اختصاص 460 میلیون افغانی به 10 ولایت/ تمام والیان در جلسات کابینه اشتراک می کنند |
اختصاص ۴۶۰ میلیون افغانی به ۱۰ ولایت/ تمام والیان در جلسات کابینه اشتراک می کنند

بازتاب خبرهای 17 حمل 1399

Image Title
۱۷ / حمل ۱۳۹۹

اختصاص ۴۶۰ میلیون افغانی به ۱۰ ولایت/ تمام والیان در جلسات کابینه اشتراک می کنند

ارگ ریاست جمهوری می گوید که محمد اشرف غنی با والیان زون های مرکز، جنوب و جنوب شرق در راستای مبارزه با ویروس کرونا از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کرده است.

در یک خبرنامه ارگ آمده است که شام روز گذشته(شنبه، ۱۶حمل) محمد اشرف غنی از طریق ویئو کنفرانس با والیان غزنی، خوست، پکتیا، پکتیکا، لوگر، قندهار، ارزگان، زابل، بامیان و دایکندی گفتگو کرده و گزارش آن ها را در خصوص اقدامات کمیته های ولایتی مبارزه با ویروس کرونا دریافت کرده است.

ghani

بر اساس این خبرنامه، اشرف غنی در این ویدئو کنفرانس هدایت داده تا به هر یک از ولایت پکتیکا، لوگر، ارزگان، زابل، بامیان و دایکندی، ۳۰ میلیون افغانی، به ولایات غزنی، خوست و پکتیا ۶۰ میلیون افغانی و به ولایت قندهار ۱۰۰ میلیون افغانی، تخصیص و انتقال داده شود.

غنی در این کنفرانس تاکید کرده که در زمینه پایین آوردن قیمت اینترنت، هماهنگی لازم صورت گرفته و به والیان وظیفه داد تا برنامه های شان را در راستای مبارزه با ویروس کرونا به گونه مرحله وار ارائه کنند.

وی همچنان خاطرنشان کرده که بعد از این تمام والیان از طریق ویدیوکنفرانس در جلسات کابینه اشتراک خواهند کرد.

این در حالی است که شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۳۰۰ تن گذشته است.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

ثبت ۱۲ واقعه جدید و مثبت ویروس کرونا در هرات و نیمروز

وزارت صحت عامه کشور از ثبت ۱۲ واقعه جدید و مثبت ویروس کرونا در لابراتوار ولایت هرات خبر داده است.

herat corona

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) گفته است: “در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۰ سمپل مشکوک در لابراتوار ولایت هرات تست گردیده که ۱۲ رویداد مثبت جدید در ولایت‌های هرات و نیمروز( ۹ مورد هرات، ۳ مورد نیمروز) تثبیت شده است”.

گفتنی است که با ثبت این ۱۲ رویداد مثبت، تعداد مجموعی واقعات مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، به ۳۴۹ مورد رسیده است.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

‏اتمر: انتخابات پایان یافته؛ به خاطر وحدت ملی به مذاکرات بین الافغانی برویم!

حنیف اتمر که به تازگی سرپرست وزارت خارجه شده، می گوید که انتخابات دیگر پایان یافته؛ باید فیصله‌ انتخاباتی پذیرفته شده و از یک روند قانونی حمایت شود.

اتمر امروز یک شنبه(۱۷حمل) در جریان معرفی اش به عنوان سرپرست وزارت خارجه گفت: “هرکدام ما باید از خود وطن دوستی نشان دهیم و برای صلح و حفظ نظام، متحد و یک‌پارچه شویم.”

‏او افزود: “اکنون زمان آن رسیده که به خاطر وحدت ملی و حق مردم یک‌جا شده و به مذاکرات بین الافغانی برویم”.

atmar

اتمر ادامه داد که رئیس جمهور تعهد خود برای صلح را نشان داده و یک گام مهم را برداشته است؛ “اکنون با کنار گذاشتن اختلافات، در برنامه صلح یک‌جا کمر نظام را بسته کنیم”.

‏او ادامه داد: “حالت کشور و منطقه تغییر کرده، ما صلح و حفظ نظام می‌خواهیم که در این مورد اجماع وجود ندارد.”

اتمر در حالی بر پایان انتخابات تأکید کرده که هنوز تنش های ایجاد شده پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری حل نشده و افغانستان در حال حاضر، دو رییس جمهور دارد.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

شورای امنیت: طالبان به مردم نشان دهند که خواهان صلح اند!

سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید که طالبان خشونت ها را کاهش داده و عملا به مردم نشان دهند که خواهان صلح اند.

