اشرف غنی فرمان آزادی 5 هزار زندانی طالب را صادر کرد |
اشرف غنی فرمان آزادی ۵ هزار زندانی طالب را صادر کرد

بازتاب خبرهای 21 حوت 1398

Image Title
۲۱ / حوت ۱۳۹۸

اشرف غنی فرمان آزادی ۵ هزار زندانی طالب را صادر کرد

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که محمد اشرف غنی فرمان آزادی ۱ هزار و ۵۰۰ زندانی طالب را قبل از آغاز گفتگوهای بین الافغانی و ۳ هزار و ۵۰۰ تن دیگر را در جریان مذاکرات و به شرط کاهش چشم گیر خشونت ها صادر کرده است.

صدیق صدیقی شب گذشته(سه‌شنبه، ۲۰حوت) با نشر فرمان چهار ماده ای آزادی زندانیان طالبان در توییترش نوشته است که این فرمان به مناسبت آغاز و انجام مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان صادر شده است.

در ماده اول این فرمان آمده است، زندانیانی که با استفاده از این فرمان رها می شوند، مکلف به ارایه تعهد کتبی مبنی بر عدم برگشت صفوف جنگ بوده و رهایی آنان بعد از تکمیل روند بایومتریک صورت می گیرد.

ghani with taliban

در ماده دوم فرمان رییس جمهور غنی گفته شده است: “عفو مجازات و رهایی تعداد ۱۵۰۰(یک‌هزار و پنچصد) تن محبوس مربوط به گروه طالبان به نشانه حسن نیت از محبس و توقیف خانه پروان سر از تاریخ ۲۴ حوت سال روان آغاز می گردد. در هر روز ۱۰۰ تن از محبوسین مربوط به گروه طالبان با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقی‌مانده رها گردند.”

بر اساس ماده سوم این فرمان، بعد از آغاز و در جریان مذاکرات طالبان و دولت افغانستان، در هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن از زندانیان طالبان که مجموع آنان به ۳ هزار و ۵۰۰ تن می رسد، مشروط بر کاهش چشم گیر خشونت ها آزاد می شوند.

غنی در ماده چهارم این فرمان تطبیق آن را به دفتر شورای امنیت ملی سپرده است.

این در حالی است که بر اساس توافقنامه امضا شده میان نمایندگان طالبان و امریکا در دوحه قطر، به تاریخ ۱۰ حوت، حکومت افغانستان ۵ هزار زندانی طالب را در بدل یک هزار اسیر دولت در نزد طالبان آزاد می کند.

سخنگوی گروه طالبان روز گذشته گفته بود که فهرست زندانیان این گروه که باید ازاد شود را به امریکا سپرده است.

پیش از این رییس جمهور غنی با ازادی زندانیان طالب مخالف بود و بارها تاکید کرده بود که حکومت هیچ تعهدی برای ازادی این زندانیان ندارد.

ازادی زندانیان طالب با نگرانی های میان شهروندان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز همراه شده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

عبدالله: اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست

عبدالله عبدالله که خود را رییس جمهور “دولت همه شمول” می‌داند، در واکنش به فرمان محمد اشرف غنی مبنی بر لغو ریاست اجراییه می گوید، محمد اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست و فرامین و احکام او فاقد اعتبار است.

عبدالله عبدالله امروز چهارشنبه(۲۱حوت) با نشر یک اعلامیه گفت است: “پس از تحلیف رئیس ‌جمهور دولت همه‌شمول جمهوری اسلامی افغانستان، حکومت وحدت ملی عملا پایان یافته است. رئیس‌جمهور دولت همه‌شمول جمهوری اسلامی افغانستان به‌زودی رییس اجراییه دولت را رسما طی فرمانی معرفی می‌کند.”

abdullah

عبدالله تاکید کرده که محمد اشرف غنی دیگر رئیس جمهور نیست و فرامین و احکام وی فاقد اعتبار می‌باشد.

او همچنان به کارکنان غیرنظامی و نظامی ریاست اجراییه پیشین هدایت داده تا مثل گذشته به وظایف و مسوولیت‌های‌ روزمره خود ادامه بدهند.

این در حالی است که پس از جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی به صورت همزمان مراسم تحلیف به جای آوردند. این دو خود را رییس‌جمهور افغانستان می‌دانند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

زمان احمدی از زندان به خانه برگشت

وکیل مدافع زمان احمدی تایید می کند که احمدی از زندان آزاد شده است.

علی مدد حکیمی، وکیل مدافع زمان احمدی تایید کرده که پس از رای دادگاه ابتدایی حوزه‌ اول امنیت عامه کابل، زمان احمدی، امروز چهارشنبه(۲۱حوت) از زندان آزاد شده است.

zaman ahmadi

پیش از این دادگاه ابتدایی حوزه‌ اول امنیت عامه کابل به تاریخ ۱۳ حوت، پرونده‌ زمان احمدی را بررسی و فرمان به آزادی او داده بود.

