گزارش تازه سیگار: بیش از 5 هزار کشته، زخمی و ربوده شده؛ هزینه تلاش برای بازسازی افغانستان |
گزارش تازه سیگار: بیش از ۵ هزار کشته، زخمی و ربوده شده؛ هزینه تلاش برای بازسازی افغانستان

گزارش تازه سیگار: بیش از ۵ هزار کشته، زخمی و ربوده شده؛ هزینه تلاش برای بازسازی افغانستان

۲۲ / دلو ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

از زمان شروع تلاش‌ها برای بازسازی افغانستان به خصوص با هزینه چند میلیارد دالری امریکا در سال ۲۰۰۲، بیش از ۵ هزار شهروند آمریکایی، افغانستانی و اعضای ائتلاف مبارزه علیه تروریزم در افغانستان کشته، زخمی و یا ربوده شده اند.

در اولین حسابدهی دولت امریکا از هزینه های انسانی برای بازسازی افغانستان، مقامات آمریکا تخمین زده اند که در طول ۱۸ سال از آغاز بازسازی و مأموریت های تثبیت در افغانستان، ۵ هزار و ۱۳۵ تن کشته و یا زخمی شده اند.

این آمار در گزارشی از بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان یا SIGAR ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، تعداد کل تلفات شامل ۲۲۱۴ کشته و ۲۹۲۱ زخمی است. همچنین در این گزارش  ۱۱۸۲ فرد ربوده یا مفقود شده شناسایی شده اند.

این سازمان نظارتی یافته های خود را به عنوان “اولین حسابدهی رسمی توسط یک بازرس مستقل از هزینه های انسانی بازسازی در افغانستان” به نشر رسانده است.

در گزارش سیگار آمده است: “در تمام تلاش ها برای بازسازی افغانستان، ۲۸۴ آمریکایی، از جمله ۲۱۶ نظامی و ۶۸ غیرنظامی که در این سال‌ها در پروژه های بازسازی شرکت داشته اند، کشته شدند.”

سیگار دریافته است: “۲۴۵ نفر دیگر از اعضای سرویس ایالات متحده و ۷۶ غیرنظامی ایالات متحده زخمی شدند. علاوه بر این، ۱۲۴ تبعه خارجی کشته شدند؛ در حالی که ۸۷ نفر زخمی و ۵۹ ربوده شده توسط گروه های تروریستی تایید شده است.”

داده های سیگار نشان می دهد که بیشتر این تلفات “در اوج تلاش های بازسازی” رخ داده که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ به وقوع پیوسته است.

جنرال جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا در این گزارش نوشته است: “تاکنون تلاش اندک برای پیگیری هزینه های انسانی – تعداد کشته ها، زخمی ها و آدم ربایی ها صورت گرفته است. این یافته ها سیاست مداران را با تصویری ناقص از هزینه واقعی تلاش های ما در افغانستان تنها گذاشته است.”

در عین حال، در عملیات بازسازی افغانستان؛ چندین هزار شهروند افغانستان نیز کشته شده اند؛ از جمله ۱ هزار و ۴۴۷ غیرنظامی. در کنار آن، ۲ هزار و ۸۰۰ نفر دیگر زخمی و ۱ هزار و ۳ نفر نیز ربوده شده اند.

این تلفات همچنین ناشی از عملیاتی بوده که برای تقویت امنیت افغانستان صورت گرفته است. در چنین عملیات، دست کم ۳۴۶ نفر کشته و ۴۷۲ زخمی شدند.

به گفته سیگار: “[امنیت] خطرناک ترین فعالیت برای آمریکایی ها بوده است. از ۳۴۶ کشته شده، ۱۹۵ نفر آمریکایی بودند (۱۵۴ عضو خدمات آمریکایی و ۴۱ غیرنظامی ایالات متحده).”

حدود ۲۵۷ قربانی در حین ارائه خدمات بهداشتی ، آموزشی و غذایی به آوارگان افغانستان کشته یا زخمی شدند.

SIGAR اضافه کرده است: “یکی از اقدامات هزینه های پروژه های بازسازی و تثبیت ما در افغانستان، تعداد تلفات متحمل شده است. در حالی که تلاش زیادی برای ردیابی مبلغ مصرف شده صرف شده است، این بررسی نشان می دهد که ما هزینه انسانی را برای اجرای پروژه های بازسازی و تثبیت کافی نمی گیریم؛ در حالی که عملیات جنگی همچنان ادامه دارد، به خصوص اتباع کشورهای سوم و افغان ها.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بازسازی گزارش سیگار

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید