وزیر دفاع امریکا: پیشنهاد طالبان برای کاهش خشونت‌ها روی میز است |
وزیر دفاع امریکا: پیشنهاد طالبان برای کاهش خشونت‌ها روی میز است

بازتاب خبرهای 24 دلو 1398

Image Title
۲۴ / دلو ۱۳۹۸

وزیر دفاع امریکا: پیشنهاد طالبان برای کاهش خشونت‌ها روی میز است

وزیر دفاع امریکا که برای گفتگو با وزیران دفاع ناتو به بروکسل رفته، می گوید که پیشنهاد کاهش خشونت ها از سوی طالبان روی میز است.

مارک اسپر روز گذشته(چهارشنبه، ۲۳دلو) به خبرنگاران گفت، در مورد پیشنهاد طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها با متحدین خود در ناتو مشورت می‌کند.

او افزود: “پیشنهاد کاهش خشونت‌ها روی میز است. من این جا هستم و با متحدین خود در این رابطه مشوره می‌کنم. بیشتر از این چیزی برای اعلام ندارم”.

mark sper

او در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد صلح افغانستان گفت: “من در این رابطه قبل از مشوره‌ها و تلاش‌های دیپلمات‌ها نمی توانم چیزی بگویم”.

وزیردفاع امریکا تاکید کرد که با کاهش شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸ هزار و ۵۰۰ نظامی، این نیروها می توانند ماموریت خود را تکمیل کنند.

در این جلسه متحدان ناتو، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع ناتو و نیکولس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان هم حضور دارند.

۲۵ / دلو ۱۳۹۸

کشته شدن 5 کودک در انفجار یک ماین در قندوز

وزارت داخله کشور می گوید که پنج کودک در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده‌ی گروه طالبان در ولسوالی دشت‌ ارچی قندز کشته شده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله امروز جمعه (۲۵دلو) با تایید این خبر گفته است که  ماین توسط گروه طالبان در مقابل مدرسه مولوی احمد واقع قریه شهروان ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز، جاسازی گردیده بود.

kunduz

سخنگوی وزارت داخله همچنان گفته است که در این انفحار سه طفل مجروح گردیده است.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

دبیرکل ناتو: از تلاش‌های صلح امریکا در افغانستان پشتیبانی می‌کنیم

دبیرکل ناتو می گوید از تلاش های آمریکا برای گفتگوهای صلح با طالبان حمایت می کنند و امیدوارند این تلاش ها منتج به آغاز گفتگوها میان مردم افغانستان گردد.

ینس ستولتنبرگ امروز پنج شنبه(۲۴دلو) در یک نشست خبری در بروکسل گفت، طالبان باید نشان دهد که اراده واقعی برای کاهش خشونت را دارد.

nato

او افزود: “من امیدوارم که وزیران دفاع ناتو تعهد مجدد برای پشتیبانی از افغانستان داشته باشند تا افغانستان یک کشور امن و باثبات شود.”

ستولتنبرگ تاکید کرد که ناتو باید اطمینان حاصل کند که افغانستان هیچ وقت مکان امن تروریستان بین‌المللی نخواهد شد.

این در حالی است که گفتگوهای صلح افغانستان وارد مرحله تازه‌ای شده و وزیران دفاع کشورهای ناتو به شمول سرپرست وزارت دفاع افغانستان، در نشست دو روزه شان در بروکسل، در کنار مسایل دیگر، روی اوضاع امنیتی افغانستان و روند صلح این کشور نیز گفتگو کردند.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

وزارت زراعت: 100 باغ جدید عناب در ولایت فراه ساخته می‌شود

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می گوید که ۱۰۰ باغ جدید عناب در ولایت فراه ساخته می شود.

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۲۴دلو) در یک خبرنامه گفته است که ریاست زراعت ولایت فراه، ۱۶ هزار نهال عناب را به منظور ساخت صد قطعه باغ جدید در این ولایت، به صد باغدار توزیع کرده است.

afghanistan1

قرار است این باغ‌های جدید عناب، در قریه‌های مربوط به ولسوالی پشت‌رود ساخته شود.

بر اساس این خبرنامه، ریاست زراعت، آبیاری و مالداری فراه در نظر دارد تا ۳۰۰ جریب باغ دیگر عناب را امسال از طریق پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی در این ولایت بسازد.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

کرزی: صلح و امنیت، خواست حیاتی تمام مردم افغانستان است

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان با راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، دیدار کرد.

دفتر حامد کرزی امروز پنج‌شنبه(۲۴دلو) در یک خبرنامه گفته است که در این دیدار ویلسن در مورد پیشرفت های اخیر در روند صلح افغانستان به رییس جمهور پیشین معلومات ارائه کرد و هر دو جانب در مورد اقدامات بعدی در این عرصه تبادل نظر کردند.

karzai1

حامد کرزی در این دیدار صلح و امنیت را خواست حیاتی تمام مردم افغانستان دانسته، حمایت اش را از کوشش ها برای تأمین صلح در کشور اعلام کرده است.

۲۴ / دلو ۱۳۹۸

عبدالله: توافق روی کاهش خشونت منجر به آتش‌بس سراسری و مذاکرات بین‌الافغانی شود

رییس اجرایی حکومت می گوید که انتظار می‌رود، توافق روی کاهش خشونت با طالبان، منجر به آتش‌بس سراسری و مذاکرات بین‌الافغانی شود.

عبدالله عبدالله امروز پنج شنبه(۲۴دلو) در مراسم نخستین سالیاد درگذشت صبغت الله مجددی، از رهبران پیشین جهادی، ضمن استقبال از پیشرفت های اخیر مذاکرات صلح گفت: “این به معنای پایان همه کار نیست؛ بلکه یک قدم مثبت برای جلوگیری از جنگ و خشونت است، هرچند کوتاه مدت باشد.”

abdullah abdullah

رییس اجرایی حکومت افزود، انتظار می‌رود توافق روی کاهش خشونت منجر به آتش‌بس سراسری و مذاکرات بین‌الافغانی شود که در نتیجه آن، مردم افغانستان بتوانند با افکار و اندیشه‌های متفاوت در صلح زندگی کنند.

عبدالله تاکید کرد: “همه چیز یک باره به‌دست نمی‌آید. در چنین شرایط، زمانی‌که از ریختن خون یک انسان بی‌گناه جلوگیری می‌شود، باید از آن استقبال نماییم.”

این اظهارات رییس اجرایی حکومت در حالی مطرح می شود که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا از پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه خبر داده و گفته که طالبان طرح کاهش خشونت را ارایه کرده است.