روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان(۱)؛ از تمرکز بر ولایت های غربی تا آغاز گردش داخلی بیماری |
روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان(۱)؛ از تمرکز بر ولایت های غربی تا آغاز گردش داخلی بیماری

روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان(۱)؛ از تمرکز بر ولایت های غربی تا آغاز گردش داخلی بیماری

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۷ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 جریان تحولات ویروس کرونا در جهان و افغانستان همچنان ادامه دارد. اکنون این ویروس در ۱۴ ولایت گسترش یافته که ۸۴ فرد به آن مبتلا شده است.

مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند، از میان این افراد ۲۸ نفر آنان سابقه سفر به ایران ندارند اما به این ویروس مبتلا شده‌اند.

دومین روز محدودیت روزگردی در هرات

امروز دومین روز از محدودیت روزگردی در هرات است، همچنانی که روز گذشته سخنگوی این ولایت به خبرنامه گفته بود، سر از امروز روند توزیع بسته‌های غذایی و بهداشتی به هزاران نفر از افراد نیازمند در این شهر شروع شده است.

از طریق این برنامه که با همکاری اتاق تجارت و سرمایه گذاری روی دست گرفته شده است، در مرحله نخست برای حدود چهار هزار خانواده بسته های بهداشتی و مواد غذایی توزیع می گردد و بخش خصوصی در امر ضد عفونی شهر نیز سهم خواهد گرفت.

اختصاص ۴۰۰ میلیون به هرات

به دنبال این موضوع ارگ ریاست جمهوری نیز امروز پنج‌شنبه (۷ حمل) در یک خبرنامه گفته است که رئیس جمهور غنی با والیان ولایت‌های هرات، نیمروز، فراه، غو، بادغیس و هلمند که هم مرز با کشور ایران می‌باشد و بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارد، از طریق ویدیو کنفرانس صحبت نموده و گفته که ولایت هرات اقدامات محدودیت روزگردی در این ولایت را شدیدتر سازد و سایر ولایات کشور نیز مدل هرات را تعقیب نمایند.

همچنان به وزارت مالیه و ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری هدایت داده شده تا ۴۰۰ میلیون افغانی به هرات تخصیص داده شود و به ولایت‌های فراه، غور و بادغیس ۲۰ میلیون و به نیمروز و هلمند که زیر تهدید شیوع ویروس قرار دارند ۵۰ میلیون افغانی فرستاده شود.

تلاش برای توقف چرخه ویروس کرونا

در عین حال حکومت در تلاش است تا با روی دست گرفتن بعضی از اقدامات این چرخه را متوقف کند. احمد راشد طوطاخیل، رییس عمومی تنظیم امور زندان‌ها امروز (۷ حمل) در یک نشست مشترک خبری با دادستانی کل و وزیر صحت عامه گفت: بربنیاد فرمان رییس‌جمهور، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، قرار است ۹ تا ۱۰ هزار زندانی در جریان ۱۰ روز‌ آینده از زندان‌های کشور آزاد شوند.

اما زندانیانی ‌که به دلیل جرایم ضد امنیت ملی در بند اند، شامل این فرمان نمی‌شوند.

همچنان وزارت مالیه امروز پنج‌شنبه(۷حمل) در یک اعلامیه گفته است که به خاطر جلوگیری از تجمع بازنشستگان و حفظ سلامتی‌شان، روند تایید بایومتریک و سایر اجراآت در ریاست عمومی خزینه بازنشستگان تا ۳۱ حمل سال جاری متوقف می باشد، و از متقاعدین و ورثه آنان خواسته شده تا ۳۱ حمل به این ریاست مراجعه ننمایند.

تخلیه از هند

طاهر قادری، شارژدافیر سفارت افغانستان در هند گفته است که به دنبال پیگیری های جدی، احتمالا امروز پیشنهاد تخلیه همه شهروندان مقیم افغانستان در هند، توسط دولت هندوستان تصویب می شود. روند انتقال این افراد امروز آغاز و تا سوم اپریل ادامه می یابد.

کمک های انگلستان

در کنار این تلاش‌ها سفارت انگلیس در کابل می گوید، کشورش در حال حاضر ۷۵ درصد صندوق وجهی کمک های بشردوستانه به افغانستان را تمویل می کند که از این کمک ها در حال حاضر در جهت مبارزه ضد ویروس کرونا استفاده می شود.

و همچنان دبیرکل سازمان ملل‌ متحد از کمک دو میلیارد دالری این سازمان برای کشورهای فقیر جهان که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، خبر داده است.

تازه ترین آمار

تا کنون در ۸۴ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده که ۳ تن آن جان باخته‌اند. اما مبتلایان این ویروس در جهان به ۴۶۸ هزار و ۷۳۲ نفر رسیده که تا کنون ۲۱ هزار و ۴۶۴ نفر جان باخته و ۱۰۵ هزار و ۷۲۱ نفر بهبود یافته‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید