شکستن یخ امتناع؛ بالاخره طالبان آنلاین شدند |
شکستن یخ امتناع؛ بالاخره طالبان آنلاین شدند

شکستن یخ امتناع؛ بالاخره طالبان آنلاین شدند

خبرنگار خبرنامه

عباس عارفی
خبرنگار خبرنامه

۴ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی، شب گذشته در صفحه توییتر خود نوشته است که گروه تماس اولیه صلح حکومت افغانستان با نمایندگان طالبان دیدار آنلاین داشته‌اند و روی  موضوعاتی همچون اهمیت کاهش خشونت، مذاکرات مستقیم و آتش‌بس دایمی و جامع صحبت کرده‌اند. این گفتگوی آنلاین در حالی صورت می‌گیرد که بر مبنای توافقنامه صلح آمریکا با طالبان، قرار بود ۱۴ روز قبل مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. اما به دلایل مخنلف، از جمله متعهد نبودنِ حکومت افغانستان به رهایی زندانیان طالبان، و همین‌طور تعیین و نهایی‌نشدن هیأت مذاکره‌کننده از سوی حکومت افغانستان این گفتگوها به تعویق افتاده است.

تناقضاتِ کوچک

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، اما با کلماتِ دیگر از این گفتگوی آنلاین خبر داده، چنانچه در صفحه‌ توییتر خود نوشته است: «امروز ایالات متحده و قطر نخستین گفتگوی تخنیکی، از طریق ویدیو کنفرانس سکایپ، برای رهایی زندانیان بین حکومت افغانستان و طالبان را تسهیل کردند.»

روایتِ طالبان از این گفتگو نیز با روایتِ محب متفاوت است، چنانچه سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در صفحه‌ توییتر خود نوشته است: «… تیم تخنیکی رهایی زندانیان امارت اسلامی با تیم تخنیکی اداره کابل در حضور هیئت‌های قطر و آمریکایی از طریق کانفرانس ویدیویی گفتگو کرد. گفتگو تنها در مورد رهایی زندانیان بود که برای آن تیم‌های تخنیکی تعیین شده است.»

این تناقضات کوچک در مورد استفاده از کلمات، اما در عمل بیانگر فاصله‌ی عمیق میان طرف‌های گفتگو است. به نظر می‌رسد که دو طرف گفتگوهای بین‌الافغانی به اندازه کلماتی که استفاده می‌کنند، همچون «اداره کابل» از همدیگر فاصله دارند و گفتگوهای آتی دشوارتر از گفتگوهای خلیلزاد با طالبان خواهد بود. طالبان طرف اصلی خود را نه حکومت افغانستان، بلکه آمریکا را می‌دانند و اداره کابل از نظر طالبان همان وضعیتی را دارد که حکومت داکتر نجیب‌الله در برابر مجاهدین داشت؛ که این باعث می‌شود طالبان خودشان را دستِ بالا فرض نمایند و به عنوان گروه پیروز وارد مذاکرات شوند. کنش‌های یک سال اخیر طالبان نیز نشان داده که این گروه برخلاف آنچه با آمریکایی‌ها انجام دادند، انگیزه‌ی لازم و همچنان عجله‌ا‌ی برای مذاکره با حکومت افغانستان ندارند. در این سو نیز حکومت افغانستان طالبان را یک گروه شورشی می داند که باید بر موضع جمهوریت با آن ها وارد مذاکره شود.

شکستنِ یخ امتناع

نمایندگان طالبان همواره از گفتگو با نمایندگان حکومت افغانستان امتناع کرده‌اند، اما در نهایت با فشارهای آمریکایی‌ها حاضر شده‌اند که با گروه تماس حکومت افغانستان دیدارِ آنلاین داشته باشند، اما همین دیدار نیز به نظر می‌رسد که بیش‌تر از همه به نفع طالبان تمام شده‌است. چنانچه از روایت طالبان و طرف سوم این گفتگوها پیدا است، برخلاف روایتِ حکومت، تنها روی موضوع رهایی زندانیان طالبان صحبت شده‌است. تا این‌جایی مذاکرات میان طالبان و آمریکایی‌ها و همچنان نخستین گفتگوهای بین‌الافغانی آنلاین، تنها طالبان است که هم روایت پیروزی را با خود دارند، هم قرار است ۵۰۰۰ زندانی این گروه آزاد شوند و هم در میدان‌های نبرد بالای نیروهای امنیتی افغانستان حملات تهاجمی دارند و طبق روال گذشته می‌جنگند. اما با همه‌ی این‌ها، به نظر می‌رسد یخِ امتناع طالبان از گفتگو با حکومت افغانستان شکسته است. اما به طور آنلاین از طریق ویدیو کنفرانس.

طالبانِ آنلاین

گفتگوی آنلاینِ نمایندگان سیاسی طالبان با گروه تماس حکومت افغانستان نیز به نوعی خودش معنادار است. طالبان، آن رهبرانِ دشت و غار که تا همین چند سال اخیر در غارها و دشت‌های شرق و جنوب افغانستان و آن‌سوی مرز پاکستان از ترس بمب‌افگن‌های آمریکایی پنهان بودند، ۲۴ روز قبل در قطر بعداز نزدیک به یک سال مذاکرات متعدد با بزرگ‌ترین قدرت سیاسی-نظامی و اقتصادی جهان، توافقنامه صلح امضا نمودند. نمایندگان سیاسی این گروه اکنون در مذاکره با حکومت افغانستان نیز آنلاین شده‌اند؛ اما پرسش این است که آن تعداد طالبانی که در میدان‌های جنگ حضور دارند و همه روزه جان سرباز و مردم ملکی را در افغانستان می‌گیرند، چقدر آنلاین شده‌اند تا سخنِ حکومت افغانستان یا رهبران سیاسی‌شان در قطر را بشنوند؟

نمایندگان سیاسی طالبان در قطر نشان دادند که چقدر نسبت به ۲۰ سال قبل تغییر کرده‌اند و آنلاین شده‌اند، اما طالبانی که در میدان‌های جنگ هستند، برخلاف رهبران سیاسی‌شان هیچ نوع سنخیتِ با ابزارها و اندیشه‌های نو ندارند. بنابراین، یکی از چالش‌های عمده این است که بعداز توافق صلح نمایندگان طالبان با حکومت افغانستان، آیا تضمینی وجود دارد که آن تعداد طالبانی که در میدان‌های جنگ حضور دارند، دست از جنگ بردارند؟ انگار دورنمایی گفتگوهای صلح افغانستان نامعلوم، مبهم و پیچیده‌تر از آن است که به این زودی‌ها دل به آن ببندیم.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید