خلیلی: مسئولان امنیتی در مورد امنیت مراسم سالیاد مزاری اطمینان داده بودند/ عاملان این رویداد باید روشن شود |
خلیلی: مسئولان امنیتی در مورد امنیت مراسم سالیاد مزاری اطمینان داده بودند/ عاملان این رویداد باید روشن شود

خلیلی: مسئولان امنیتی در مورد امنیت مراسم سالیاد مزاری اطمینان داده بودند/ عاملان این رویداد باید روشن شود

۱۶ / حوت ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و رییس شورای صلح در واکنش به حمله امروز(جمعه، ۱۶ حوت) بر مراسم سالیاد عبدالعلی مزاری در کابل، می‌گوید که این حمله وحشیانه و تروریستی را نشان ضعف دشمنان مردم دانسته و به شدت محکوم و تقبیح می‌کند.

خلیلی ساعتی پس از این حمله در یک بیانیه، از ارگان‌های مسؤول خواسته هرچه سریعتر عاملان این رویداد را روشن سازند.

وی خاطرنشان کرده که مسؤولان تمام نهادهای امنیتی مربوط، بارها به ستاد برگزاری مراسم اطمینان داده بودند که امنیت مراسم را کاملا تأمین می‌کنند و ساحه را کلا تحت پوشش و مدیریت امنیتی قرار می‌دهند؛ لذا این مسأله باید روشن شود که عاملان و سازمان‌دهندگان این جنایت تروریستی چه کسانی بوده‌اند.

رییس شورای عالی صلح از حضور شجاعانه و قدرتمند مردم به خاطر تعیین سرنوشت سیاسی شان در این مراسم، سپاسگزاری کرده است.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت نیز در واکنش به حمله مجدد بر مراسم سالیاد عبدالعلی مزاری گفته است: “دوستداران مزاری با تهدیدات امنیتی و کرونا و در کنار مردم رهبران سیاسی آمده بودند. ما فکر نمی‌کردیم چنین شود؛ چون این تجمع مردمی بود و آن‌ها به دلیل رهبر خود و فداکاری او رفته بودند”.

وی در مورد عاملین این حمله خاطرنشان کرد که منشأ این حمله را نمی‌داند، اما به گفته او، عاملین این رویداد؛ “مردم نامردی بودن که بر زن و طفل و مردم ملکی رحم نکردند و این عملکرد از سوی هیچ نهاد امنیتی و سیاسی که وجدان داشته باشد، نمی‌شود”.

محقق خاطرنشان کرده که برای این برنامه، گزارشی از تهدید امنیتی وجود نداشته و تنها شایعات ویروس کرونا بوده که هنوز به افغانستان نیامده است.

وی تأکید کرده که انگیزه این حمله سیاسی و جنایی و برای ایجاد وحشت بوده است.

معاون دوم ریاست اجرایی حکومت بر سهل‌انگاری مسئولین امنیتی در تأمین امنیت این مراسم تأکید کرده، زیرا جاهایی که تیراندازی شده، باید از سوی نیروهای امنیتی کنترول می‌شد.

در همین حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در پیامی، حمله بر مراسم سالگرد شهادت شهید وحدت ملی، عبدالعلی مزاری را محکوم کرده است.

در این پیام آمده است: “با تاسف یک بار دیگر تروریست‌های خون آشام و دشمنان آرامش و امنیت مردم افغانستان بر مراسم بیست و پنجمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی، استاد عبدالعلی مزاری در مصلای شهید مزاری در غرب کابل حمله تروریستی انجام دادند و بدین ترتیب بر پرونده ننگین و سیاه خویش افزودند”.

باتور دوستم، فرزند ارشد عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری نیز در پیامی گفته است: “دشمنان مردم افغانستان و تروریستان جانی یک بار دیگر با حمله بر مراسم گرامی داشت از بیست و پنجمین سالیاد شهادت عبدالعلی مزاری، یک بار دیگر چهره‌ زبون و خون آشام خود را به مردم افغانستان و جهانیان نمایان ساختند. این حمله نه تنها که قابل بخشش نیست، یک عمل غیرانسانی است و مردم افغانستان به شدت آن را محکوم می‌نمایند”.

این در حالی است که حوالی ساعت ۱۱:۲۰ دقیقه امروز بر گردهمایی مراسم سالیاد عبدالعلی مزاری تیراندازی صورت گرفته است. وزارت داخله از انتقال ۱۸ زخمی این حمله به شفاخانه‌ها خبر داده، اما برخی منابع در شفاخانه‌ محمد علی جناح در غرب کابل به رسانه‌ها گفته‌ که تاکنون ۲۳ کشته و ۳۳ زخمی از مصلی عبدالعلی مزاری به این شفاخانه‌ منتقل شده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید