تعویقِ تحلیف‌ها؛ کش و قوسِ قدرت در ارگ و سپیدار |
تعویقِ تحلیف‌ها؛ کش و قوسِ قدرت در ارگ و سپیدار

تعویقِ تحلیف‌ها؛ کش و قوسِ قدرت در ارگ و سپیدار

خبرنگار خبرنامه

عباس عارفی
خبرنگار خبرنامه

۱۹ / حوت ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهور غنی در صفحه‌ی توییتر خود نوشته‌است؛ برنامه تحلیف رییس جمهور منتخب جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز برگزار می‌گردد. در حالی‌که ناوقتِ شبِ گذشته فضل احمد معنوی، یکی از اعضای تیم ثبات و همگرایی در صفحه‌ی توییتر خود نوشته بود؛ بالأثر تلاش‌های مقامات آمریکا هر دو تحلیف به تعویق افتاد تا فرصت بیشتر به گفتگو مساعد گردد.

در شرایطی که افغانستان درگیر بحرانِ بازساخت و بازگشتِ طالبان به صحنه‌ی قدرت رسمی است، در کابل اما بحران انتخابات ریاست جمهوری نیز مضاعف بر دیگر بحران‌ها، همچنان ادامه دارد. زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، که مسوول پیش‌بُرد امور صلحِ آمریکا با طالبان و میانجی میان طالبان و حکومت افغانستان، این روزها در کابل در میانه‌ی ارگ و سپیدار وقت خود را می‌گذراند و درگیر مذاکره با دو سوی قدرت موازی در حکومت است.

چنانچه قرار بود امروز ساعت ۸ صبح مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمداشرف غنی در ارگ برگزار شود و در عین‌حال مراسم تحلیف ریاست دولت همه‌شمولِ عبدالله عبدالله در چند قدمی ارگ ریاست جمهوری، در قصر سپیدار برگزار گردد. اما با میانجی‌گری زلمی خلیلزاد، هر دوی این مراسم به تعویق افتاده است؛ با این تفاوت که سنخگوی غنی خبر تعویق تا بعداز ظهر امروز را می‌دهد، ولی معنوی از وقت مشخص چیزی نگفته است.

به نظر می‌رسد که هر دو رقیب انتخاباتی در حادترین مرحله‌ی بحران انتخاباتی رسیده‌اند. چرا که اگر این مراسم‌ها برگزار شود، راه بازگشتِ آن دشوارتر از اکنون است که حداقل امکان‌های برای سازش است. بااین‌همه، برخی از نزدیکان عبدالله عبدالله می‌گویند که از سوی محمداشرف غنی پیشنهادِ سهم‌دهی قدرت به عبدالله شده، اما عبدالله تأکید بر به رسمیت شناختنِ ساختار صدراعظم در چوکات نظم سیاسی جدید شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان تحلیف ریاست جمهوری

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید