محدودیت گشت و گذار از امروز در شهر کابل اعمال می شود |
محدودیت گشت و گذار از امروز در شهر کابل اعمال می شود

بازتاب خبرهای 9 حمل 1399

Image Title
۹ / حمل ۱۳۹۹

محدودیت گشت و گذار از امروز در شهر کابل اعمال می شود

طرح محدودیت گشت و گذار در شهر کابل از سوی کابینه برای سه هفته تصویب شده و سر امروز عملی می شود.

وحید عمر، رییس کمیته دولتی ارتباطات عامه جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرون، روز گذشته(جمعه، ۸حمل) در یک نشست خبری مشترک با وزیران صحت عامه، امور داخله، والی و شهردار کابل گفت، طرح محدودیت بر گشت و گذار در شهر کابل در کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا نهایی و از سوی کابینه تصویب شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه طرح محدودیت بر گشت و گذار در شهر کابل را به دلیل افزایش روزافزون شمار واقعات مشکوک و مثبت ویروس کرونا در کابل عنوان کرده، گفت، سر از روز شنبه محدودیت بر گشت و گذار در شهر کابل عملی می شود و این اهتمامات به خاطر آن است که واقعات ویروس کرونا به ویژه در شهر کابل به حداقل برسد.

از سویی هم محمد یعقوب حیدری، والی کابل از تمام باشندگان کابل خواست در خانه های خود بمانند و بدون ضرورت خارج نشوند. والی کابل افزود، براساس فیصله کابینه، خارج شدن از خانه باید بر اساس یکی از دلایل، از جمله دریافت خدمات صحی، دریافت مواد غذایی و سایر مواد اولیه، دریافت خدمات امنیتی و مراقبت از یک شخص دیگر، توجیه شود.

او گفت، تمام فعالیت های غیرضروری به شمول فعالیت تفریحگاه ها، پارک ها، مکاتب، مدارس، دانشگاه ها و سایر موسسات دولتی و خصوصی، زیارتگاه ها، آرایشگاه ها، حمام ها، حوض ها و محلات ورزشی متوقف می شود و رستورانت ها صرف برای پختن و انتقال غذا می توانند فعالیت کنند، اما اجازه ارایه غذا در داخل رستورانت را ندارند.

Kabul

والی کابل تاکید کرد، بر اساس این طرح، محافل عروسی، فاتحه خوانی، جلسات و گردهمایی های عمومی برگزار نمی شود و تمام اتوبوس های شهری دولتی و خصوصی و سایر وسایطی که بیش از ۴ نفر مسافر را انتقال می دهند، اجازه رفت و آمد ندارند و نیز  اتوبوس های مسافربری به هدف انتقال مسافرین از ولایت ها به کابل و برعکس آن، نمی توانند رفت و آمد کنند.

والی کابل تاکید کرد که تمام فروشگاه ها به استثنای فروشگاه هایی که مواد غذایی و سایر مواد اولیه را عرضه می نماید، مسدود و کشتارگاه ها در کابل و اطراف آن نیز بسته می شود.

بر اساس این طرح، فعالیت خدمات صحی شفاخانه ها و دارو فروشی ها، خدمات امنیتی، فروشگاه هایی که مواد غذایی و مواد بهداشتی و سایر مواد اولیه ضروری را عرضه می کند، مجاز دانسته شده و تمام ادارات دولتی در سطح شهر و ولسوالی های ولایت کابل، به استثنای وزارت صحت عامه، منسوبین قوای مسلح و نظر به لزوم دید رهبری وزارت خانه ها، اداراتی که به فعالیت هایشان نیاز مبرم احساس می شود، برای حداقل سه هفته مطابق طرزالعمل کمیسون اصلاحات اداری تعطیل اند.

در همین حال مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله از پولیس ملی به خصوص پولیس کابل خواسته که با رعایت توصیه های پیشگیری از ویروس کرونا، در راستای تنفیذ محدودیت بر گشت و گذار در شهر کابل با جدیت عمل کند.

اندرابی تاکید کرد که در صورت تخطی افراد از محدودیت وضع شده، پولیس کابل مکلف مطابق قوانین و فیصله کابینه عمل کند.

این در حالی است که شمار موارد مثبت ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۹۰ تن گذشته است.

۹ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 6 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 116 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور ثبت ۶ واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در ولایت هرات را تایید کرده است.

covid 19

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت، امروز شنبه(۹حمل) گفته است که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶۷ نمونه‌ مشکوک ابتلا به کرونا در لابراتوار ولایت هرات آزمایش شده که از این میان ۶۱ واقعه منفی و ۶ واقعه مثبت تشخیص شده است.

قابل یادآوریست که با ثبت این ۶ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۱۱۶ تن به شمول چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی می‌رسد.

۹ / حمل ۱۳۹۹

طالبان: تیم گفتگوکننده حکومت خلاف توافقنامه با امریکا است

گروه طالبان می گوید که هیئت تشکیل شده از سوی حکومت خلاف موقف اصولی این گروه و توافقنامه با امریکا است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان امروز شنبه(۹حمل) در یک اعلامیه گفته است که حکومت تیم همه شمول تشکیل نداده؛ موقف گروه طالبان این است که حکومت در مذاکرات بین الافغانی در کنار سایر جهت ها، به عنوان یک جهت اشتراک کند.

وی تاکید کرده است: “برای این‌که به صلح دایمی و واقعی برسیم، این تیم باید به موافقه تمام جهت ها تشکیل شود، تا از تمام جهت ها نمایندگی بتواند، اما اکنون دیده می شود که دیگر جهت ها از تیم اعلام شده رضایت ندارند.”

taliban1

در اعلامیه طالبان آمده است که نباید در برابر مذاکرات بین الافغانی موانع ایجاد شود و نه قضیه تمام کشور را یک گروه به دست بگیرد.