زمان احمدی که قرار بود در ماه میزان سال ۱۳۹۱، یادداشتی را راجع به عوامل تخریب بودای بامیان در یک هفته نامه منتشر کند، بازداشت و به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

اما او پس از گذراندن نزدیک به هفت سال در زندان، پس از اعتراض‌های بسیار و رسانه‌ای شدن این موضوع آزاد می‌شود. به دنبال رسانه‌ای شدن مسأله زندانی شدن زمان احمدی، دادستانی کل در هشتم میزان روند تجدید نظر خواهی پرونده‌ او را تکمیل کرد و به دادگاه عالی سپرد.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

مجلس نمایندگان 5 عضو خود در ترکیب هیأت گفتگوکننده صلح را انتخاب کرد

مجلس نمایندگان در سومین جلسه سال دوم دور هفدهم تقنینی خود، ۵ عضو این مجلس را به قید قرعه برای حضور در ترکیب هیأت گفتگوکننده صلح انتخاب کرد.

مجلس نمایندگان در نشست امروز چهارشنبه(۲۱حوت) خود، که به انتخاب اعضای هیأت اداری برای سال روان تقنینی و انتخاب ۵ نماینده برای حضور در ترکیب هیأت گفت‌وگو کننده صلح  اختصاص دادشت، بر سر انتخاب این ۵ عضو مجلس دچار تنش شد.

این تنش پس از آن آغاز شد که شمار زیادی از نمایندگان، خواستار سهمیه‌بندی حضور اقوام در ترکیب هیأت گفت‌وگوکننده شدند و شماری دیگر، بر معیار بالا بودن رای نامزدان تاکید داشتند.

parliament

 پس از این تنش، اعضای مجلس توافق کردند تا نام‌های ۲۶ مرد و ۱۰ زن را با در نظرداشت تحصیل، تجربه، قوم و سن و سال در دو صندوق قرعه کشی کنند.

با برگزاری قرعه‌کشی، عبدالرئوف ابراهیمی، قاضی نذیراحمد حنفی و غلام فاروق نظری از میان نمایندگان مرد و فریده حمیدی و فاطمه عزیز از نمایندگان زن در ترکیب هیئت مذاکره‌کننده صلح به نمایندگی از مجلس راه یافتند.

این در حالی که محمد اشرف غنی در زمان افتتاح سال دوم کاری دور هفدهم شورای ملی، خواهان اشتراک ۵ عضو مجلس نمایندگان شامل سه مرد و دو زن در ترکیب هیأت مذاکره کننده صلح شده بود.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

صدیقی: قرار نیست زندانیان طالبان بدون تضمین آزاد شوند!

سخنگوی رییس جمهور غنی تأکید می کند که دولت افغانستان تضمین قطعی در مورد کاهش خشونت در بدل رهایی زندانیان طالبان می خواهد و قرار نیست زندانیان طالبان بدون تضمین آزاد شوند.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت، موقف حکومت در روند صلح بر منافع کشور استوار است و هنوز شرایط برای رهای زندانیان طالب وجود دارد.

او افزود، رهایی زندانیان طالبان انعطاف پذیری حکومت برای پایان دادن جنگ ۴۰ ساله است و افغانستان یک‌جا با امریکا بر روند صلح کار می کند.

سخنگوی رییس جمهور غنی ادامه داد: “اگر در جریان آزادی زندانیان، طالبان به خشونت هایشان بیافزاید، این روند متوقف خواهد شد.”

صدیقی تاکید کرد، تاکنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده و حکومت تا مطمین نشود که بعد از رهایی زندانیان طالبان، امنیت در کشور تأمین می‌شود، این زندانیان آزاد نخواهند شد.

sediqi

او خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی این آماد‌گی را دارند که اگر طالبان به تعهدات شان در توافق صلح با امریکا عمل نکنند، دست به اقدام بزنند.

صدیقی در مورد هیأت گفتگوکننده صلح گفت، کارها درباره این هیئت تکمیل و با تمامی سیاسیون مشورت شده است و دلیل تاخیر اعلان این لیست نیز ادامه مشورت ها با شماری از سیاسیون است.

سخنگوی رییس جمهور غنی با اشاره به روند انتخابات گفت: “مسله انتخابات ختم است و وثیقه از سوی کمیسیون به آقای غنی داده شده است. مراسم تحلیف در حضور رییس هر دو مجلس و نمایندگان بین المللی برگزار شد و این حکومت مشروع است.”

او تاکید کرد: “آنچه را در روز تحلیف شاهد بودیم، مسایل جانبی است و اساسی نیست و آنچه اساسی است، پروسه صلح است”.

صدیقی همچنان افزود که رییس‌جمهور غنی آماده گفت‌وگو با سیاسیون است و یکی از دلایل تأخیر در ایجاد کابینه نیز همین موضوع است.

او از افزایش مبتلایان ویروس کرونا خبر داد و گفت، آمار دقیق آن را وزارت صحت عامه شریک خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که رییس جمهور غنی شب گذشته فرمان آزادی ۵ هزار زندانی طالب را به صورت تدریجی صادر کرده است، اما گروه طالبان با رهایی تدریجی پنج‌هزار زندانی مخالفت کرده و خواستار رهایی دسته‌جمعی این زندانیان شده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

ریاست جمهوری در فرمانی ریاست اجراییه را لغو کرد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور در یک فرمان، ریاست اجراییه حکومت را لغو کرده است.

photo_2020-03-11_16-13-40

در فرمانی که از سوی اشرف غنی صادر شده، آمده است که با صدور این فرمان، هیچ یک از مکاتیبی که از آدرس ریاست اجراییه صادر می‌شود، قابل اجرا نبوده و نیز اعتبار ندارد.

از سویی هم صدیق صدیقى، سخنگوی رییس جمهور امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت که ریاست اجراییه بعد از مراسم تحلیف اشرف غنى، از بین رفته است.