یک زن در ولایت ننگرهار 5 کودک به دنیا آورد |
یک زن در ولایت ننگرهار ۵ کودک به دنیا آورد

بازتاب خبرهای 6 حوت 1398

Image Title
۶ / حوت ۱۳۹۸

یک زن در ولایت ننگرهار ۵ کودک به دنیا آورد

مقام های محلی در ولایت ننگرهار تایید می کنند که یک زن در این ولایت، ۵ کودک به دنیا آورده است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار امروز سه‌شنبه(۶حوت) گفته است که یک زن در شفاخانه “بی بی فاطمه الزهرا” در مرکز این ولایت، ۵ کودک به دنیا آورده است.

nangarhar

خوگیانی افزوده است که از ۵ کودک متولد شده، یک تن جان باخته است.

به گفته سخنگوی والی ننگرهار، پدر این کودکان گفته است که فرزندان تازه به دنیا آمده خود را به صلح تقدیم کرده و آنان را صلح و امنیت می نامد.

۶ / حوت ۱۳۹۸

کمک 232 میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای مبارزه با ویروس کرونا

اتحادیه اروپا می گوید که برای تقویت آمادگی جهانی، پیشگیری و مهار ویروس کرونا، یک بسته جدید کمک مالی به ارزش ۲۳۲ میلیون یورو را اعلام کرده است.

اتحادیه اروپا امروز سه‌شنبه(۶حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که بخشی از این کمک ها به زودترین فرصت به بخش‌های مختلف اختصاص می‌یابد و بقیه آن در ماه‌های آینده فراهم خواهد شد.

بر اساس این اعلامیه، از جمله ۲۳۲ میلیون یورو کمک اتحادیه اروپا، ۱۱۴ میلیون آن برای مجادله با کروناویروس در اختیار سازمان صحی جهان قرار می‌گیرد.

اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است که این کشور نیز از این کمک بهره‌مند خواهد شد.

EU

اورسولا ون در لین، رییس کمیسیون اروپا گفته است: “با افزایش روند قضایا، صحت عمومی اولویت شماره یک است، چه باعث افزایش آمادگی در اروپا، چه در چین و چه در جاهای دیگر شود، جامعه جهانی باید با هم همکاری کند”.

از سویی هم یناز لنارشیچ، کمیشنر مدیریت بحران و هماهنگ‌کننده واکنش اضطراری اروپا گفته است که ویروس کرونا جان بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تن را گرفته و اکنون چاره‌ای جز آماده سازی در همه سطوح وجود ندارد.

او تاکید کرده: “بسته کمک‌های جدید ما از سازمان صحی جهان حمایت می‌کند و بودجه را هدف قرار می‌دهد تا کشورهایی که سیستم‌های صحی ضعیف‌تری دارند، عقب نماند. هدف ما مهار شیوع بیماری در سطح جهانی است.”

۶ / حوت ۱۳۹۸

فرد مشکوک به کرونا از شفاخانه ولایتی غور فرار کرده است

داکتران در شفاخانه ولایتی غور می گویند که یک فرد مشکوک به ویروس کرونا از شفاخانه این ولایت فرار کرده است.

داکتر فضل الحق فرجاد، سرطبیب شفاخانه ولایتی غور امروز سه‌شنبه(۶حوت) به رسانه ها گفته است که این مرد، ۳۵ سال داشته و به دلیل مشکوک بودن به ویروس کرونا، قرنطین شده بود.

ghur1

فرجاد افزوده است، اقارب این فرد بعد ظهر امروز پس از یک گفتگوی لفظی با داکتران، این فرد را فرار داده‌اند.

سرطبیب شفاخانه ولایتی غور تاکید کرده که این فرد چندی قبل از شهر قم کشور ایران به غور آمده بود و نشانه‌های مشکوک ابتلا به کرونا داشته است.

این در حالی است که وزارت صحت عامه امروز فرار مرد مصاب به ویروس کرونا در ولایت هرات را که در صفحات مجازی دست به دست می‌شد، رد کرد.

۶ / حوت ۱۳۹۸

شهرداری کابل در سال مالی 1398، 4.1 میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری کرده است

شهردار کابل می گوید که در سال مالی ۱۳۹۸، ۴٫۱ میلیارد افغانی عواید از سروی و ثبت ۱۳۱ هزار ۷۷۴ ملکیت در ۱۰ ناحیه شهر کابل و توزیع بیش از ۱۸۱ هزار و ۵۰ کتابچه صفایی به املاک راجستر شده جدید در ۲۲ ناحیه این شهر به دست آورده‌اند.

احمدذکی سرفراز امروز سه‌شنبه(۶حوت) در نشست خبری حساب‌دهی دولت به ملت در کابل گفت، بیش از ۱۵۵ کیلومتر خیابان و کوچه‌ها در نواحی مختلف شهر کابل آسفالت و کانکریت شده است.

به گفته وی، شهرداری کابل در سال مالی ۱۳۹۸، به گونه مجموعی ۱۹۱ پروژه انکشافی را در ۲۲ ناحیه شهر کابل روی دست داشته که کار برخی از آن تکمیل و برخی دیگر در مراحل تحت کار و تحت پلان قرار دارد.

sarfaraz

او افزود، تمرکز شهرداری کابل در سال مالی پیش روی بخش‌های اصلاحات و حکومتداری خوب، احداث زیربناها، بهبود وضعیت ترانسپورت و ترافیک، سرسبزی، صحت محیطی و محیط زیست، بهبود و ضعیت تنظیفی و تطبیق چارچوب طراحی شهر کابل بوده است.

شهردار کابل نصب ۱۰ پل هوایی عابر پیاده رو در ساحات مزدحم نواحی مختلف، ساخت ۲۶۴ ایستگاه بس های شهری در ۹ مسیر مختلف شهر و آغاز به‌سازی ۳۳ چهارراه را از فعالیت های این نهاد در عرصه بهبود وضعیت ترافیک و ترانسپورت کابل خواند.

سرفراز تاکید کرد که در سال مالی ۱۳۹۸، ۴۵۰ هزار تن کثافات جامد نیز از سطح شهر کابل جمع‌‌آوری شده است.

شهردار کابل ساخت یک قسمت از خط سوم متروبس(BRT) از چوک جاده میوند الی ایستگاه تپه کارته نو، توسعه شبکه بایسکل، توسعه و تقویه ریاست تنظیف، بهبود ایستگاه انتقال مرکز و ایجاد یک ایستگاه انتقال دایمی، بهبود مرکز تخلیه زباله های شهری گزک ۲، احداث محل دفن جدید زباله های شهری، اعمار باغ کابل، به عنوان بزرگترین پارک تفریحی در سطح شهر کابل و احیا و بازسازی ناحیه کول حشمت خان، از برنامه های عمده این شهرداری برای سال ۱۳۹۹ است.

۶ / حوت ۱۳۹۸

وزارت صحت: نتایج چهار واقعه مشکوک ویروس کرونا در هرات منفی بوده است

وزارت صحت عامه اعلان کرده است که از ۷ واقعه مشکوک ویروس کرونا در هرات، ۴ واقعه آن منفی بوده است.

وزارت صحت عامه گفته است که از نمونه های معاینات ۷ واقعه مشکوک به ویروس کرونا که از ولایت هرات برای تشخیص به لابراتوارهای مرکزی کابل فرستاده شده بود، نتایج چهار واقعه آن منفی گزارش شده است.

این وزارت تاکید کرده که نتایج سه واقعه مشکوک دیگر فردا مشخص می‌شود.

coronavirus12

این در حالی است که تا کنون یک واقعه مثبت ویروس کرونا در هرات به ثبت رسیده و تا کنون واقعات مشکوک این ویروس در ولایت های هلمند، فراه و غور نیز ثبت شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه نیز امروز در یک پیام ویدیویی از شهروندان خواسته از تماس با افرادی که سرفه و ریزیش دارند، تا حد امکان جلوگیری کند.

وی تاکید کرده است: “افرادی که ریزیش و زکام دارند، از انداختن اخلات سینه و لعاب دهن در روی سرک و محلات عامه خودداری کند.”

وزیر صحت همچنان توصیه کرده که در طول روز چندین مرتبه دست‌های خود را با آب و صابون بشوید و از دست دادن و روبوسی با افرادی که به ریزش و زکام مصاب اند، خودداری کنند.

به گفته وی، جهت بالا بردن سطح مقاومت بدن از سبزیجات و ویتامین سی استفاده شود.