بدخشان در انتظار روشنایی؛ پروژه 30 ساله برای بهره‌مندی از انرژی برق |
بدخشان در انتظار روشنایی؛ پروژه ۳۰ ساله برای بهره‌مندی از انرژی برق

بازتاب خبرهای 28 دلو 1398

Image Title
۲۸ / دلو ۱۳۹۸

بدخشان در انتظار روشنایی؛ پروژه ۳۰ ساله برای بهره‌مندی از انرژی برق

وزارت مالیه می گوید که موافقتنامه برق رسانی به ولایت بدخشان میان شرکت برشنا و بنیاد انکشافی آقاخان به امضا رسیده است.

این وزارت امروز دوشنبه(۲۸دلو) در یک خبرنامه گفته است که این پروژه به صورت مجموعی شامل تولید ۹۱ میگاوات برق به ارزش مجموعی ۶۳۱ میلیون دالر امریکایی بوده که دارای ظرفیت خط انتقال ۱۱۰ کیلوولت(KV) با ویژگی‎های ۲۲۰ کیلوولت(KV)، و شبکه توزیعی آن برای تمام ولایت بدخشان می باشد.

در مراسم امضای این موافقت نامه، محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ریاست جمهوری در امور زیربنا، داکتر خالد استانکزی، سرپرست ریاست عمومی اجراییی شرکت برشنا، کمپنی بدخشان انرژی، سفیر بنیاد انکشافی آقا خان، نماینده بانک انکشاف آسیایی و شماری از مسوولین دولتی اشتراک داشتند.

badakhhshan

محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه در رابطه به امضای این پروژه گفته است: “با تطبیق پروژه متذکره ضمن آن که باشندگان ولایت بدخشان از انرژی برق مستفید می گردند، برای بیش از ۲۰۰۰ تن در جریان تطبیق پروژه شغل ایجاد گردیده و تاثیر مثبت بالای سطح زندگی و عواید ملی کشور دارد.”

در عین حال شهرزاده هیرجی، سفیر بنیاد انکشافی آقا خان گفته است: “مدت قرارداد این پروژه برای ۳۰ سال پیشنهاد گردیده که در مراحل مختلف تطبیق خواهد گردید. برای تطبیق هر مرحله آن هفت سال در نظر گرفته شده است، که در ربع اول قرارداد، ۵۰ درصد ولایت بدخشان و در ربع دوم آن تمام باشندگان این ولایت از انرژی برق مستفید خواهند گردید”.

۲۸ / دلو ۱۳۹۸

سرور دانش در اسلام‌آباد؛ بدون مشارکت پاکستان، صلح در افغانستان به دست نمی آید

معاون دوم رییس جمهور که به اسلام‌آباد سفر کرده، خواهان همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان گردیده و تأکید نموده که بدون مشارکت، سهم گیری و همکاری پاکستان، افغانستان به صلح دست نمی یابد.

سرور دانش امروز دوشنبه(۲۸دلو) در کنفرانس “چهل سال میزبانی مهاجرین افغان در پاکستان: مشارکت جدید برای همبستگی” در اسلام‌آباد گفت، امضای موافقتنامه بین آمریکا و گروه طالبان هیچ مشکلی را حل نمی کند و افغانستان انتظار دارد امضای موافقتنامه بین آمریکا و طالبان، زمینه را برای گفتگوهای مستقیم فراهم کند.

او افزود عودت مهاجرین به مسأله صلح پیوند دارد و افغانستان از مذاکرات بین طالبان و ایالات متحده آمریکا به منظور امضای یک موافقتنامه به تمام معنا استقبال می کند.

معاون دوم رییس جمهور ادامه داد، اگر طالبان همچنان رابطه خود با سایر گروه های افراطی و تروریستی را حفظ کند، هرچند آتش بس هم شود، صلح پایدار به دست نخواهد آمد.

danish1

او با بیان این که هیچ گروهی به شمول حکومت افغانستان نمی تواند در غیاب مردم و شبکه های سیاسی و فرهنگی و مدنی کشور تصمیم بگیرد،افزود، طالبان هم مانند سایر شهروندان باید از این حقوق برخوردار شوند و در حاکمیت سهیم گردند.

دانش خاطرنشان کرد که روند صلح و مذاکره باید در مالکیت مردم افغانستان باشد و تیم مذاکره کننده باید به رهبری و محوریت دولت افغانستان، به گونه همه شمول و فراگیر از همه مردم نمایندگی کند.

معاون دوم رییس جمهور تاکید کرد که تصویب نهایی صلح از صلاحیت ملت افغانستان است که از طریق پارلمان، لویه جرگه و یا از طریق رفراندوم صورت می گیرد.

معاون دوم رییس جمهور با اشاره به مهاجرین افغانستان در پاکستان گفت، مهاجرین افغانستان بار دوش کشورهای میزبان نبوده، بلکه کار کرده اند و حتی با به عهده گرفتن کارهای شاقه و طاقت فرسا، سهم بزرگی در آبادانی کشورهای میزبان داشته اند.

دانش اضافه کرد، بعد از سال ۲۰۰۱ گروه هایی از مخالفین دولت افغانستان در پاکستان از میان مهاجرین دست به سربازگیری زدند و جنگ های تخریبی و تروریستی را ضد دولت مشروع افغانستان آغاز کردند و باعث تداوم ناامنی در کشور شدند.

او تاکید کرد که موضوع مهاجرین در پاکستان یا ایران و هرجای دیگر نباید به یک مسأله سیاسی و به یک عامل فشار بر حکومت افغانستان تبدیل شود و مهاجرین افغانستان نباید به خاطر مسایل سیاسی مورد بی مهری و فشارهای بی جا قرار گیرند و حقوق بشری آنان تلف شود.

۲۸ / دلو ۱۳۹۸

چین کلاس های درسی را به خاطر ویروس کرونا آنلاین می سازد

با بسته شدن مدارس در چین به دلیل شیوع ویروس کرونا، این کشور یک برنامه یادگیری آنلاین را راه اندازی کرده که از طریق تلویزیون عمومی یا اینترنت پخش می شود تا به ۱۸۰ میلیون دانش آموز چینی کمک کند از روند آموزش عقب نمانند.

بر اساس بیانیه وزارت آموزش و پرورش چین، این برنامه از روز دوشنبه(۲۸ دلو)، مطالب آموزشی را برای مدارس ابتدایی و دروس نوجوانان فراهم خواهد ساخت.

china

در عین حال ، کلاس های درسی برای دانش آموزان ابتدایی از شبکه ۴ تلویزیون آموزشی چین CCTV پخش می شود.

این طرح در حالی صورت می گیرد که مدارس در چین نیم سال بهار آینده را به تعویق انداخته اند. مقامات چینی مردم این کشور را به ماندن در خانه تشویق کرده تا به کاهش شیوع ویروس کرونا از طریق تماس انسان به انسان کمک کنند.

۲۸ / دلو ۱۳۹۸

تیفا: روند تفتیش آرا بدون پلان اجرایی تصویب شده، انجام شده است

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) در رابطه به تقابل کمیسیون های انتخاباتی بر سر تطبیق فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی، گفته است که روند تفتیش بدون پلان اجرایی تصویب شده، به پیش رفته است.

تیفا، امروز دوشنبه(۲۸دلو) در یک اعلامیه گفته است که ۱۳ روز از اعلام تصامیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد فیصله های رسیدگی به شکایات گذشته و کمیسیون مستقل انتخابات نیز با پذیرفتن تصامیم کمیسیون شکایات، شروع به تطبیق این تصامیم نمود.

اما تیفا گفته است که با توجه به نظارت این بنیاد از تطبیق تصامیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در کمیسیون مستقل انتخابات، قرار بود کمیسیون مستقل انتخابات پلان اجرایی تفتیش و بازشماری آرا را تایید و تصویب نموده و با کمیسیون شکایات انتخاباتی شریک نماید، اما به اساس نظارت تیفا، نه تنها این پلان با کمیسیون شکایات انتخاباتی شریک ساخته نشده، بلکه تا اکنون هنوز از جانب کمیسیون مستقل انتخابات تایید و تصویب نگردیده است.

tefa

تیفا افزوده است که این کار به این معنا است که روند تفتیش بدون پلان اجرایی تصویب شده، به پیش رفته است. با این که کمیسیون شکایات به صورت شفاهی و کتبی خواهان این پلان گردیده، اما کمیسیون مستقل انتخابات تااکنون این پلان را با آنان شریک نساخته است.

بر اساس اعلامیه تیفا، تقابل کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات چالش های زیادی را برای روند تفتیش و بازشماری به وجود آورده و تااکنون راه حلی که هر دو جانب در مورد آن قناعت نمایند، پیدا نگردیده است.

تیفا گفته است که کمیسیون شکایات انتخاباتی از تحریف تصامیم کمیسیون مستقل انتخابات به شدت نگران و خواهان تطبیق تصامیم خود مطابق طرزالعمل تفتیش، بازشماری و ابطال آرا است و استدلال می نماید که کمیسیون مستقل انتخابات روند تفتیش را باید به اساس این طرزالعمل و با مواد فیزیکی(صندوق رای‌دهی و تمام مواد موجود آن) به پیش ببرد، نه با اطلاعات آرشیف شده در کمیسیون انتخابات.

در اعلامیه تیفا همچنان آمده است که کارمندان تفتیش در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات از وضعیت پیچیده داخل این کمیسیون بسیار تحت فشار بودند؛ به حدی که حتی در جریان تفتیش ۱۰۲ هزار ۱۲ رای خارج زمان، از فرم تفتیش ۱۳۷ هزار رای استفاده نموده بودند.

۲۸ / دلو ۱۳۹۸

یک چرخ بال ارتش در ولایت نیمروز نشست اضطراری کرد

وزارت دفاع اعلان کرده است که یک چرخ بال نیروهای ارتش در ولایت نیمروز نشست اضطراری کرده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع با تأیید این رویداد گفته است: “ساعت ۱۱:۴۵ پیش از چاشت امروز یک طیاره MD-530 قوای هوایی در مربوطات ولسوالی خشرود ولایت نیمروز بر اثر مشکل فنی، نشست اضطراری کرده است.”

mod1

امان افزوده که در این نشست اضطراری، یک خلبان نیروی هوایی به گونه سطحی زخمی شده است.

به گفته وی، وزارت دفاع ملی چگونگی نشست اضطراری این چرخ بال را بررسی می کند.

گروه طالبان مدعی شده که این چرخ بال ارتش را ساقط کرده است.