اهدای مدال دولتی ملالی به وزیر خارجه اندونزی/ آغاز تلاش اندونزی برای هماهنگی علمای منطقه در مسیر صلح افغانستان |
اهدای مدال دولتی ملالی به وزیر خارجه اندونزی/ آغاز تلاش اندونزی برای هماهنگی علمای منطقه در مسیر صلح افغانستان

بازتاب خبرهای 11 حوت 1398

Image Title
۱۱ / حوت ۱۳۹۸

اهدای مدال دولتی ملالی به وزیر خارجه اندونزی/ آغاز تلاش اندونزی برای هماهنگی علمای منطقه در مسیر صلح افغانستان

ارگ ریاست جمهوری گفته است که خانم رتنو مرسودی، وزیر امور خارجه اندونزی قبل از ظهر امروز یک‌شنبه(۱۱حوت) در جریان سفر به کابل، با رییس جمهور غنی دیدار کرده است.

وزیر خارجه اندونزی در این دیدار گفته است که سفرش به افغانستان بیانگر حمایت این کشور از روند صلح افغانستان است.

او ضمن تاکید بر نقش علما و زنان در روند صلح افزوده که اندونزی هماهنگی را میان علمای کشورهای منطقه به خاطر صلح افغانستان، آغاز کرده است.

photo_2020-03-01_18-31-53

وزیر امور خارجه اندونزی خاطرنشان کرده که تقویت ظرفیت زنان یک اصل مهم است و او در دوحه به جامعه بین المللی پیام داده که زنان افغانستان به عقب بر نمی گردند و جامعه بین المللی از این دست‌آورد به گونه کامل حمایت می کند.

خانم مرسودی همچنان یادآوری کرده که کشورش برای تقویت و گسترش همکاری های اقتصادی با افغانستان کار می کند.

رییس جمهور غنی نیز در این دیدار گفته که موافقتنامه امضا شده میان امریکا و طالبان یک گام مهم برای رسیدن به صلح است.

غنی ضمن تاکید بر اجماع منطقه‌ای برای صلح، افزوده که تروریزم هنوز هم یک تهدید برای منطقه است و طالبان باید راه شان را از گروه های تروریستی جدا سازد.

رییس جمهور تاکید کرده: “ما مذاکرات را با یک گروه مسلح آغاز می کنیم و آرزومند هستیم که طالبان برای از بین بردن خشونت، به صدای صلح مردم پاسخ مثبت دهند.”

ارگ ریاست جمهوری اضافه کرده که رییس جمهور غنی در این دیدار مدال دولتی ملالی را به خاطر تلاش های وزیر امورخارجه اندونزی در راستای گسترش و تحکیم مناسبات همه جانبه و دوستانه میان افغانستان و این کشور، افزایش بیشتر همکاری و اعتماد و توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور، تفویض کرده است.

۱۱ / حوت ۱۳۹۸

جایزه بهترین فیلم بخش نسل‌ها در جشنواره برلین به فیلم‌ساز افغانی رسید

فیلم جدید عتیق رحیمی، نویسنده و فیلم‌ساز افغان در هفتادمین جشنواره سینمایی برلین، جایزه بهترین فیلم در بخش “نسل‌ها” را دریافت کرد.

فیلم “بانوی رود نیل” اثر عتیق رحیمی، نویسنده و فیلم‌ساز افغانی- فرانسوی برنده “خرس بلورین” جشنواره بین‌المللی برلین شده است.

photo_2020-03-01_18-33-45

این فیلم بر اساس رمانی با همین نام نوشته “اسکولستیک موکاسونگه” نویسنده رواندایی – فرانسوی ساخته شده است.

این فیلم داستان زندگی دختران و زنانی را به تصویر کشیده که قبل از شروع جنگ رواندا در اوایل دهه نود میلادی، در یک مدرسه کاتولیک شبانه روزی در “گیگالی” پایتخت آن کشور زندگی می‌کنند.

فیلم “بانوی رود نیل” اولین فیلم سینمایی به زبان فرانسه از عتیق رحیمی است که موضوع آن افغانستان نیست.

۱۱ / حوت ۱۳۹۸

تسلیمی 42 جنگجوی داعش به شمول یک فرمانده آنان در کنر

مقام های محلی در ولایت کنر می گویند که ۴۲ جنگجوی داعش به شمول یک فرمانده آنان در کنر به دولت پیوسته اند.

دفتر والی کنر امروز یک‌شنبه(۱۱حوت) در یک خبرنامه گفته است: “بر اثر تلاش نیروهای امنیتی، ۴۲ جنگجوی داعش به شمول یک فرمانده آن به نام کرامت الله با تجهیزات‌شان به دولت تسلیم شده‌اند”.

isis

عبدالستار میزاکوال، والی کنر در مراسم تسلیمی این جنگجویان گفته است، داعش در این ولایت توان مقاومت با نیروهای امنیتی را ندارد و در زودترین فرصت اعضای باقی مانده این گروه نیز تسلیم خواهند شد.

فرمانده پولیس ولایت کنر گفته است که افراد تسلیم شده در ولسوالی های سوکی، دیوه گل و ولسوالی نرنگ این ولایت فعالیت های ضد دولتی داشته اند.

۱۱ / حوت ۱۳۹۸

سفر وزیر خارجه اندونزی به کابل

وزارت خارجه افغانستان از سفر وزیر امور خارجه جمهوری اندونزی به کابل خبر داده است.

در یک خبرنامه وزارت امورخارجه آمده که خانم رتنومرسودی، وزیر امور خارجه جمهوری اندونزی، بامداد امروز یک‌شنبه(۱۱حوت) در رأس یک هیأت عالی رتبه دولتی وارد کابل گردیده و در میدان هوایی بین المللی کابل، توسط محمد هارون چخانسوری، معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پذیرایی شده است.

به گفته وزارت خارجه کشور، هر دو جانب طی ملاقاتی در ارگ ریاست جمهوری، پیرامون روند صلح به ویژه اهمیت نقش سازمان همکاری های اسلامی و ایجاد اجماع منطقه ای در خصوص روند صلح افغانستان، نقش زنان در این روند، تأسیس دانشگاه اسلامی در افغانستان و همچنان همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور، گفتگو و تبادل نظر نمودند.

indonesia

چخانسوری در این دیدار با ابراز سپاس از تلاش ها و نقش موثر اندونزی در روند صلح افغانستان، به خصوص راه‌اندازی کنفرانس علما پیرامون صلح در کشور، از همکاری های اندونزی در عرصه های مختلف چون توانمندی سازی زنان افغانستان قدردانی نمود.

قابل یادآوری است که در ادامه این سفر، قرار است فردا، دومین نشست مشورت های سیاسی در سطح روسای وزارت امور خارجه دو کشور، در وزارت امور خارجه تدویر یافته و طرفین پیرامون گسترش هرچه بیشتر همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به گفتگو و تبادل نظر بپردازند.

۱۱ / حوت ۱۳۹۸

پاکستان مرز چمن ـ اسپین بولدک را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مسدود می کند

سفارت پاکستان در کابل اعلام کرده که دروازه‌ دوستی افغانستان و پاکستان در ساحه‌ چمن ـ اسپین بولدک به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بسته می شود.

سفارت پاکستان امروز یک‌شنبه(۱۱حوت) با نشر یک خبرنامه گفته است که این گذرگاه از فردا دوشنبه(۱۲ حوت) برای یک هفته مسدود می‌شود.

afg pak

از سویی هم رسانه های پاکستان گزارش داده که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دولت پاکستان مراکز صحی را نیز در مرز با افغانستان ایجاد کرده است.

پاکستان در حالی مرزش با افغانستان را مسدود کرده که پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، تا کنون یک مورد مثبت این ویروس در افغانستان تشخیص شده است. پاکستان نیز تاکنون شاهد دو مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در شهرهای اسلام‌آباد و کراچی بوده است.