در جریان هفته کاهش خشونت؛ 56 غیرنظامی و 45 نظامی کشته و زخمی شدند |
در جریان هفته کاهش خشونت؛ ۵۶ غیرنظامی و ۴۵ نظامی کشته و زخمی شدند

بازتاب خبرهای 10 حوت 1398

Image Title
۱۰ / حوت ۱۳۹۸

در جریان هفته کاهش خشونت؛ ۵۶ غیرنظامی و ۴۵ نظامی کشته و زخمی شدند

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلان کرده است که در جریان یک هفته کاهش خشونت‌ها، ۵۶ غیرنظامی و ۴۵ تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز شنبه(۹حوت) در یک خبرنامه گفته است که بعد از اعلام پذیرش هفت روز کاهش خشونت(۳ تا ۹ ماه حوت) گروه طالبان در ۱۶ ولایت ‌بلخ، فاریاب، سمنگان، بغلان، غور، ارزگان، فراه، زابل، قندهار، هلمند، پکتیا، میدان‌وردک، ننگرهار، لغمان، بادغیس و کاپیسا،‌ به حملات مختلف مانند درگیری‌های مسلحانه، انفجار ماین، شلیک راکت، ترور، تیرباران و اسیرگرفتن، اقدام کردند.

این کمیسیون افزوده است که در جریان هفته کاهش خشونت، ‌۱۴ غیرنظامی کشته و ‌۴۲ غیرنظامی دیگر زخمی و همچنان ۲۲ نیروی امنیتی‌ کشته و ‌۲۳‌ نیروی امنیتی دیگر زخمی شدند.

AIHRC

 کمیسیون حقوق بشر خاطرنشان کرده که همچنان در جریان این هفته، ‌۵‌ تن از گروه‌ طالبان نیز کشته شده‌اند.

 در این گزارش آمده است که در هفته قبل از اعلان کاهش خشونت، ۲۷ غیرنظامی کشته و ۵۱ تن دیگر زخمی شده بودند، اما در جریان هفته کاهش خشونت، ۱۴ غیرنظامی کشته و ۴۲ تن زخمی شده که این رقم ۲۸ درصد کاهش خشونت را نشان می دهد.

 یافته های کمیسیون حقوق بشر نشان می دهد، بیش‌ترین رویدادها در روزهای دوم و سوم هفته کاهش خشونت رخ داده است.

 بر اساس یافته های کمیسیون حقوق بشر، در جریان هفته کاش خشونت، طالبان چهار غیرنظامی را گروگان گرفته، که و‌لسوال دره ‌صوف بالای ولایت سمنگان نیز شامل آن است و از این میان یک تن تیرباران شده است.

این در حالی است که هفته کاهش خشونت که پس از توافق میان نمایندگان طالبان و امریکا عملی شده بود، شب گذشته به پایان رسید.

۱۰ / حوت ۱۳۹۸

عبدالله: حضورم در مراسم نشر اعلامیه مشترک ناتو و امریکا، تغییر موضع در انتخابات نیست!

عبدالله عبدالله می گوید که به عنوان رییس اجرایی حکومت در مراسم نشر اعلامیه مشترک امریکا، ناتو و افغانستان در ارگ اشتراک کرده و این اشتراک، تغییر موضع در اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیست و کوشش های شان برای جلوگیری از تقلب ادامه دارد.

عبدالله شام امروز شنبه(۱۰حوت) در یک نشست خبری گفت: “در مراسم امروز به حیث رییس اجراییه شرکت کردم، رهبران سیاسی به دلیل انحصارگرایی و نتایج انتخابات و دشمن خواندن مردم افغانستان از سوی تیم دولت ساز اشتراک نکردند.”

او ضمن قدردانی از کوشش خلیلزاد افزود، افغانستان در فرصتی مهم، حساس و تاریخی قرار دارد و باید تمام مردم از آن استفاده کنند؛ نباید کسی از این فرصت ایجاد شده سوءاستفاده کند.

رییس اجرایی حکومت از طالبان خواست که اعلان پیروزی نکنند.

abdullah1

او تاکید کرد، در چند روز آینده تمام تمرکز حکومت روی صلح است و اعلامیه مشترک امروز به مردم اطمینان داد که حمایت‌ها از جمهوری افغانستان ادامه دارد.

عبدالله عبدالله اضافه کرد که طالبان در موافقنامه دوحه تعهد کرده که روابط شان با سایر گروه ها را قطع کند و این موافقتنامه مشروط است.

او تاکید کرد که وارد شدن به مذاکرات بین الافغانی، همه را در یک آزمون بزرگ قرار می دهد و به خاطر اولویت بخشیدن به تلاش های صلح، اقدامات خود برای حل بحران انتخاباتی را متوقف کرده است.

