دوستم: ولایت‌های شمالی آمادگی تعیین والی های جدید را داشته باشند |
دوستم: ولایت‌های شمالی آمادگی تعیین والی های جدید را داشته باشند

بازتاب خبرهای 30 دلو 1398

Image Title
۳۰ / دلو ۱۳۹۸

دوستم: ولایت‌های شمالی آمادگی تعیین والی های جدید را داشته باشند

عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور و از رهبران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی می گوید که تمام ولایت مخصوصا ولایت های شمالی آمادگی تعیین والی های جدید را داشته باشند.

جنرال دوستم امروز چهارشنبه(۳۰دلو) در همایشی با هواداران اش در ولایت جوزجان گفت: “اعلان تقلبی” کمیسیون انتخابات را به رسمیت نمی شناسد و کمیسیون انتخابات تیم “باختگی” را برنده اعلان کرده است.

او تاکید کرد که از اعلان حکومت همه شمول عبدالله عبدالله با “جان و دل” حمایت می کند.

dustom

دوستم ادامه داد که افغانستان در مرحله حساسی قرار دارد؛ خاموشی در این زمان خودکشی است و آرام نشستن، مبارزه چهل ساله را زیر سوال می برد.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد که برای تامین عدالت و بی عدالتی های حکومت های گذشته، هزاران قربانی داده و هرگز با آن معامله نمی شود.

دوستم تاکید کرد: “آن زمان گذشته که یک کمربند پولیس سگ قریه را پیش می کرد، حالی یک قول اردو هم یک قریه را پیش کرده نمی تواند؛ شما مطمین باشید.”

او اضافه کرد، با نمایندگان امریکا و زلمی خلیلزاد در مورد روند صلح در جوزجان گفتگو می کند.

دوستم خطاب به هوادارانش گفت: “هیچ نظامی که شما را نادیده بگیرد، در افغانستان به وجود نمی آید.”

او همچنان تاکید کرد: “تمام ولایت های افغانستان مخصوصا ولایت های شمال آمادگی این را داشته باشند که والی هایشان را انتخاب کنند. برای شان همین قدر می گویم حق گرفته می شود، داده نمی شود، کمر را بسته کنید و از کسی نترسید جز خدا.”

عبدالرشید دوستم در پایان گفت که تمام ولایت ها سر از فردا پیروزی خود را جشن بگیرند.

دوستم اعضای کمیسیون انتخابات را خاین ملی خوانده، خواهان محاکمه آن ها شد.

۳۰ / دلو ۱۳۹۸

اصابت راکت در کابل تلفاتی به دنبال نداشت

وزارت داخله تایید کرده است که یک راکت به شهر کابل اصابت کرده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی ‌وزارت داخله با تأیید این رویداد گفته است: “حوالی ساعت ۷ شام امروز(چهارشنبه، ۳۰ دلو) یک راکت در ساحه کوچه وکیل امان، مربوطات حوزه دهم شهر کابل اصابت کرده است.”

MOI

رحیمی افزوده است که این رویداد خسارت مالی و تلفات جانی در پی ندارد.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

۳۰ / دلو ۱۳۹۸

دیدار خلیل‌زاد و اشرف غنی؛ توضیح در مورد گاهم‌های پس از کاهش خشونت

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت امورخارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، در ارگ دیدار کرده است.

در یک خبرنامه امروز چهارشنبه(۳۰دلو) ارگ ریاست جمهوری آمده است، در این دیدار در رابطه به جزئیات کاهش چشمگیر خشونت و چگونگی مدیریت آن از سوی حکومت افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

khalilzad

غنی در این دیدار، نشست های مشورتی صلح پس از نشست مونیخ با والیان، رهبری بخش امنیتی و دفاعی، فرماندهان قول اردوها و پولیس ولایات و هیات رهبری و اعضای شوراهای ولایتی، را مفید و ارزنده خوانده و افزوده است، سلسله مشورت ها در این خصوص ادامه خواهد یافت.

در این دیدار، خلیلزاد در مورد گام های پس از عملی شدن طرح کاهش خشونت به اشرف غنی معلومات داده است.

۳۰ / دلو ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات وثیقه انتخاباتی به اشرف غنی داد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ۲۴ ساعت پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، وثیقه‌ انتخاباتی به محمد اشرف غنی داد.

این کمیسیون شام امروز چهارشنبه(۳۰دلو) در یک نشست خبری گفت: “وثیقه پروسه انتخابات را به رئیس جمهور منتخب اهدا می‌کنیم”.

در متن وثیقه‌ای که با قلم حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات امضا شده، آمده است که این کمیسیون طی فیصله‌نامه شماره ۱۲۲-۱۳۹۸ مورخ ۲۹ دلو ۱۳۹۸ محمد اشرف غنی را به ‌عنوان “رییس جمهور منتخب تصدیق و اعلان نمود”.

photo_2020-02-19_18-21-27

در متن این وثیقه همچنان آمده است: “به‌صفت رییس دولت جمهوری اسلامی افغانستان، توفیقات بیشترشان را در امر خدمت‌گذاری، تقویه وحدت ملت بزرگ افغانستان و برقراری صلح پایدار از بارگاه خداوند سبحان استدعا می‌نماییم”.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات روز گذشته نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۶ میزان را اعلام و محمد اشرف غنی را به‌حیث رییس‌جمهور منتخب معرفی کرد. بر اساس اعلام این کمیسیون، غنی ۵۰٫۶۴ درصد کل آرا را کسب کرده است.

۳۰ / دلو ۱۳۹۸

حکمتیار: طرفدار حکومت موازی نیستیم/ انتخابات باطل و انتخابات مجدد برگزار شود

گلبدین حکمتیار، رییس تیم انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی و همچنان رهبر حزب اسلامی در پیوند به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که طرفدار حکومت موازی نیست؛ این انتخابات باطل و انتخابات مجدد برگزار شود.

او شام امروز چهارشنبه(۳۰دلو) در یک نشست خبری خطاب به غنی گفت: “به هر ولایتی که می‌خواهی، انتخابات برگزار کنیم و اگر ۳۰ درصد آرا را گرفتی، ترا برای همیشه به‌عنوان رییس‌جمهور قبول داریم.”

Hekmatyar

حکمتیار همچنان گفت که کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی، انتخابات را به بحران بردند و باید محاکمه شوند.

او همچنان در بخش دیگری از سخنانش گفت: “طرف‌دار اعلام حکومت موازی نیستیم، اما برای ایجاد حکومت متشکل از همه، به‌شمول طالبان استقبال می‌کنیم. حکومت کنونی هم در برابر صلح و هم در برابر برگزاری انتخابات شفاف است.”

او افزود که نیاز است تا انتخابات ریاست ‌جمهوری توسط یک حکومت بی‌طرف و کمیسیون واقعا مستقل مجددا برگزار شود.

۳۰ / دلو ۱۳۹۸

نبیل: روز گذشته مرگ دموکراسی بود/ جامعه جهانی حق ندارد هیچ حکومتی را به رسمیت بشناسد

پس از اعلان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، رحمت الله نبیل، رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت می گوید تا روشن شدن اوضاع، جامعه جهانی حق ندارد هیچ حکومتی را در افغانستان به رسمیت بشناسد.

نبیل امروز چهارشنبه(۳۰دلو) در یک نشست خبری گفت: “روز گذشته، روز مرگ دموکراسی و آغاز بحران های جدی سیاسی و امنیتی و افتصادی و رفتن افغانستان به بن بست خطرناک و جانسوز بود”.

او افزود: “ما حکومت برآمده از انتخابات شفاف و مشروع نداریم؛ به خاطری که همه چیز رفت به تقابل، گفته می توانیم امروز با خلا مشروع قدرت روبرو هستیم.”

نبیل ادامه داد، اگر حکومت و کاندید برامده از انتخابات شفاف می بود، امروز برای تبریک گفتن می رفتیم، نه به خاطر شخص، بلکه به خاطر حرکت دموکراسی به سوی نهادینه شدن.

nabil

رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت خاطرنشان کرد: “تیم انتخاباتی امنیت‌ و عدالت روند انتخابات را باطل می‌داند و با درنظرداشت وضعیت وخیم پیش آمده، پیشنهاد می‌کند که هم اشرف غنی، عبدالله عبدالله و هم طالبان از ادعای خود بگذرند. مذاکرات بین‌الافغانی هرچه زودتر در داخل افغانستان شروع شود. برای تشکیل حکومت مصالحه ملی هم صدا شویم.”

نبیل با اشاره به پایین شدن عکس های “احمدشاه مسعود و عبدالله عبدالله” از یکی از قول‌ اردوها، گفت این خود یک حرکت سنجیده شده از سوی دشمنان است و در مورد پیامدهای آن هشدار داد.

او با بیان این‌که در شماری از ولایت‌ها سلاح توزیع شده‌، افزود، در وضعیتی که قرار داریم؛ نه برنده جنگ می شویم و نه صلح.

نبیل خطاب به نیروهای امنیتی گفت که هوشیار باشند و تجربه تلخ داکتر نجیب را تکرار نکنند؛ حوصله کنند و سنجیده پیش بروند.

رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت پیشنهاد کرد که عبدالله عبدالله و اشرف غنی و هم سرانی که در قطر قرار دارند، با درک وضعیت فعلی قربانی دهند؛ در غیر آن، افغانستان به طرف تقابل رفته است.