جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ جشن دهقان و نمایشگاه بهاری بادام‌باغ لغو شد |
جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ جشن دهقان و نمایشگاه بهاری بادام‌باغ لغو شد

بازتاب خبرهای 18 حوت 1398

Image Title
۱۸ / حوت ۱۳۹۸

جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ جشن دهقان و نمایشگاه بهاری بادام‌باغ لغو شد

وزارت زراعت کشور اعلان کرده که برای جلوگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا، جشن دهقان و نمایش‌گاه بهاری در بادام‌باغ کابل، لغو گردیده است.

وزارت زراعت امروز یک‌شنبه(۱۸حوت) در یک خبرنامه گفته است که قرار بود این وزارت، به تاریخ دوم تا پنجم حمل، جشن دهقان و نمایشگاه بهاری را در بادام‌باغ کابل راه‌اندازی کند؛ اما بنابر رهنمودهای وزارت صحت عامه و به هدف پیش‌گیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا، این جشن و نمایشگاه، لغو گردیده است.

photo_2020-03-08_16-48-09

این وزارت خاطرنشان کرده است، از آن‌جایی که در جشن دهقان و نمایشگاه محصولات زراعتی، غرفه‌داران و خریداران از تمامی ولایت‌های کشور مراجعه می‌کردند، وزارت زراعت به منظور تطبیق هرچه بهتر رهنمودهای وزارت صحت عامه، جهت حفظ صحت شهروندان، جشن و نمایشگاه یاد شده را لغو کرده است.

این در حالی است که وزارت صحت عامه کشور پس از ثبت مجموعی چهار واقعه مثبت ویروس کرونا، از تمام شهروندان کشور خواسته که از هرگونه تجمعات دوری کنند.

۱۸ / حوت ۱۳۹۸

فرمان رییس‌جمهور غنی در مورد تخفیف و عفو مجازات زندانیان زن به مناسبت 8 مارچ

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که محمد اشرف غنی به مناسبت هشتم مارچ؛ روز جهانی زن، فرمان تخفیف و عفو مجازات زندانیان زن را صادر کرده است.

ارگ ریاست جمهوری امروز یک‌شنبه(۱۸حوت) در یک خبرنامه گفته است که این فرمان از امروز نافذ است و کمیسیون های تطبیق آن موظف شده تا بر اساس شرایط این فرمان، لیست محکومین واجد شرایط را به ریاست عمومی تنفیذ احکام بدیل حبس و حجز دادستانی کل ارسال کند.

در فرمان رییس جمهور غنی خاطرنشان شده که ریاست عمومی تنفیذ احکام بدیل حبس و حجز دادستانی پس از تدقیق لیست های ارسالی زندانیان، آن را به جهت منظوری به مقام دادستانی کل بفرستد و پس از منظوری دادستانی کل قابل تطبیق است.

Afghan womon Prisoners

 

در این فرمان اداره تنظیم امور زندان ها مکلف شده تا گزارش تطبیق این فرمان را که شامل تعداد مجموع کسانی که از آن بهره‌مند می‌شوند، به تفکیک نوعیت جرایم، اقشار محکومین و تاریخ تکمیل اجراآت، به ریاست عمومی اداره امور ارسال کند.

این فرمان در حالی صادر شده که امروز ۸ مارچ مصادف به روز جهانی همبستگی زنان است و ریاست جمهوری افغانستان نیز به مناسبت این فرمان، دستور عفو و یا تخفیف در مجازات زندانیان زنان را صادر می کند.

۱۸ / حوت ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر خواستار مشارکت زنان در ترکیب هیأت مذاکره کننده صلح شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که هرچند جنگ، ناامنی، فقر و سنت‌های دست‌وپاگیر از چالش‌های جدی بر سر راه دست‌یابی زنان به حقوق‌شان بوده، اما اکنون با آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی، فرصت‌ها و تهدیدهای تازه‌ای جامعه‌ی زنان را به تأمل فرامی‌خواند.

این کمیسیون امروز یک‌شنبه(۱۸حوت) در پیامی به مناسبت گرامی‌داشت از هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان، گفته است که با توجه به وضعیت جاری، دولت افغانستان باید حضور و مشارکت معنادار زنان را در همه ساختارهای مرتبط به روند صلح، به شمول ترکیب هیأت مذاکره‌کننده تضمین کند.

photo_2020-03-08_17-50-49

در ادامه این پیام آمده است که رسیدن به افغانستان صلح‌آمیز و توسعه‌یافته، زمانی ممکن می‌شود که در یک شرایط آزاد و منصفانه، از ظرفیت انسانی تمام شهروندان به ویژه زنان بهره‌ درست گرفته شود.

قابل یادآوری است که کمیسیون حقوق بشر امروز با افتتاح یک نمایشگاه کتاب در دانشگاه کابل، از هشتم مارچ، روز همبستگی زنان جهان تجلیل کرد. این نمایشگاه به مدت دو روز (۱۸-۱۹ حوت) به روی بازدید کنندگان باز است.

۱۸ / حوت ۱۳۹۸

دوستم: گفتگوهای بین الافغانی بدون اشتراک نمایندگان واقعی مردم بی نتیجه خواهد بود

عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور می گوید که گفتگوهای بین الافغانی زمانی می تواند نتیجه بخش باشد که نمایندگان واقعی مردم در آن اشتراک داشته باشند.

دوستم امروز یک‌شنبه(۱۸حوت) با نشر یک اعلامیه به مناسب ۸ مارچ، روز جهانی زن گفته است که امیدوار است هرچه زودتر مذاکرات و گفتگوهای بین الافغانی آغاز شود و تداوم آن منجر به برقراری آتش بس دایمی و برقراری صلح سرتاسری در افغانستان گردد.

وی افزوده است: “ما امیدواریم که نمایندگان واقعی مردم به نمایندگی از همه اقوام کشور در هیأت گفتگوکننده افغانستان شامل باشد. فقط در این صورت است که هرگونه گفتگویی می تواند نتیجه‌مند باشد، در غیر آن، گفتگوها ناکام خواهد بود.” رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری بیان داشته که بحران انتخابات به سمت و سوی حیرت‌ناکی کشیده شد و کمیسیون های انتخاباتی و تیم مسلط در ارگ، آرای پاک مردم را زیر پا کرده و نتیجه انتخابات را دزدیدند.

او تاکید کرده: “ما مصمم از آرای شما مردم دردمند دفاع خواهیم کرد و تا گرفتن حق و دریافت جایگاه واقعی خویش در انتخابات، همچنان استوار و مقاوم به مبارزات حق طلبانه خویش ادامه می دهیم.”

Dostom

دوستم خطاب به زنان خاطرنشان کرده که زنان نیمی از پیکر جامعه اند و باید با استفاده از دمکراسی و آزادی بیان، در برابر بی عدالتی ها، تبعیض و نابرابری ها متحد، یک‌پارچه و منسجم بایستند.

این اظهارات جنرال دوستم در حالی مطرح شده که قرار است فردا همزمان با محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله که در انتخابات ریاست جمهوری مورد حمایت دوستم است؛ مراسم تحلیف ریاست جمهوری به جای آورند و نیز در دو روز آینده گفتگوهای بین الافغانی با نمایندگان طالبان آغاز شود.

پیش از این رییس جمهور غنی گفته بود که به تاریخ ۲۰ حوت هیأت گفتگوکننده افغانستان برای مذاکرات بین الافغانی را معرفی می کند.

۱۸ / حوت ۱۳۹۸

پاکستان به دو عضو مجلس این کشور اجازه شرکت در مراسم تحلیف اشرف غنی را نداد

محسن داور و علی وزیر، دو عضو پارلمان پاکستان که برای اشتراک در مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمد اشرف غنی عازم کابل بودند، به آن ها اجازه پرواز از سوی پولیس به کابل داده نشده است.

محس داور امروز یک‌شنبه(۱۸حوت) در توییتراش نگاشته است: “ما دوباره برمی گردیم چون برای ما اجازه سفر به کابل داده نشد. مسولین فرودگاه به ما گفتند که نظامیان امر کرده اند که ما ممنوع الخروج هستیم و اجازه ترک کشور را نداریم.”

سفارت افغانستان در پاکستان نیز گفته که یک هیأت ۱۷ نفری نمایندگان احزاب سیاسی از پاکستان برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور عازم کابل شده‌ که از میان این هیأت، تنها به دو تن آنان اجازه سفر داده نشده است.

Pakistan

قرار است رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله فردا به طور جداگانه مراسم تحلیف به جای آورند.