تازه های کرونا ویروس؛ افغانستان با این اپیدمی جهانی چگونه مبارزه می کند؟ |
تازه های کرونا ویروس؛ افغانستان با این اپیدمی جهانی چگونه مبارزه می کند؟

تازه های کرونا ویروس؛ افغانستان با این اپیدمی جهانی چگونه مبارزه می کند؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۷ / حوت ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

رییس جمهور غنی می گوید که به خاطر ایجاد ثبات در بازار، هدایت داده تا ۲۴ هزار تن گندم از ذخایر استراتژیک دولتی برای اقشار آسیب‌پذیر توزیع گردد.

محمد اشرف غنی امروز سه‌شنبه(۲۷حوت) پس از افزایش بهای مواد خوراکی در بازارها، در یک پیام ویدیویی گفت: “کشور ما دچار کمبود مواد اولیه نیست، به شایعات باور نکنید، این شایعات به خاطر منفعت‌جویی غیرمشروع از سوی محتکاران پخش می شود.”

۲۴ هزار تن گندم از ذخایر استراتژیک

او افزود: “به خاطر ایجاد ثبات در مارکیت، من امر توزیع ۲۴ هزار تن گندم را از ذخایر استراتژیک دولتی به قشر آسیب پذیر صادر کردم”.

غنی اضافه کرد که دولت افغانستان تصمیم گرفته در حدود یک هزار واگن روغن که بنابر مشکلات قانونی در بنادر شمالی موجود بوده، به زودترین فرصت و بدون اجرای جریمه، طی مراحل شده و وارد بازارها شود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد که برای سهولت ترانزیت نیز هدایت داده شده تا گمرک های عمده سرحدی به گونه ۲۴ ساعته باز باشد.

این دستورات در حالی اجرائی می‌شود که در پی گسترش ویروس کرونا بسیاری از کشورها مرزهای خود را بسته است.

کشورهای منطقه افغانستان نیز  اقدام به مسدود کردن مرزها نموده اند.

گذرگاه مرزی تورخم در ولایت ننگرهار میان افغانستان و پاکستان، ناوقت شب یک شنبه (۲۵ حوت) از سوی نظامیان ارتش پاکستان به دلیل آنچه که جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور عنوان شده، به مدت ده روز مسدود شد.

قبل از آن نیز گذرگاه مرزی سپین بولدک در ولایت قندهار نیز به همین دلیل مسدود شده بود.

رییس جمهور غنی می گوید که به خاطر ایجاد ثبات در بازار، هدایت داده تا 24 هزار تن گندم از ذخایر استراتژیک دولتی برای اقشار آسیب‌پذیر توزیع گردد

رییس جمهور غنی می گوید که به خاطر ایجاد ثبات در بازار، هدایت داده تا ۲۴ هزار تن گندم از ذخایر استراتژیک دولتی برای اقشار آسیب‌پذیر توزیع گردد

افزایش بهای مواد غذایی

با مسدود شدن مرز پاکستان و افزایش واقعات مثبت ویروس کرونا، قیمت مواد خوراکی در افغانستان نیز افزایش یافته و وزارت داخله به پولیس هدایت داده که با احتکار کنندگان مواد ارتزاقی برخورد جدی کند.

وزارت داخله روز دوشنبه(۲۶حوت) با نشر یک اعلامیه گفته بود: “پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، شماری از تاجران مواد ارتزاقی، مواد اولیه و مصرفی را در بازارهای کشور احتکار نموده و قصد دارند این مواد را به بهای بلند در بازار به فروش برسانند، این عملکرد خلاف ارزش‌های انسانی و اسلامی بوده و در کود جزا نیز این عمل جرم پنداشته شده است.”

با این که مردم با افزایش موارد مثبت کرونا و مسدود شدن مرزها نگران کمبود مواد غذایی در داخل کشور شده‌اند و بیشتر نیاز خود خرید کرده اند اما اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می گوید که واردات از بنادر شمال و غرب کشور به شکل عادی ادامه دارد و از این لحاظ، با کمبود مواد اولیه در کشور مواجه نخواهیم بود.

پس از شیوع ویروس کرونا و افزایش بهای مواد اولیه، اتاق تجارت و سرمایه گذاری امروز دوشنبه(۲۶حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که در قسمت تأمین نیازمندی مردم به مواد خوراکی اولیه به خصوص آرد، برنج، روغن و غیره، این اتاق از تاجران واردکننده مواد خوراکی خواسته است تا با وارد کردن بیشتر این مواد، از افزایش قیمت ها جلوگیری کنند.

افزایش واقعات مبتلایان به ویروس کرونا

این نگرانی‌ها در حالی شدت یافته است که ریاست صحت عامه ولایت هرات اعلان کرده که یک واقعه جدید مثبت ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده که با ثبت این واقعه، شمار واقعات مثبت این ویروس در هرات به ۱۳ مورد رسیده است.

ریاست صحت عامه هرات امروز سه‌شنبه(۲۷ حوت) گفته است که ۸ فرد مشکوک به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این ولایت بستری شده و مجموع واقعات مشکوک تا حال به ۱۶۴ مورد رسیده است.

تا کنون ۱۴۴ مورد واقعات مشکوک تست شده که از این میان، به شمول یک واقعه تازه، ۱۳ واقعه آن مثبت، ۱۳۱ واقعه دیگر منفی و ۲۰ واقعه نیز تحت پروسس قرار دارد.

ریاست صحت عامه هرات امروز سه‌شنبه(۲۷ حوت) گفته است که ۸ فرد مشکوک به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این ولایت بستری شده و مجموع واقعات مشکوک تا حال به ۱۶۴ مورد رسیده است

ریاست صحت عامه هرات امروز سه‌شنبه(۲۷ حوت) گفته است که ۸ فرد مشکوک به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در این ولایت بستری شده و مجموع واقعات مشکوک تا حال به ۱۶۴ مورد رسیده است

به گفته ریاست صحت عامه هرات، از این میان، ۳۳ واقعه بستری و ۵ فرد مشکوک دیگر در خانه های شان تحت مراقبت قرار دارند.

این در حالی است که شام روز گذشته ۳۷ فرد مشکوک و یک بیمار مثبت مبتلا به ویروس کرونا از مرکز تجرید شفاخانه شیدایی  هرات فرار کردند.

نبود امکانات در شفاخانه‌ها

با این وجود ویدیوی در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود که خانم مبتلا به ویروس کرونا از نبود امکانات در شفاخانه در هرات شکایت دارد.

او در این ویدیو می‌گوید: “در شفاخانه امکانات نیست، رئیس مرکز به آن‌ها گفته در به روی شما باز است، آمدین خوش آمدین، اگر هم می‌روید دلتان…”

به باور عده‌یی از شهروندان نبود امکانات در شفاخانه‌های کشور، بی توجهی به بیماران باعث شده تا آن‌ها از شیوع ویروس کرونا نگران باشند.

آن‌ها معتقد اند اگر ویروس کرونا مهار نشود و به صورت روزانه مبتلایان آن افزایش یابد مهار آن غیر ممکن می‌باشد.

با این حال اما وزارت صحت عامه و دیگر نهادهای حکومتی کشور سعی دارد تا با برنامه‌های پیش گیرانه از گسترش آن جلوگیری نماید.

در پی روزهای گذشته تمام مکاتب تا ۳۰ حمل رخصت شده است و این وزارت سعی می‌کند تا با آگاهی دهی موارد بهداشتی به شهروندان کمک کند تا جلو گسترش ویروس کرونا را بگیرد. اتاق‌های تجارت سعی دارد بهای مواد خوراکه را پایین نگهدارد.

در همین حال روز گذشته مراسم جشن فراغت ۱ هزار افسر و سرباز در وزارت دفاع برگذار شده است.

این وزارت همچنان گفته است که برای پیش گیری از شیوع ویروس کرونا میان نیروهای ارتش آمادگی هایی را روی دست گرفته است

فرمانده آموزش و پرورش و داکتران این وزارت در این مراسم با نگرانی از شیوع ویروس کرونا در کشور گفته که  برنامه‌های پیشگیرانه و قرنطین برای سربازانی که احتمالا به این ویروس مبتلا خواهند شد روی دست گرفته شده است.

این نیروها شامل ۷۵۵ سرباز،  ۱۲۲ افسر در بخش رجال برجسته، ۱۶ افسر جم نظام جدید التقرر، ۲۵ افسر در بخش آموزش کمپیوتر و ۱۴ بریدمل است.

با این که تمام کشور سعی در کنترول این ویروس دارند اما تا کنون ۲۲ واقعه مثبت در کشور به ثبت رسیده است.

این آمار در سراسر جهان به ۱۸۳ هزار و ۳۴ نفر مبتلا به این ویروس را نشان می‌دهد که ۷ هزار و ۴۱۴ نفر جان خود را از دست داده و ۷۹ هزار و ۶۳۸ نفر نیز بهبود پیدا کرده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید