مقامات امریکایی: توافق با طالبان نهایی می شود/ هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست

بازتاب خبرهای 26 دلو 1398

۲۶ / دلو ۱۳۹۸

مقامات امریکایی: توافق با طالبان نهایی می شود/ هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست

مقامات امریکایی در حاشیه نشست مونیخ در دیدار با رییس جمهور غنی گفته اند که هیچ یک از بندهای توافقنامه صلح با طالبان بدون شرط نیست و ممکن است این گروه دست به تبلیغات اغواکننده بزند، اما واقعیت این است که آن ها حاضر شده دست از جنگ و خشونت برداشته و جامعه کثرت گرا را بپذیرد.

ارگ ریاست جمهوری امروز شنبه(۲۶دلو) با نشر جزییات دیدار رییس جمهور غنی با مایک پمپئو وزیر خارجه ومارک اسپر وزیر دفاع امریکا، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح و جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو گفته است طرفین در این نشست روی مکانیزم هایی که اشراف و نظارت دولت افغانستان، علاوه بر مالکیت روند صلح را تضمین می کند، گفتگو کرده اند.

بر اساس این خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، مقامات امریکایی گفته اند که هیچ یک از بندهای توافقنامه با طالبان بدون شرط نیست و ممکن است این گروه دست به تبلیغات اغواکننده بزند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن ها حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت برداشته و جامعه کثرت گرا را بپذیرند.

pompeo

مایک پمپئو در این دیدار تاکید کرده است: “بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند، بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.”

این مقام های ارشد امریکایی خاطرنشان کرده اند که توافق با طالبان که احتمالا در هفته های آینده نهایی گردد، محتویات مشروط دارد.

به گفته ارگ، دولت افغانستان به عنوان بانی برنامه صلح، ضمن سپاس گزاری از دولت امریکا به خاطر روند صلح، به مردم افغانستان اطمینان داده که این روند تمام نهادهای نظامی و غیرنظامی را تقویت خواهد کرد و افغانستان به گذشته برنمی گردد، بلکه به وضاحت از ظرفیت های دولتی، بخش خصوصی و حقوق شهروندان حراست صورت خواهد گرفت.

ریاست جمهوری تاکید کرده که قرار است رئیس جمهور غنی در هفتۀ آینده سلسله مشوره های خود با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی را آغاز و آنان را از جریانات آگاه ساخته و با ایشان در خصوص فرصت ها و خطرات احتمالی، گفتگو کند.

۲۶ / دلو ۱۳۹۸

وزارت صحت: جان دادن برخی از شهروندان در بدخشان هیچ ربطی به ویروس کرونا ندارد

وزارت صحت عامه در واکنش به گزارش شماری از رسانه ها مبنی بر جان دادن شماری از شهروندان بدخشان به دلیل یک بیماری ناشناخته، می گوید که دلیل مرگ این افراد امراض تنفسی موسمی، عدم مراجعه به مراکز صحی، و استفاده خودسرانه دواهای یونانی است، نه ویروس کرونا.

وزارت صحت عامه امروز شنبه(۲۶دلو) در یک خبرنامه گفته است که تاکنون هیچ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت نشده است.

ministry of public health

این وزارت افزوده است که “یک تعداد از هموطنان ما که در بدخشان جان های شان را از دست داده اند، دلیل مرگ آنان امراض تنفسی موسمی، عدم مراجعه به مراکز صحی، و استفاده خودسرانه دواهای یونانی گفته شده و هیچ ربطی به ویروس کرونا ندارد.”

این در حالی است که اعضای شورای ولایتی بدخشان به رسانه ها گفته که یک بیماری ناشناخته در ولسوالی یمگان این ولایت، جان ۱۰ تن را گرفته است.

۲۶ / دلو ۱۳۹۸

روند بازشماری ویژه آرا و تطبیق فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی از فردا آغاز می شود

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که تفتیش، بازشماری و تطبیق فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی از فردا یک‌شنبه(۲۷ دلو) آغاز می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات امروز شنبه(۲۶دلو) در یک خبرنامه گفته است که “روند بازشماری، تفتیش و تطبیق فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی را فردا ۲۷دلو از ساعت ۸:۳۰ قبل از ظهر در دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی این کمیسیون آغاز می شود”.

این کمیسیون از ناظرین، مشاهدین و رسانه ها خواسته مطابق قانون و طرزالعمل های مربوط جهت نظارت و مشاهده و تامین شفافیت به موقع در این روند حضور یابند.

IEC (1)

به گفته کمیسیون انتخابات روند بازشماری مجدد در ریاست های امور انتخابات ولایت های بدخشان، تخار، سرپل، فاریاب، غزنی، ننگرهار، هلمند، قندهار و کابل؛ و تفتیش ویژه در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات انجام می شود.

قرار است بر اساس فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۱۰ درصد از ۱۳۷ هزار رای مشکوک و ۱۵ درصد از ۱۰۲ هزار رای خارج از وقت رای‌دهی، نمونه‌گیری و پس از آن تفتیش ‌شود، و در صورتی که معیارهای لازم بازشماری، بر اساس طرزالعمل‌های هر دو کمیسیون انتخاباتی را تکمیل کرده باشد، با اعتبار اعلام شده و به هر میزانی که معیارهای لازم را نداشته باشد، باطل می‌ شود.

۲۶ / دلو ۱۳۹۸

حکمتیار: مرجع نهایی تصمیم‌گیرنده در رابطه به صلح وجود ندارد

رهبر حزب اسلامی می گوید، مرجعی که بتواند آخرین تصمیم را در رابطه به صلح بگیرد، در افغانستان وجود ندارد و به دلیل فقدان اجماع سیاسی، تاهنوز موضع ها تدوین نشده است.

گلبدین حکمتیار امروز شنبه(۲۶دلو) در مراسم تجلیل از سی و یکمین سالگرد خروج نیروهای شوروی از افغانستان گفت، نه تنها که اجماع سیاسی در رابطه به صلح وجود ندارد، تلاش‌ها برای به بن بست کشیدن این روند نیز ادامه دارد.

او ضمن اعلان حمایت از مذاکرات امریکا و طالبان افزود، به خاطر عدم اجماع سیاسی، تااکنون معلوم نیست که هیأت مذاکره‌کننده با طالبان را چه کسی می‌سازد و این هیأت چه برنامه و طرحی برای پایان خشونت‌ها دارد.

hekmatyar

حکمتیار تنها راه رسیدن به اجماع سیاسی را توافق سه دسته‌ انتخاباتی “دولت‌ساز به رهبری اشرف غنی، ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله و تیم صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار” و هم‌چنین مجموعه حامد کرزی دانسته، تاکید کرد که این چهار مجموعه از همه مردم و جریان‌ها در افغانستان نمایندگی می‌کنند.

رییس حزب اسلامی ادامه داد، سه دسته انتخاباتی به شمول حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در یک نشست مشترک با هم توافق کنند و یک اجماع سیاسی را شکل داده، در مورد صلح تصمیم نهایی را بگیرند.

این در حالی است که مقامات امریکایی گفته اند؛ گروه طالبان طرح کاهش خشونت‌ها به شمول نیروهای امنیتی افغانستان را به مدت هفت روز پذیرفته و قرار است توافق نامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در هفته آینده به امضا برسد.

۲۶ / دلو ۱۳۹۸

کنفرانس بین المللی مهاجرین در اسلام آباد؛ معاون دوم ریاست جمهوری به پاکستان می رود

دفتر معاون دوم ریاست جمهوری از سفر سرور دانش به پاکستان برای شرکت در یک کنفرانس بین المللی در مورد مهاجرین خبر می‌دهد.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری امروز شنبه(۲۶دلو) در یک اعلامیه گفته است که محمد حسن وزیر، شارژدافیر سفارت پاکستان مقیم کابل با سرور دانش دیدار کرده است.

بر اساس این اعلامیه، در این دیدار، شارژدافیر سفارت پاکستان راجع به کنفرانس پیش رو که هفته جاری در مورد مهاجرین افغانستان در پاکستان برگزار می شود؛ به سرور دانش معلومات داده است.

danish

این کنفرانس در سطح عالی با اشتراک آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، یاماماتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، نمایندگان ۳۰ کشور و ۳۳ سازمان بین المللی در مورد بررسی وضعیت مهاجرین افغانستان در پاکستان، هفته جاری در اسلام آباد برگزار می گردد.

قرار است معاون دوم رئیس جمهور در رأس یک هیأت بلند پایه با اشتراک وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان و سرپرست وزارت امور خارجه در این کنفرانس شرکت کند.

همچنان در این دیدار، سرور دانش گفته که امیدوار است نتیجه این کنفرانس برای ایجاد تسهیلات لازم در خصوص بازگشت عزتمندانه مهاجرین پس از تأمین صلح پایدار در افغانستان مؤثر واقع شود.

براساس این اعلامیه، در این دیدار همچنان راجع به گفتگوهای صلح، ارائه خدمات کنسولی و ضرورت تفاهمنامه دوجانبه برای استرداد مجرمین میان افغانستان و پاکستان تبادل نظر شده است.

۲۶ / دلو ۱۳۹۸

سومین جشنواره ورزش‌های زمستانی بامیان پایان یافت

سومین جشنواره ورزش‌های زمستانی که به مدت چهار روز در بند امیر، بند سبزک و قرغنه تو ولایت بامیان برگزار شده بود، پایان بافت.

bamyan1

دفتر مطبوعاتی ولایت بامیان امروز شنبه(۲۶دلو) در یک خبرنامه گفته است که در این جشنواره ورزش‌های زمستانی، بیش از ۲۰۰ ورزش‌کار از کشورهای آمریکا، انگلستان و ناروی و ولایات کابل، میدان‌وردک، قندهار، پنجشیر و بامیان طی چهار روز در بخش‌های کرلینگ، اسکی، اسنوبرد، آیس کلایمبینگ و آیس اسکیتینگ رقابت کردند.

گفتنی است که جشنواره ورزش‌های زمستانی، توسط اتحادیه ورزش‌های زمستانی و موسسه ACEND برگزار شده بود.