سومین روز کاهش خشونت؛ 7 نیروی خیزش مردمی در بلخ کشته شدند |
سومین روز کاهش خشونت؛ ۷ نیروی خیزش مردمی در بلخ کشته شدند

بازتاب خبرهای 5 حوت 1398

Image Title
۵ / حوت ۱۳۹۸

سومین روز کاهش خشونت؛ ۷ نیروی خیزش مردمی در بلخ کشته شدند

مقام های محلی تایید می کنند که ۷ نیروی خیزش مردمی در حمله طالبان در ولسوالی چهارکنت ولایت بلخ کشته شدند.

سلیمه مزاری، ولسوال چهارکنت ولایت بلخ امروز دوشنبه(۵حوت) به خبرنامه گفت، گروه طالبان بر یک پوسته نیروهای خیزش مردمی در روستای “پره برات” این ولسوالی حمله کردند.

balkh

خانم مزاری افزود، در این حمله ۷ نیروی خیزش مردمی کشته و ۵ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

این در حالی است که اجرایی شدن طرح کاهش خشونت ها وارد سومین روز خود شده است، اما گروه طالبان در نقاط مختلف حملات تهاجمی را بر شماری از پاسگاه های نیروهای امنیتی داشته است.

۵ / حوت ۱۳۹۸

هشدار نیروهای امنیتی به معترضان؛ تاسیسات دولتی و عام المنفعه را تخریب نکنید!

نیروهای امنیتی و دفاعی در یک اعلامیه مشترک به معترضان هشدار داده اند، اقدام به تخریب تاسیسات دولتی و عام المنفعه نکنید.

نیروهای امنیتی و دفاعی امروز دوشنبه(۵حوت) با نشر یک اعلامیه مشترک گفته که بر بنیاد قوانین دولت، حمله بر تأسیسات دولتی، غصب و تخریب آن و نیز مانع ایجاد کردن در روند امور کار نهادهای دولتی، خیانت ملی و جرم پنداشته می‌شود.

در این اعلامیه مشترک خطاب به معترضان تاکید شده که به غصب یا تخریب نهادهای دولتی اقدام نکنند، در غیر آن با برخورد جدی قانونی روبرو خواهند شد.

afghanistan1

بر اساس این اعلامیه، دسته های انتخاباتی معترض، حرکت‌های اعتراضی شان را در روشنایی قانون راه اندازی کرده و از حمل سلاح که موجب اخلال امن و نظم عامه می‌شود، خودداری کنند.

در این اعلامیه گفته شده که معترضین به تأسیسات عام‌المنفعه توجه داشته و از تخریب آن جلوگیری کنند.

در این اعلامیه از همه دسته های انتخاباتی معترض خواسته شده قبل از راه اندازی حرکت‌های اعتراضی شان، زمان و مکان تظاهرات را با نیروهای امنیتی شریک کنند و نظم عامه را رعایت کنند.

این در حالی است که پس از اعلان نتایج نهایی انتخابات، هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در شماری از ولایت ها دست به اعتراض زده اند.

۵ / حوت ۱۳۹۸

ثبات و همگرایی والی جدید برای بغلان معرفی کرد/ حکم والی سمنگان نهایی شده است

پس از ولایت های سرپل و جوزجان، دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی والی جدیدی برای ولایت بغلان معرفی کرده است.

فریدون خوزون، سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به خبرنامه گفت: “مصطفی محسنی با حکم داکتر عبدالله عبدالله امروز دوشنبه(۵حوت) رسما در ولایت بغلان آغاز به کار کرده است”.

تصاویر نشر شده از ولایت بغلان نشان می دهد که آقای محسنی با هواداران تیم ثبات و همگرایی داخل مقام ولایت شده اند.

baghlan

خوزون افزود، در ولایت های متعدد افراد مشخص شده و به زودترین فرصت معرفی خواهند شد.

سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی تاکید کرد که حکم تقرری والی جدید سمنگان نیز اجرا شده و به زودترین فرصت معرفی خواهد شد.

این در حالی است که پس از اعلان نتایج نهایی انتخابات و عدم پذیریش آن از سوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی، این دسته انتخاباتی تاکنون والیانی را در ولایت های بغلان، جوزجان و سرپل معرفی کرده والی پنجشیر نیز در همایشی از اعلان حکومت ثبات و همگرایی حمایت کرده است.

۵ / حوت ۱۳۹۸

ارایه خدمات کنسولی سفارت ایران در کابل به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد

سفارت ایران در کابل اعلان کرده است که ارایه خدمات کنسولی این سفارت به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.

سفارت ایران در کابل امروز دوشنبه(۵حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که به منظور رعایت نکات بهداشتی در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، ارائه خدمات به مراجعین افغانستانی را متوقف کرده است.

Embassy of Iran

امروز بخش کنسولی سفارت ایران در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، در افغانستان نیز یک واقعه مثبت این ویروس در ولایت هرات ثبت شده است.

افغانستان پس از شیوع این ویروس، مرزهایش را با ایران مسدود کرده است.

۵ / حوت ۱۳۹۸

غنی: نیروهای امنیتی و دفاعی اجازه استفاده از زور در مقابل اعتراضات را ندارند

رییس جمهور غنی می گوید که به تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هدایت داده در مقابل اعتراضات و تظاهرات اجازه از استفاده از زور را ندارند.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی این اظهارات را امروز دوشنبه(۵حوت) در دیدار با شماری از بزرگان و متنفذین در ارگ بیان کرده است.

رییس جمهور غنی در این دیدار گفته است که ملت افغانستان مستحق تبریک به خاطر پیروزی جمهوریت اند و مسوولیت اش به عنوان رییس جمهور این است که بنیادهای ملی را بسازد و به منظور رسیدگی به مشکلات مردم، امور دولتداری را به بهترین وجه اجرایی کند.

ghani1

او تاکید کرده که پس از انجام موفقانه انتخابات، همه مسوولیت دارند تا مسایل شخصی را کنار گذاشته و به خاطر نجات کشور از آتش جنگ، تامین صلح و رسیدگی به مشکلات مردم، با هم متحد و یکجا شوند.

رییس جمهور با بیان این که آدرس صلح، دولت افغانستان است، گفته است که صلاحیت های هیات مذاکره کننده محدود است و باید انعطاف در هیات موجود باشد.

غنی خاطرنشان کرده است: “پیام من برای طالبان این است که در رابطه به صلح باید به نتیجه برسند و به خاطر خدمت به وطن و ملت، به اراده مردم تسلیم شوند.”

رییس جمهور غنی در حالی از ممنوعیت استفاده از زور توسط نیروهای امنیتی در برابر تظاهرات ها و اعتراضات سخن می گوید که پس از اعلان نتایج نهایی انتخابات، شماری از شهروندان به حمایت از عبدالله عبدالله در ولایات شمالی دست به اعتراض زده اند.شش