمده هستند.