جاوید فیصل امروز یک شنبه(۱۷حمل) در توییتر اش نگاشته است که حکومت افغانستان میزبان مذاکرات با هیئت طالبان در مورد آزادی نیروهای امنیتی و زندانیان طالبان در کابل و همچنان متعهد به اجرای فرمان رییس جمهور غنی در مورد رهایی زندانیان طالب است.

او افزوده: “طالبان باید خشونت خود را متوقف کرده و مستقیما به ملت افغانستان نشان دهند که خواهان صلح اند. حکومت افغانستان یک تیم فراگیر دارد و آماده است تا به این گروه فرصت تاریخی برای مذاکره در مورد صلح پایدار را بدهد.”

jawif faisal

سخنگوی شورای امنیت ملی تاکید کرده که حملات و درگیری های طالبان در زابل و بدخشان بدون مجازات نمی ماند و افغانستان همراه با متحدانش به این حملات پاسخ خواهد داد.

فیصل خاطرنشان کرده که انتخاب در دست طالبان است؛ این گروه می تواند گام های عملی برای صلح با ملت بردارد یا خشونت را انتخاب کند.

این اظهارات سخنگوی شورای امنیت در حالی مطرح شده که گروه طالبان، امریکا و متحدان داخلی و خارجی اش را به نقض توافق نامه صلح در مورد رهایی زندانیان این گروه متهم کرده است.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

محدودیت گشت‌و گذار در کابل؛ 50 واسطه نقلیه شهری جریمه شد

۵۰ عراده وسایط نقلیه شهری از سوی پولیس ترافیک کابل به دلیل تخلفات ترافیکی و گشت و گذار غیرضروری جریمه نقدی شد.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت کابل اعلام کرده است که به اساس تصمیم کمیته اضطرار جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت کابل، مبنی بر محدودیت های بیشتر بر گشت و گذار در شهر کابل، امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) ۵۰ وسیله نقلیه شهری در مجموع مبلغ ۱۵۰ هزار افغانی از سوی پولیس ترافیک جریمه نقدی شد.

kabul1

به گفته این دفتر، همچنان برای یک هزار رانند وسایط نقلیه توصیه های ترافیکی در مورد محدودیت گشت و گذار در شهر کابل ارایه شده است.

افزون بر این، مقام ولایت کابل خاطرنشان کرده که به ‌تعداد ۲هزار و ۴۵۰ دکان، ۵۵ حمام و ۱۵ رستوران که در نواحی متخلف شهر کابل فعالیت داشتند، از سوی پولیس حوزات امنیتی مسدود شدند.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ قیمت بسته‌های اینترنت شبکه‌های مخابراتی کاهش یافت

شرکت‌های مخابراتی اعلام کردند که برای دسترسی دانش آموزان به مواد درسی از طریق اینترنت رایگان و کاهش قیمت بسته های اینترنتی، سهولت‌هایی را برای مشترکین فراهم می‌کنند.

عمر منصور انصاری، رییس اداره تنظیم خدمات مخابراتی(اترا) امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت گفت: “بحث ها روی مکانیزم آنلاین سازی زمینه دسترسی دانش آموزان و دانش‌جویان به مواد درسی در هماهنگی با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، وزارت معارف، اداره احصاییه و معلومات و شرکت های مخابراتی؛ از چند هفته به این سو ادامه دارد”.

در همین حال فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که برای تحقق این پالیسی به زمان بیشتری نیاز است.

coronavirus5

از سویی هم در این کنفرانس نماینده شرکت افغان بیسیم گفت که این شرکت بسته‌های اینترنتی اش را ۵۰ درصد افزایش داده و از فردا(دوشنبه، ۱۸ حمل) مشترکین می‌توانند به عنوان نمونه به جای بسته یک جی‌بی ماهانه که تا امروز در بدل ۲۰۰ افغانی عرضه می‌شد، با همین مبلغ، ۲.۳ جی‌بی اینترنت به دست آورند.

همچنان نماینده شرکت اتصالات نیز گفت که بسته‌های اینترنتی این شرکت دو برابر شده و مشترکین با پولی که یک بسته ۴ جی‌بی را فعال می کردند، می توانند ۸ جی‌بی اینترنت به دست آورند.

نمایندگان شرکت های مخابراتی دیگر نیز گفتند که در زمینه آنلاین سازی مواد درسی دانش آموزان و دانشجویان به گونه رایگان و همچنین ایجاد سهولت در عرضه خدمات مخابراتی و اینترنی تلاش می کنند.