حساب‌دهی دولت به ملت؛ وزارت مخابرات در سال مالی ۹۸، ۶۰ میلیون دالر صرفه جویی داشته است

بازتاب خبرهای 7 حوت 1398

Image Title
۷ / حوت ۱۳۹۸

حساب‌دهی دولت به ملت؛ وزارت مخابرات در سال مالی ۹۸، ۶۰ میلیون دالر صرفه جویی داشته است

سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که این وزارت در سال مالی ۱۳۹۸، مبلغ ۶۰ میلیون دالر امریکایی صرفه جویی داشته، از پروژه های غیرموثر جلوگیری به عمل آورده و ۱۳ پروژه دیگر بازنگری و اصلاح شده است.

فهیم هاشمی که امروز چهارشنبه(۷حوت) در برنامه حساب دهی دولت به ملت صحبت می کرد، گفت که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ۴۳ درصد بیشتر از هدف تعیین شده عواید جمع آوری نموده است.

hashemi

او افزوده، ترتیب نقشه راه مسیر تکامل سکتور مخابرات، تعریف دیدگاه واضح برای سکتور، ترتیب طرح لایحه وظایف و مسوولیت های وزارت، ترتیب ۱۲ پالیسی، ۱۲ رهنمود و ۱۱ استندرد و ایجاد هماهنگی میان ادارات ذیربط و سکتور؛ از دست آوردهای عمده وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در سال مالی ۱۳۹۸ است.

سرپرست وزارت مخابرات گفت، در سال مالی جاری پروژه ریم تایم به فعالیت آغاز نمود و قسمت اول آن به بهره برداری سپرده شد. هدف از ایجاد این سیستم، نظارت بر روند گردآوری ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی، نظارت بر عواید سکتور مخابرات و تضمین عواید می باشد.

گفتنی است که به گفته هاشمی، تادیه معاشات از طریق موبایل در وزارت معارف آغاز شده و به گونه مجموعی در ۸ ولایت، بیش از ۶۳ هزار تن راجستر شده اند. همچنان در وزارت کار و اموراجتماعی به گونه مجموعی در ۱۳ ولایت بیش از ۶۵۰۰ تن راجستر شده اند.

۷ / حوت ۱۳۹۸

بازداشت سه تن در پیوند به انتقال یک محموله بزرگ جنگ افزار در ننگرهار

وزارت داخله می گوید که سه تن در پیوند به انتقال یک محموله بزرگ جنگ افزار در ننگرهار بازداشت شده اند.

وزارت داخله امروز چهارشنبه(۷حوت) در یک خبرنامه گفته است: “شب گذشته، سه تن در پیوند به قاچاق یک محموله بزرگ جنگ افزار سبک و سنگین توسط منسوبین پولیس مبارزه با جرایم جنایی از شهرک تورخم ولایت ننگرهار بازداشت شدند”.

moi

در این خبرنامه آمده است، این افراد، ۱۲۶ میل تفنگچه، ۴۲ میل کلاشینکوف، یک میل پیکا و نزدیک به ۱۰ هزار گلوله مهمات را به شکل ماهرانه در یک عراده موتر تیلری جاسازی کرده و می خواستند به شهر جلال آباد انتقال نمایند که قبل از رسیدن به هدف، توسط منسوبین پولیس مبارز با جرایم جنایی شناسایی و بازداشت شدند.

۷ / حوت ۱۳۹۸

تکمیلی/ انفجار ماین مقناطیسی در کابل 9 زخمی برجای گذاشت

وزارت داخله تایید کرده که در انفجار یک ماین مقناطیسی در کابل، ۹ تن زخمی شدند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این جزییات گفته است: “بعد از ظهر امروز(چهارشنبه، ۷ حوت) در جاده فیض محمد کاتب، مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل، یک حلقه ماین که در یک موترسایکل جاسازی گردیده بود، منفجر شده است.”

رحیمی افزوده است که در نتیجه این انفجار، ۹ غیرنظامی به شمول یک خانم زخمی شدند.

kabul explosion

وی در مورد این که این حمله توسط کدام گروه صورت گرفته، گفته که بررسی های پولیس ادامه دارد.

در همین حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفته است که وقوع انفجار در شهر کابل ربطی به این گروه ندارد.

مجاهد خاطرنشان کرده است: “شاید تلاش ناکام به خاطر ایجاد بد بینی از طرف حلقات استخباراتی باشد.”

۷ / حوت ۱۳۹۸

فوری/ وقوع انفجار در کابل

لحظاتی قبل یک انفجار در ناحیه ششم شهر کابل به وقوع پیوسته است.

شاهدان عینی می گویند، این انفجار در نزدیکی اداره دادستانی کل در جاده دارالامان صورت گرفته است.

Breaking-3-1-3

گفته شده مواد انفجاری در یک موترسایکل جاسازی شده است.

هنوز از تلفات این رویداد جزییاتی در دست نیست.

پولیس کابل تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

جزییات بیشتر در خبر تکمیلی.

۷ / حوت ۱۳۹۸

ارگ: مراسم تحلیف اشرف غنی تا 19 حوت به تعویق افتاد

ارگ ریاست جمهوری اعلان کرده است که اعضای ارشد تیم دولت ساز مراسم تحلیف ریاست جمهوری را که قرار بود روز پنج‌شنبه(۸ حوت) برگزار گردد، تا تاریخ ۱۹ حوت به تعویق انداختند.

ارگ ریاست جمهوری امروز چهارشنبه(۷حوت) در یک خبرنامه گفته است که “محمد اشرف غنی پس از مشوره با بخش های تخنیکی، شخصیت های سیاسی، اعضای ارشد تیم دولت ساز و شرکای بین المللی افغانستان، مصلحت دانسته تا مراسم تحلیف ریاست جمهوری را که قرار بود روز پنج‌شنبه تاریخ ٨ حوت برگزار گردد، الی تاریخ ١٩ حوت به تعویق بیافتد”.

arg

بر اساس این خبرنامه، شایعات شیوع ویروس کرونا و نیاز به آمادگی های بیشتر تخنیکی برای برگزاری مراسم، از دلایل عمده معطلی این برنامه عنوان شده است.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز از تعویق مراسم تحلیف رییس جمهور غنی به تاریخ ۱۹ حوت استقبال کرده، گفته است که این امر فرصت مشوره‌های لازم را فراهم می‌سازد تا منافع افغانستان و مردم‌اش منعکس و از سوی حکومت جدید حفظ شود.