ثبت ششمین واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات و یازدهمین واقعه در سراسر افغانستان |
ثبت ششمین واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات و یازدهمین واقعه در سراسر افغانستان

بازتاب خبرهای 24 حوت 1398

Image Title
۲۴ / حوت ۱۳۹۸

ثبت ششمین واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات و یازدهمین واقعه در سراسر افغانستان

وزارت صحت عامه از ثبت ششمین واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات و یازدهمین واقعه مثبت در سطح افغانستان خبر داده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه(۲۴حوت) گفته است که یک واقعه مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده است.

covid 19

با ثبت این واقعه، شمار مجموعی افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ نفر و در ولایت هرات به ۶ نفر رسیده است.

صبح امروز نیز سخنگوی وزارت صحت عامه گفته بود که یک واقعه مثبت کرونا در ولایت بلخ، دو واقعه در سمنگان و یک واقعه دیگر نیز در ولایت کاپیسا ثبت شده است.

به دنبال افزایش شمار واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور، ریاست تربیت بدنی و ورزش تمام فعالیت های ورزشی را متوقف کرده و نیز مراسم جشن نوروز(جهنده بالا) متوقف شده است.

۲۴ / حوت ۱۳۹۸

ویروس کرونا؛ تمام موسسات آموزشی خصوصی و دولتی برای یک ماه تعطیل شد

ریاست جمهوری اعلان کرده است که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، تمام مراکز آموزشی و تحصیلی برای یک ماه تعطیل شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز چهارشنبه(۲۴حوت) در توییتر اش نگاشته است: “به اساس پیشنهاد مشترک وزارت های صحت عامه، معارف، تحصیلات عالی و اطلاعات و فرهنگ و منظوری رییس جمهور، تمام موسسات تعلیمی دولتی و خصوصی الی تاریخ ۳۰ حمل ۱۳۹۹ تعطیل گردیدند”.

photo_2020-03-14_17-46-10

این اقدام در حالی صورت گرفته که واقعات مثبت ویروس کرونا در افغانستان به ۱۱ مورد افزایش یافته است.

پیش از این وحید عمر، مشاور محمد اشرف غنی در امور روابط عامه و استراتژیک گفته که برای جلوگیری از شیوع این ویروس، مراسم جهنده بالا در نوروز و تمام‌ مسابقات و برنامه های ورزشی در سراسر افغانستان لغو شده است.

فدراسیون فوتبال افغانستان نیز امروز با نشر یک خبرنامه، از تعطیلی تمام برنامه های فوتبالی خود خبر داده است.

۲۴ / حوت ۱۳۹۸

شماری از شخصیت های سیاسی برای سومین بار گردهم آمدند

شماری از سران احزاب و شخصیت های سیاسی این بار در خانه محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گردهم آمدند.

تعدادی از رهبران احزاب و شخصیت های سیاسی به شمول عبدالله عبدالله، حامد کرزی، کریم خلیلی، محمد محقق، گلبدین حکمتیار، صلاح الدین ربانی، حامد گیلانی و شماری دیگر از چهره های سیاسی امروز شنبه(۲۴حوت) در خانه کریم خلیلی گردهم آمدند.

photo_2020-03-14_17-43-26

تاکنون جزییاتی از این جلسه در اختیار رسانه ها قرار نگرفته، اما محمد محقق در صفحه فیس‌بوک اش نگاشته است که در این جلسه در مورد گفتگوهای صلح و راه حل بحران انتخاباتى گفتگو شده است.

این سومین جلسه این مجموعه از رهبران احزاب و چهره های سیاسی است. پیش از این، این چهره‌ها در خانه محمد محقق و صلاح‌الدین ربانی گردهم آمده بودند.

این جلسه در حالی برگزار شده که عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی هر دو هم‌زمان تحلیف ریاست جمهوری به جا آورده و قرار است هیئت اشتراک کننده در گفتگوهای بین الافغانی به زودی از سوی دو طرف معرفی شود.

۲۴ / حوت ۱۳۹۸

آمر حوزه هشتم امنیتی پولیس کابل به دلیل عدم حمایت از نیروهایش برکنار شد

پس از آن‌که دو نیروی پولیس از سوی یکی از وکلای پارلمان لت و کوب شد، وزارت داخله اعلان کرده است که آمر حوزه هشتم امنیتی پولیس کابل را برکنار کرده است.

مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت داخله گفته است که عبدالصبور قانع، معین ارشد امور امنیتی این وزارت امروز شنبه(۲۴حوت) با سه تن از نیروهای حوزه هشتم امنیتی پولیس که در جریان وظیفه از طرف محافظین یکی از وکلای پارلمان لت و کوب شده، دیدار کرده است.

photo_2020-03-14_17-20-34

امینی افزوده است که جنرال قانع در این دیدار به فرماندهی پولیس کابل هدایت داده تا آمر حوزه هشتم امنیتی پولیس را به دلیل عدم حمایه از نیروهایش برکنار و عاملین این قضیه به ارگان های عالی و قضایی معرفی شوند.

آمر حوزه هشتم امنیتی پولیس کابل در حالی برکنار شده که سه تن از نیروهای این حوزه از سوی یکی از وکلای پارلمان در ساحه چمن حضوری کابل لت و کوب شدند.

۲۴ / حوت ۱۳۹۸

بازداشت سه تن در پیوند به حمله مسلحانه بر مراسم سالیاد عبدالعلی مزاری در کابل

پس از گذشته نزدیک به ۸ روز از حمله مهاجمین مسلح بر مراسم گرامی داشت سالیاد عبدالعلی مزاری در غرب کابل، وزارت داخله می گوید که سه تن را در پیوند به این رویداد بازداشت کرده است.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله امروز شنبه(۲۴حوت) در نشست خبری حساب‌دهی دولت به ملت گفت: “نیروهای امنیتی دو شب قبل سه تن را در پیوند به حمله بر مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری بازداشت کرده و اسناد مرتبط به این حمله، نیز به دست پولیس افتاده است”.

اندرابی افزود، تحقیقات از افراد بازداشت شده جریان دارد و تلاش می شود تا عاملان این رویداد شناسایی و مجازات شوند.

او در ادامه در مورد سایر دست‌آوردهای وزارت داخله افزود، راه اندازی ۲ هزار و ۴۱۲ عملیات مشترک و مستقل و پس گیری ۱۰ ولسوالی، دست آوردهای عمده وزارت امور داخله در بخش مبارزه با تروریزم است.

به گفته وی، در نتیجه این عملیات ها، بیش از ۹ هزار و ۳۰۰ تن به شمول والیان نام نهاد، ولسوالان نام نهاد و فرماندهان نظامی طالبان کشته و بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

سرپرست وزارت داخله ادامه داد که در جریان سال ۱۳۹۸، بیش از ۱ هزار و ۹۰۰ تن به اتهام سازماندهی حمله های تروریستی نیز بازداشت شده اند.

او خاطرنشان کرد که در سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۶ هزار واقعه جنایی در سراسر کشور روی داده و پولیس در پیوند به این واقعات، بیش از ۲۰ هزار تن را بازداشت کرده است.

Masod Andarbi

به گفته اندرابی، میزان جرایم در سال مالی ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۷، حدود ۲۱ درصد کاهش داشته است.

سرپرست وزارت داخله در امر مبارزه با مواد مخدر نیز گفت، پولیس در سال ۱۳۹۸ بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ مورد عملیات علیه مواد مخدر راه اندازی کرده که در نتیجه آن، بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ تن بازداشت، ۹۶ دستگاه لابراتوار تولید مواد مخدر و ۳۰ انبار بزرگ مواد مخدر از بین برده شده و نیز بیشتر از ۲ هزار و ۱۰۰ تن مواد مخدر شامل هرویین، تریاک، چرس، مورفین، خشخاش، بنگدانه و مواد کیمیایی کشف و ضبط شده است.

اندرابی تاکید کرد که مجموع عواید وزارت امور داخله در سال ۱۳۹۸ به ۱۰ میلیارد افغانی رسیده و این وزارت در نتیجه تنظیم اعاشه و اباته پولیس، حدود ۲ میلیارد افغانی و از بابت معاشات، ۳ میلیارد افغانی صرفه‌جویی داشته است.

او همچنان افزود که از طریق ریاست امنیت داخلی، ۷۲۵ نیروی مظنون شناسایی و بازداشت شده‌اند.

سرپرست وزارت داخله همچنان از کاهش ۱۱ درصدی در تلفات نیروهای پولیس ملی و ۲۶ درصدی در تلفات نیروهای پولیس محلی در سال مال ۱۳۹۸ خبر داد.