ثبت 19 واقعه مشکوک و تنها یک مورد مثبت ویروس کرونا در هرات |
ثبت ۱۹ واقعه مشکوک و تنها یک مورد مثبت ویروس کرونا در هرات

بازتاب خبرهای 8 حوت 1398

Image Title
۸ / حوت ۱۳۹۸

ثبت ۱۹ واقعه مشکوک و تنها یک مورد مثبت ویروس کرونا در هرات

ریاست صحت عامه هرات می گوید که مجموع واقعات مشکوک ویروس کرونا در این ولایت، از ابتدا تاکنون، ۱۹واقعه و یک واقعه مثبت ثبت شده است.

این ریاست امروز پنج‌شنبه(۸حوت) با بیان این خبر گفته است که افزون بر اطلاعیه کمیته حالت اضطرار سکتور صحت، حمام های عمومی تا اطلاع ثانی در ولایت هرات مسدود میرباشد، ولی حمام های نمره باز می باشد؛ به شرط این که مراجعین در بین دهلیز انتظار، تجمع نکنند.

herat

ریاست صحت عامه هرات افزوده است، مشتری های رستوران ها به طور جمعی و در فضای سربسته نمی توانند غذا صرف کنند. همچنین هوتل هایی که دارای اتاق انفرادی می باشند، باز بوده، به شرط این که بهداشت عمومی شخصی و محیطی مراعات گردد.

بر اساس اعلامیه ریاست صحت عامه هرات، کافی شاپ ها، تالارهای عروسی و محافل، و همچنان آشپزخانه هایی که به مقدار زیاد غذا برای همشهریان تهیه می نمایند، کاملا مسدود می باشد.

۸ / حوت ۱۳۹۸

تکمیلی/ انفجار در کابل یک کشته و 10 زخمی برجای گذاشت

مقام‌های امنیتی می گویند که در اثر وقوع یک انفجار در حوزه ششم امنیتی پولیس، یک فرد ملکی کشته شده است.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله می گوید که حوالی ساعت ۶:۲۰ شام امروز(پنج‌شنبه ۸حوت) یک ماین مقناطیسی که در یک بایسکل جاسازی گردیده بود، در ساحه سرکاریز مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل منفجر گردیده است، که در نتیجه آن یک فرد ملکی کشته شده و ۱۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

kabul

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

این در حالی است که کابل روز گذشته(چهارشنبه، ۷ حوت) نیز شاهد انفجار یک ماین مغناطیسی بود. این انفجار در جاده فیض محمد کاتب، بازهم در حوزه ششم امنیتی کابل، ۹ زخمی برجای گذاشت.

اما گروه طالبان مسئولیت انفجار روز چهارشنبه در کابل را رد کرده بود.

۸ / حوت ۱۳۹۸

انفجار در کابل 6 زخمی برجای گذاشت

مقام‌های امنیتی از وقوع یک انفجار در غرب کابل و در حوزه ششم امنیتی پولیس خبر داده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با تأیید این رویداد گفته است که این انفجار حوالی ساعت ۶:۲۰ دقیقه امروز(پنج‌شنبه، ۸ حوت) در ساحه سرکاریز، مربوط حوزه ششم امنیتی شهر کابل روی داده است.

به گفته وی، در نتیجه این انفجار، ۶ غیرنظامی به گونه سطحی زخم برداشته‌اند.

kabul

رحیمی توضیح نداده که نوعیت این انفجار چه بوده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

کابل روز گذشته(چهارشنبه، ۷ حوت) نیز شاهد انفجار یک ماین مغناطیسی بود. این انفجار در جاده فیض محمد کاتب، بازهم در حوزه ششم امنیتی کابل، ۹ زخمی برجای گذاشت.

اما گروه طالبان مسئولیت انفجار روز چهارشنبه در کابل را رد کرده و گفته بود که “شاید تلاش ناکام به خاطر ایجاد بد بینی از طرف حلقات استخباراتی باشد.”