رییس اجرایی حکومت ادامه داد که اعلامیه مشترکی که از سوی حکومت وحدت ملی، امریکا و ناتو منتشر شد، از ماه ها قبل روی آن توافق شده بود.

او با اشاره به تیم مذاکرات بین الافغانی گفت: “تیمی که از سوی افغانستان می رود، باید همه شمول باشد؛ در غیر آن نمی تواند موفق باشد، یک اداره نمی تواند تیم را مشخص بسازد.”

این در حالی است که امروز توافقنامه صلح میان طالبان و امریکا در دوحه قطر به امضا رسید و از سوی دیگر حکومت افغانستان، امریکا و ناتو در کابل یک اعلامیه مشترک را منتشر کردند.

۱۰ / حوت ۱۳۹۸

کرزی: تلاش‌های صلح باید افغانستان را از میدان رقابت میان کشورها خارج کند

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور در اعلامیه‌ای در رابطه به امضای موافقت‌نامه صلح بین طالبان و امریکا گفته است که تلاش های صلح باید موجب بیرون شدن افغانستان از میدان رقابت‌ها میان کشورهای دیگر را نیز فراهم آورد.

در این اعلامیه که امروز شنبه(۱۰حوت) منتشر شده، آمده است: “امضای توافقنامه صلح میان تحریک اسلامی طالبان و ایالات متحده امریکا در دوحه، کشور قطر، گام بزرگی است برای پایان دادن به جنگ و استقرار صلح در کشور ما.”

karzai

او ابراز امیدواری کرده که این توافق نامه از یک سو راه را به سوی صلح پایدار بگشاید و از سوی دیگر موجب شود تا روند صلح و کلیه تلاش های صلح جویانه توسط خود مردم افغانستان رهبری و اجرایی شود.

به گفته کرزی، مردم افغانستان انتظار دارند که صلح موجب تحکیم وحدت ملی و استقرار یک نظام مقتدر و واحد، مبتنی بر قانون و استقلال کامل کشور گردد.

وی خاطرنشان کرده که با برقراری صلح افغانستان، باید به مرکز اعتماد و همکاری‌های منطقه‌ای و به کانون همزیستی ملت‌های منطقه تبدیل گردد.

۱۰ / حوت ۱۳۹۸

رهبر طالبان: هیچ مسوول و نیروی طالبان نباید توافق با امریکا را نقض کند

ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان می گوید که هیچ مسوول و نیروی طالبان و همچنان هیچ فرد کشور نباید توافق نامه صلح امریکا و طالبان را نقض کند.

پس از امضای توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان در دوحه، رهبر گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته است: “توافق بر خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان و هیچ‌گونه مداخله در آینده، کامیابی بزرگی است.”

در پیام رهبر طالبان آمده است که توافقات این گروه با امریکایی‌ها با اصول شرعی و معیارهای جهانی انجام شده و هیچ فرد و مسوول طالبان و همچنان هیچ فرد کشور نباید آن را نقض کند.

mullah haibatullah

به گفته وی، اگر این توافق از سوی جهت مقابل مخالفت و نقض شود، طالبان برای دفاع از خود آماده است.

ملا هیبت‌الله در پیام خود تاکید کرده که مذاکرات موفق با امریکایی‌ها ثابت کرد که برای هرگونه موضوعات پیچیده می‌توان راه حل پیدا کرد و طالبان برای یک حل معقول و عادلانه آماده است.

رهبر طالبان بر روابط مثبت دوجانبه با تمام جهان به ویژه کشورهای منطقه متعهد شده و گفته است: “در زیر چتر نظام واقعی اسلامی، به تمام مردان و زنان افغان، همه حقوق آنان داده خواهد شد.”

او همه مخالفان طالبان را بخشیده است.

این در حالی است که توافقنامه میان طالبان و امریکا شام امروز شنبه(۱۰ حوت) در دوحه قطر، میان زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح و ملا برادر، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر به امضا رسید.

۱۰ / حوت ۱۳۹۸

ریاست اجرایی: موافقت‌نامه صلح امریکا و طالبان، گام نخستین برای پایان جنگ در افغانستان است

ریاست اجرایی حکومت در اعلامیه‌ای در پیوند به امضای موافقت‌نامه صلح و تجدید تعهد ناتو به حمایت از افغانستان می گوید که این موافقت‌نامه، گام نخستین برای پایان جنگ جاری در کشور است.

ریاست اجرایی حکومت امروز شنبه(۱۰حوت) در یک اعلامیه در پیوند به امضای موافقت نامه صلح میان امریکا و طالبان گفته است که ایالات متحده امریکا و سازمان ناتو با حضور وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو در کابل، با نشر اعلامیه مشترکی با حکومت وحدت ملی، متعهد به ادامه پشتیبانی از دولت افغانستان به‌ویژه نیروهای امنیتی و دفاعی شدند.

ریاست اجرایی افزوده است: “ما و مردم افغانستان امضای موافقت‌نامه صلح را یک رویداد تاریخی و مهم می‌دانیم و از آن استقبال می‌کنیم. در عین حال بدون همکاری صادقانه و کمک جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه هیچ پیشرفتی در پروسه صلح متصور نبود”.

abdullah abdullah

این ریاست همچنان گفته است که موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، گام نخستین در راستای ختم جنگ جاری در کشور است؛ “مرحله سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده مذاکرات، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش بس دایمی است که امیدواریم هرچه زودتر آغاز و نهایی گردد. ما در ریاست اجراییه و تیم ثبات و همگرایی، متعهد به‌معرفی هیأت متعهد، همه‌شمول، فراگیر و با صلاحیت در مذاکرات بین‌الافغانی هستیم. طرف‌ها باید به‌شرایط پیش آمده به‌حیث یک فرصت تاریخی بنگرند و منافع ملی را به خواست‌ها و مطالبات سلیقه‌ای، شخصی و گروهی ترجیح دهند.”

گفته ریاست اجرایی حکومت تصریح کرده است: “طالبان باید از جنگ دست بردارند و ثابت سازند که به‌دنبال پایان منازعه و انتخاب مبارزه سیاسی و مسالمت‌آمیز هستند. آن‌ها باید تغییرات اجتماعی و واقعیت‌های جدید افغانستان را بپذیرند. افغانستان در دو دهه اخیر شاهد تحولات و دست‌آوردهای قابل توجهی بوده و ما متعهد به حفاظت و صیانت از دست‌آوردهای ملی مردم افغانستان هستیم”.

توافقنامه صلح میان طالبان و امریکا، دقایقی پیش میان ملا برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در دوحه قطر امضا شد. قرار است با آزادی ۵ هزار زندانی طالبان، زمینه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در ۱۰ مارچ(۲۰ حوت) آغاز شود.

۱۰ / حوت ۱۳۹۸

دوستم: از امضای توافقنامه صلح پشتیبانی می کنیم/ نتایج انتخابات را قبول نداریم

پس از امضای توافق نامه صلح میان امریکا و طالبان، عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری می گوید که از امضای این توافقنامه پشتیبانی می کند و  آن را یک فرصت تاریخی برای افغانستان می داند.

دوستم امروز شنبه(۱۰ حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که به روند صلح متعهد است و آن را یک فرصت مناسب برای رسیدن به صلح می شمارد.

معاون اول رییس جمهور ابراز امیدواری کرده که بحران سیاسی کنونی انتخابات به زودی حل شود تا تیم مذاکره‌ همه شمول برای شرکت در مذاکرات بین الافغانی ایجاد شود.

dostum

او تاکید کرده است: “نتیجه‌ اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات، به عنوان یک کودتا علیه دموکراسی و آرای مردم، یک عمل سیاسی غیرقانونی و کاملا غیرقابل قبول برای تیم ما و مردم ماست.”

دوستم خاطرنشان کرده که اعتراضات مردم با پا درمیانی زلمی خلیلزاد به تعویق افتاده است.

او هشدار داده: “دشمن خواندن مردم و حرکت های دادخواهانه مردم از طرف افراد غیرمسئول و خودخوانده یک امر خلاف قانون و ارزش های مردم سالاری می باشد. ملت و رهبران مردمی افغانستان متعهد به دفاع از آرای پاک خویش بوده و برای به کرسی نشانیدن آن، اقدام های عملی را دوباره روی دست خواهند گرفت.”

حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز با نشر یک اعلامیه، با استقبال از امضای توافقنامه طالبان ‌با امریکا، این فرصت پیش آمده را مقدمه‌ای برای آغاز گفتگوهای صلح خوانده است.

جمعیت اسلامی تاکید کرده که برای موفقیت و تأمین صلح عادلانه و پایدار و همچنان ترسیم نقشه راه آینده سیاسی افغانستان، باید همه جناح ها و طرف های مختلف فعال در عرصه سیاسی، در گفتگوهای صلح حضور فعال داشته باشند.

این حزب اضافه کرده که عدم حضور یا کنار گذاشتن یکی از جناح ها و گروه ها از مذاکرات بین الافغانی، می‌تواند بستر شکنندگی و ناپایداری صلح آینده را رقم زند.