کمیسیون حقوق بشر: هیأتی همه‌شمول برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ایجاد شود |
کمیسیون حقوق بشر: هیأتی همه‌شمول برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ایجاد شود

بازتاب خبرهای 24 دلو 1398

Image Title
۲۴ / دلو ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: هیأتی همه‌شمول برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ایجاد شود

کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید جوانب گفت‌وگو کننده در مذاکرات صلح افغانستان، با عبور از رویکردهای تمامیت‌خواهانه، واقعیت‌های متنوع و متکثر اجتماع بزرگ افغانستان را به رسمیت بشناسند و تنوع را با شکل‌دهی هیأت همه‌شمول انعکاس دهند.

کمیسیون حقوق بشر امروز پنج شنبه(۲۴دلو) در یک اعلامیه جنگ در افغانستان را از جدی‌ترین موانع در برابر تطبیق قانون و رعایت ارزش‌‌های حقوق بشر خوانده و گفته است که جنگ کنونی، مانع دست‌یابی شهروندان به خدمات صحی، آموزش و تطبیق عدالت شده و نگرانی‌های امنیتی، روی حق گشت و گذار، سفر و تشکیل اجتماعات مدنی و مسالمت‌آمیز شهروندان، تأثیر منفی گذاشته و نیز تلفات ناشی از جنگ، به افزایش آمار خانواده‌های فقیر، تک‌سرپرست و کودکان یتیم منجر شده است.

AIHRC

این کمیسیون انتقاد کرده که گروه‌های آسیب‌پذیر، بی‌جاشدگان داخلی، مهاجران، افراد دارای معلولیت، کودکان سرباز و بیوه‌ها به عنوان متضررین و قربانیان اصلی جنگ، نقش واضح و تعریف شده در روند صلح ندارند.

کمیسیون حقوق بشر از طرفین گفت‌و‌گوکننده خواسته است که روی مکانیزم‌های روشن، برای شمولیت خواسته‌های  بی‌جاشدگان داخلی، مهاجران، افراد دارای معلولیت، کودکان سرباز و بیوه‌ها در گفتگوهای بین الافغانی توافق کنند.

کمیسیون حقوق بشر همچنان خواهان تشدید تلاش‌ها برای آغاز  گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح شده است.

۲۵ / دلو ۱۳۹۸

کشته شدن 5 کودک در انفجار یک ماین در قندوز

وزارت داخله کشور می گوید که پنج کودک در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده‌ی گروه طالبان در ولسوالی دشت‌ ارچی قندز کشته شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله امروز جمعه (۲۵دلو) با تایید این خبر گفته است که  ماین توسط گروه طالبان در مقابل مدرسه مولوی احمد واقع قریه شهروان ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز، جاسازی گردیده بود.

kunduz

سخنگوی وزارت داخله همچنان گفته است که در این انفحار سه طفل مجروح گردیده است.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

دبیرکل ناتو: از تلاش‌های صلح امریکا در افغانستان پشتیبانی می‌کنیم

دبیرکل ناتو می گوید از تلاش های آمریکا برای گفتگوهای صلح با طالبان حمایت می کنند و امیدوارند این تلاش ها منتج به آغاز گفتگوها میان مردم افغانستان گردد.

ینس ستولتنبرگ امروز پنج شنبه(۲۴دلو) در یک نشست خبری در بروکسل گفت، طالبان باید نشان دهد که اراده واقعی برای کاهش خشونت را دارد.

nato

او افزود: “من امیدوارم که وزیران دفاع ناتو تعهد مجدد برای پشتیبانی از افغانستان داشته باشند تا افغانستان یک کشور امن و باثبات شود.”

ستولتنبرگ تاکید کرد که ناتو باید اطمینان حاصل کند که افغانستان هیچ وقت مکان امن تروریستان بین‌المللی نخواهد شد.

این در حالی است که گفتگوهای صلح افغانستان وارد مرحله تازه‌ای شده و وزیران دفاع کشورهای ناتو به شمول سرپرست وزارت دفاع افغانستان، در نشست دو روزه شان در بروکسل، در کنار مسایل دیگر، روی اوضاع امنیتی افغانستان و روند صلح این کشور نیز گفتگو کردند.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

وزارت زراعت: 100 باغ جدید عناب در ولایت فراه ساخته می‌شود

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می گوید که ۱۰۰ باغ جدید عناب در ولایت فراه ساخته می شود.

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۲۴دلو) در یک خبرنامه گفته است که ریاست زراعت ولایت فراه، ۱۶ هزار نهال عناب را به منظور ساخت صد قطعه باغ جدید در این ولایت، به صد باغدار توزیع کرده است.

afghanistan1

قرار است این باغ‌های جدید عناب، در قریه‌های مربوط به ولسوالی پشت‌رود ساخته شود.

بر اساس این خبرنامه، ریاست زراعت، آبیاری و مالداری فراه در نظر دارد تا ۳۰۰ جریب باغ دیگر عناب را امسال از طریق پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی در این ولایت بسازد.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

کرزی: صلح و امنیت، خواست حیاتی تمام مردم افغانستان است

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان با راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، دیدار کرد.

دفتر حامد کرزی امروز پنج‌شنبه(۲۴دلو) در یک خبرنامه گفته است که در این دیدار ویلسن در مورد پیشرفت های اخیر در روند صلح افغانستان به رییس جمهور پیشین معلومات ارائه کرد و هر دو جانب در مورد اقدامات بعدی در این عرصه تبادل نظر کردند.

karzai1

حامد کرزی در این دیدار صلح و امنیت را خواست حیاتی تمام مردم افغانستان دانسته، حمایت اش را از کوشش ها برای تأمین صلح در کشور اعلام کرده است.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

عبدالله: توافق روی کاهش خشونت منجر به آتش‌بس سراسری و مذاکرات بین‌الافغانی شود

رییس اجرایی حکومت می گوید که انتظار می‌رود، توافق روی کاهش خشونت با طالبان، منجر به آتش‌بس سراسری و مذاکرات بین‌الافغانی شود.

عبدالله عبدالله امروز پنج شنبه(۲۴دلو) در مراسم نخستین سالیاد درگذشت صبغت الله مجددی، از رهبران پیشین جهادی، ضمن استقبال از پیشرفت های اخیر مذاکرات صلح گفت: “این به معنای پایان همه کار نیست؛ بلکه یک قدم مثبت برای جلوگیری از جنگ و خشونت است، هرچند کوتاه مدت باشد.”

abdullah abdullah

رییس اجرایی حکومت افزود، انتظار می‌رود توافق روی کاهش خشونت منجر به آتش‌بس سراسری و مذاکرات بین‌الافغانی شود که در نتیجه آن، مردم افغانستان بتوانند با افکار و اندیشه‌های متفاوت در صلح زندگی کنند.

عبدالله تاکید کرد: “همه چیز یک باره به‌دست نمی‌آید. در چنین شرایط، زمانی‌که از ریختن خون یک انسان بی‌گناه جلوگیری می‌شود، باید از آن استقبال نماییم.”

این اظهارات رییس اجرایی حکومت در حالی مطرح می شود که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا از پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه خبر داده و گفته که طالبان طرح کاهش خشونت را ارایه کرده است.