۸ / حوت ۱۳۹۸

پس از هرات، غور و هلمند؛ واقعات مشکوک ویروس کرونا در کابل و بغلان

مسوولان در وزارت صحت عامه‌ از ثبت ۱۵ واقعه مشکوک دیگر ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده اند.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت امروز(پنج‌شنبه، ۸ حوت) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵ مورد مشکوک به ویروس کرونا در چهار ولایت کابل، هرات، بغلان و غور شناسایی شده است.

coronavirus12

او افزود که از جمله‌ این موردها، نتایج پنج مورد مشکوک در کابل منفی ثابت شده و نتایح ۱۰ مورد باقی‌مانده تا ۲۴ ساعت دیگر با رسانه‌ها شریک می‌شود.

مایار خاطر نشان کرده که تا حال ۳۰ مورد مشکوک در لابراتوارهای مرکزی این وزارت آزمایش شده که از آن جمله به شمول ۱۵ مورد که روز گذشته اعلام شد، تا هنوز یک مورد مثبت و ۱۹ مورد منفی ثابت شده است.

از سویی هم ریاست صحت عامه هرات امروز اعلان کرده که از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۱۹ واقعه مشکوک در هرات ثبت شده که از آن میان، تنها یک واقعه مثبت بوده است.

۸ / حوت ۱۳۹۸

دادستانی کل شکایات روند سبز از کاربران شبکه های اجتماعی را رد کرد

دادستانی کل می گوید که شکایت ها مبنی بر انتقاد از امرالله صالح، معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز در فضای مجازی را که از سوی روند سبز “رسا” ثبت شده بود، رد شده است.

دادستانی کل امروز پنج‌شنبه(۸حوت) در یک خبرنامه گفته است که چندی قبل کمیته سیاسی روند سبز افغانستان(رسا) در ۳۹ قطعه مکتوب، ۳۹ تن را به خاطر توهین و دشنام به امرالله صالح، رئیس آن نهاد از طریق صفحات اجتماعی، به منظور بررسی و تحقیق به این اداره معرفی کرده بود.

afghanistan1

دادستانی کل افزوده است: “کود جزای افغانستان دشنام و توهین به اشخاص‌ را جرم پنداشته و رسیدگی به ‌آن‌را منوط به شکایت شخص متضرر می‌داند؛ اما یافته های هیأت تحقیق قضایایی که از سوی روند سبز به لوی سارنوالی رسیده، نشان می دهد که این شکایات از سوی امرالله صالح نه، بلکه از سوی مسوول کمیته حقوقی-سیاسی این سازمان به این اداره فرستاده شده است.”

داستانی کل تاکید کرده که اوراق ارسالی روند سبز دوباره به آن سازمان مسترد شده و در صورتی که شکایت ها به امضای شخص متضرر باشد، به آن رسیدگی خواهد شد.

این در حالی است که چندی قبل روند سبز افغانستان به اتهام توهین به امرالله صلح در فضای مجازی، علیه ۳۹ تن به دادستانی کل شکایت کرده بود که این امر با واکنش سازمان عفو بین الملل و شماری از سیاسیون افغانستان روبرو شد.

۸ / حوت ۱۳۹۸

ریاست جمهوری هرگونه مذاکره با تیم های انتخاباتی را رد کرد

سخنگوی رییس جمهور غنی می گوید، تاکنون هیچ مذاکره با کدام طرف سیاسی صورت نگرفته است.

پس از آن که بابر فرهمندف معاون اول دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی از آغاز مذاکرات میان تیم های دولت ساز و ثبات و همگرایی خبر داد، صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور در توییتر اش نگاشته است، تا حال هیچ‌گونه مذاکره‌ با کدام طرف سیاسی صورت نگرفته است.

sediq sediqi

صدیقی تاکید کرده: “رئیس جمهور غنی مصمم است تا برای تشکیل کابینه آینده با اقشار مختلف سیاسی و نمایندگان مردم مشوره کند”.

این در حالی است که پیش از این، بابر فرهمند، معاون دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در توییتی گفته بود: “مذاکرات دو ‌تیم انتخاباتی با پادرمیانی نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در آستانه امضای توافقنامه صلح آغاز گردید.”