طالبان خاطرنشان کرده ما با تیم مذاکراتی به گفتگو می نشیند که بر اساس توافقات انجام شده و معیارهای وضع شده تشکیل یابد.

این در حالی است که حکومت روز گذشته(جمعه، ۸ حمل) تیم ۲۱ نفری مذاکرات بین الافغانی را به ریاست معصوم استانکزی معرفی کرد.

۹ / حمل ۱۳۹۹

قصر دارالامان برای تجرید بیماران کرونا اختصاص داده شده است

وزیر صحت عامه می گوید، قصر دارالامان از سوی ریاست جمهوری برای تجرید بیماران کرونا اختصاص داده شده است.

فیروزالدین فیروز این اظهارت را امروز شنبه(۹حمل) در یک نشست اضطراری با شماری از مسوولان ادارات صحی، برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا و رسید‌گی بهتر برای بیماران کرونا مطرح کرده است.

darulaman

فیروز افزوده: “مسوولان بخش‌های مربوط از قصر دارالامان که از سوی ریاست جمهوری برای تجرید بیماران کرونا اختصاص داده شده است، از نزدیک دیدن نموده و تجهیزات مورد نیاز را در آن‌جا فراهم نمایند و نیز شفاخانه استقلال را برای بیماران کرونا که نیاز به جراحی دارند و خانم های بادار، آماده نمایند.”

وزیر صحت خاطرنشان کرده که این وزارت برای رسید‌گی بیشتر به بیماران کرونا(کوید-۱۹) شفاخانه‌های محمد علی جناح، شیخ زاید و حاجی کمپ را در مرحله نخست اختصاص داده است.

این در حالی است که شمار واقعات مثبت کرونا در افغانستان به ۱۰۶ مورد رسیده است.

۹ / حمل ۱۳۹۹

نی: در فراگرد گفت‌وگوهای صلح، آزادی بیان به حاشیه رانده شده است

حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) در واکنش به هیئت تعیین شده گفتگوهای صلح از سوی حکومت می گوید، در فراگرد گفت‌گوهای صلح، آزادی بیان به نحوی به حاشیه رانده شده و حتا در مواردی از آن صحبت نمی‌شود.

نی، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آزادی بیان و حفظ این ارزش، با توجه به هیئت تعیین شده برای گفت‌وگو با طالبان، امروز شنبه(۹حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که آزادی بیان یکی از ارزش‌های اساسی حقوق بشری است که در ۱۸ سال پسین در افغانستان به درجه‌ای از شکوفایی رسیده است.

نی افزوده، در هژده سال گذشته آزادی بیان برای شهروندان و همکاران بین المللی افغانستان مهم ترین و باارزش‌ترین این دست‌آوردها است و در فراگرد گفت‌گوهای صلح، این ارزش به نحوی به حاشیه رانده شده و حتا در مواردی از آن صحبت نمی‌شود.

NAI

حمایت کننده رسانه های آزاد تاکید کرده است: “نی، نگران این است که مبادا با توجه به آن‌چه در گفت‌گوهای میان طالبان و آمریکایی ها اتفاق افتاد، و از دست‌آوردهای ۱۸ سال پسین و در راس آن از آزادی بیان، گپی به گونه‌ی جدی رانده نشد، در گفت‌گوهای میان افغان‌ها نیز، تکرار همان گفت‌وگوها باشد.”

نی از حکومت خواسته تا کم از کم یک تن از نمایندگان جامعه‌ رسانه‌ای را که مستقلانه و به‌گونه‌ آزاد بتواند از ارزش آزادی بیان دفاع کند، شامل هیئت گفت‌وگو کند.

این نهاد خاطرنشان کرده که نبود نماینده‌ جامعه‌ رسانه‌ای در هیئت مذاکره‌کننده، صدمه‌ کلانی به ارزش آزادی بیان است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که حکومت روز گذشته هیئت ۲۱ نفری گفتگوکننده صلح بین الافغانی را به ریاست معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی معرفی کرد.

۹ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ فعالیت موترهای بیش از چهار مسافر در شهر کابل متوقف شد

وزارت ترانسپورت بر اساس طرح کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا در رابطه به محدودیت گردش در شهر کابل، اعلام کرده، موترهایی که بیش از ۴ نفر مسافر را انتقال می‌دهند، تا تصمیم مجدد، اجازه فعالیت و رفت و آمد را ندارند.

transport

وزارت ترانسپورت امروز شنبه(۹حمل) در یک اطلاعیه‌ گفته است، به اساس طرح کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا و فیصله کابینه دولت در رابطه به محدودیت گشت و گذار در شهر کابل، از امروز شنبه(۹حمل) تمام شرکت‌های مسافربری در مرکز و ولایات، اتوبوس‌های مسافربری از ولایات به کابل و برعکس به شمول اتوبوس‌های مسافربری شهری دولتی و خصوصی و سایر وسایطی که بیشتر از ۴ مسافر را در شهر کابل انتقال می‌دهند، تا تصمیم مجدد، اجازه فعالیت و رفت و آمد را ندارند.

هم‌چنان وزارت ترانسپورت از تمام شرکت‌های ترانسپورتی خصوصی و عمومی خواسته تا مطابق این طرح فعالیت نمایند، در غیر آن، وسایط شان از طریق مامورین موظف وزارت ترانسپورت و ادارت زیربط، متوقف و با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.