شرکت دولتی روغن نباتی سپین زر دوباره فعال می شود |
شرکت دولتی روغن نباتی سپین زر دوباره فعال می شود

بازتاب خبرهای 21 حوت 1398

Image Title
۲۱ / حوت ۱۳۹۸

شرکت دولتی روغن نباتی سپین زر دوباره فعال می شود

وزارت مالیه می گوید که با خریداری ۵ دستگاه تولید روغن نباتی، شرکت “سپین زر” قندز به صورت اساسی آغاز به فعالیت می کند.

وزارت مالیه امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک خبرنامه گفته است که مسوولین ریاست عمومی تصدی ‌ها و شرکت‌ های دولتی وزارت مالیه و شرکت سپین زر قندز در یک سفر رسمی به ازبکستان، قرارداد خرید پنچ دستگاه تولید روغن نباتی را که هر دستگاه توانایی تولید ۲ تن روغن را در ۲۴ ساعت دارد، به امضا رسانیدند.

وزارت مالیه افزوده که قرار است این دستگاه ها تا دو سه ماه آینده نصب و مونتاژ شوند.

این وزارت تاکید کرده که شرکت دولتی سپین زر قندز در سالیان متمادی از فعالیت اساسی باز مانده بود که اکنون با نصب و مونتاژ ماشین آلات جدید، دوباره به تولید روغن نباتی خواهد پرداخت.

Oil

بر اساس معلومات وزارت مالیه، از پنج دستگاه خریداری شده، چهار دستگاه آن توانایی تولید و پروسس دانه های تیلی مانند کنجد، زغر، پنبه دانه و گل آفتاب پرست را دارد و یک دستگاه آن برعلاوه تولید و پروسس دانه های کنجد، زغر، پنبه دانه و گل آفتاب پرست، توانایی تولید و پروسس دانه های تیلی طبی را نیز دارد.

گفتنی است که شرکت تصدی سپین زر قندز در سال‌های ۱۳۵۷ ، سالانه ۱۰۰ هزار تن پنبه را خریداری می کرد و بر اساس آن، سالانه ۳۰ هزار تن پنبه، ۷ هزار تن روغن و ۳۰ میلیون صابون تولید می نمود.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

عبدالله: اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست

عبدالله عبدالله که خود را رییس جمهور “دولت همه شمول” می‌داند، در واکنش به فرمان محمد اشرف غنی مبنی بر لغو ریاست اجراییه می گوید، محمد اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست و فرامین و احکام او فاقد اعتبار است.

عبدالله عبدالله امروز چهارشنبه(۲۱حوت) با نشر یک اعلامیه گفت است: “پس از تحلیف رئیس ‌جمهور دولت همه‌شمول جمهوری اسلامی افغانستان، حکومت وحدت ملی عملا پایان یافته است. رئیس‌جمهور دولت همه‌شمول جمهوری اسلامی افغانستان به‌زودی رییس اجراییه دولت را رسما طی فرمانی معرفی می‌کند.”

abdullah

عبدالله تاکید کرده که محمد اشرف غنی دیگر رئیس جمهور نیست و فرامین و احکام وی فاقد اعتبار می‌باشد.

او همچنان به کارکنان غیرنظامی و نظامی ریاست اجراییه پیشین هدایت داده تا مثل گذشته به وظایف و مسوولیت‌های‌ روزمره خود ادامه بدهند.

این در حالی است که پس از جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی به صورت همزمان مراسم تحلیف به جای آوردند. این دو خود را رییس‌جمهور افغانستان می‌دانند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

زمان احمدی از زندان به خانه برگشت

وکیل مدافع زمان احمدی تایید می کند که احمدی از زندان آزاد شده است.

علی مدد حکیمی، وکیل مدافع زمان احمدی تایید کرده که پس از رای دادگاه ابتدایی حوزه‌ اول امنیت عامه کابل، زمان احمدی، امروز چهارشنبه(۲۱حوت) از زندان آزاد شده است.

zaman ahmadi

پیش از این دادگاه ابتدایی حوزه‌ اول امنیت عامه کابل به تاریخ ۱۳ حوت، پرونده‌ زمان احمدی را بررسی و فرمان به آزادی او داده بود.

زمان احمدی که قرار بود در ماه میزان سال ۱۳۹۱، یادداشتی را راجع به عوامل تخریب بودای بامیان در یک هفته نامه منتشر کند، بازداشت و به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

اما او پس از گذراندن نزدیک به هفت سال در زندان، پس از اعتراض‌های بسیار و رسانه‌ای شدن این موضوع آزاد می‌شود. به دنبال رسانه‌ای شدن مسأله زندانی شدن زمان احمدی، دادستانی کل در هشتم میزان روند تجدید نظر خواهی پرونده‌ او را تکمیل کرد و به دادگاه عالی سپرد.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

مجلس نمایندگان 5 عضو خود در ترکیب هیأت گفتگوکننده صلح را انتخاب کرد

مجلس نمایندگان در سومین جلسه سال دوم دور هفدهم تقنینی خود، ۵ عضو این مجلس را به قید قرعه برای حضور در ترکیب هیأت گفتگوکننده صلح انتخاب کرد.

مجلس نمایندگان در نشست امروز چهارشنبه(۲۱حوت) خود، که به انتخاب اعضای هیأت اداری برای سال روان تقنینی و انتخاب ۵ نماینده برای حضور در ترکیب هیأت گفت‌وگو کننده صلح  اختصاص دادشت، بر سر انتخاب این ۵ عضو مجلس دچار تنش شد.

این تنش پس از آن آغاز شد که شمار زیادی از نمایندگان، خواستار سهمیه‌بندی حضور اقوام در ترکیب هیأت گفت‌وگوکننده شدند و شماری دیگر، بر معیار بالا بودن رای نامزدان تاکید داشتند.

parliament

 پس از این تنش، اعضای مجلس توافق کردند تا نام‌های ۲۶ مرد و ۱۰ زن را با در نظرداشت تحصیل، تجربه، قوم و سن و سال در دو صندوق قرعه کشی کنند.

با برگزاری قرعه‌کشی، عبدالرئوف ابراهیمی، قاضی نذیراحمد حنفی و غلام فاروق نظری از میان نمایندگان مرد و فریده حمیدی و فاطمه عزیز از نمایندگان زن در ترکیب هیئت مذاکره‌کننده صلح به نمایندگی از مجلس راه یافتند.

این در حالی که محمد اشرف غنی در زمان افتتاح سال دوم کاری دور هفدهم شورای ملی، خواهان اشتراک ۵ عضو مجلس نمایندگان شامل سه مرد و دو زن در ترکیب هیأت مذاکره کننده صلح شده بود.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

صدیقی: قرار نیست زندانیان طالبان بدون تضمین آزاد شوند!

سخنگوی رییس جمهور غنی تأکید می کند که دولت افغانستان تضمین قطعی در مورد کاهش خشونت در بدل رهایی زندانیان طالبان می خواهد و قرار نیست زندانیان طالبان بدون تضمین آزاد شوند.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت، موقف حکومت در روند صلح بر منافع کشور استوار است و هنوز شرایط برای رهای زندانیان طالب وجود دارد.

او افزود، رهایی زندانیان طالبان انعطاف پذیری حکومت برای پایان دادن جنگ ۴۰ ساله است و افغانستان یک‌جا با امریکا بر روند صلح کار می کند.

سخنگوی رییس جمهور غنی ادامه داد: “اگر در جریان آزادی زندانیان، طالبان به خشونت هایشان بیافزاید، این روند متوقف خواهد شد.”

صدیقی تاکید کرد، تاکنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده و حکومت تا مطمین نشود که بعد از رهایی زندانیان طالبان، امنیت در کشور تأمین می‌شود، این زندانیان آزاد نخواهند شد.

sediqi

او خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی این آماد‌گی را دارند که اگر طالبان به تعهدات شان در توافق صلح با امریکا عمل نکنند، دست به اقدام بزنند.

صدیقی در مورد هیأت گفتگوکننده صلح گفت، کارها درباره این هیئت تکمیل و با تمامی سیاسیون مشورت شده است و دلیل تاخیر اعلان این لیست نیز ادامه مشورت ها با شماری از سیاسیون است.

سخنگوی رییس جمهور غنی با اشاره به روند انتخابات گفت: “مسله انتخابات ختم است و وثیقه از سوی کمیسیون به آقای غنی داده شده است. مراسم تحلیف در حضور رییس هر دو مجلس و نمایندگان بین المللی برگزار شد و این حکومت مشروع است.”

او تاکید کرد: “آنچه را در روز تحلیف شاهد بودیم، مسایل جانبی است و اساسی نیست و آنچه اساسی است، پروسه صلح است”.

صدیقی همچنان افزود که رییس‌جمهور غنی آماده گفت‌وگو با سیاسیون است و یکی از دلایل تأخیر در ایجاد کابینه نیز همین موضوع است.

او از افزایش مبتلایان ویروس کرونا خبر داد و گفت، آمار دقیق آن را وزارت صحت عامه شریک خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که رییس جمهور غنی شب گذشته فرمان آزادی ۵ هزار زندانی طالب را به صورت تدریجی صادر کرده است، اما گروه طالبان با رهایی تدریجی پنج‌هزار زندانی مخالفت کرده و خواستار رهایی دسته‌جمعی این زندانیان شده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

ریاست جمهوری در فرمانی ریاست اجراییه را لغو کرد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور در یک فرمان، ریاست اجراییه حکومت را لغو کرده است.

photo_2020-03-11_16-13-40

در فرمانی که از سوی اشرف غنی صادر شده، آمده است که با صدور این فرمان، هیچ یک از مکاتیبی که از آدرس ریاست اجراییه صادر می‌شود، قابل اجرا نبوده و نیز اعتبار ندارد.

از سویی هم صدیق صدیقى، سخنگوی رییس جمهور امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت که ریاست اجراییه بعد از مراسم تحلیف اشرف غنى، از بین رفته است.