دیدبان شفافیت: 65 درصد شهروندان از دسترسی به برق محروم اند |
دیدبان شفافیت: ۶۵ درصد شهروندان از دسترسی به برق محروم اند

بازتاب خبرهای 19 دلو 1398

Image Title
۱۹ / دلو ۱۳۹۸

دیدبان شفافیت: ۶۵ درصد شهروندان از دسترسی به برق محروم اند

در یک پژوهش جدید دیدبان شفافیت افغانستان که امروز شنبه(۱۹دلو) در مورد دسترسی به انرژی در کشور منتشر شده، آمده است که به دلیل نبود یک ساختار موثر حکومتداری در بخش انرژی، فقط ۳۵ درصد مردم به شبکه های برق دولتی وصل هستند.
بر اساس گزارش دیدبان شفافیت افغانستان، کمبود جدی برق در شهرها و روستاها باعث کندی رشد اقتصادی سراسری، آلودگی هوا در شهرها و از بین رفتن جنگلات در روستاها شده است.
این در حالی است که حکومت افغانستان در سال ۲۰۱۵ تعهد کرده بود تا میزان دسترسی به برق در مناطق شهری را به ۸۰ درصد و روستایی را به ۵۰ درصد برساند که در سطح ملی ۵۶ درصد می‌شود.
مصرف سرانه انرژی برق در افغانستان ۱۸۶ کیلووات است. این در حالی است که مصرف سرانه در سطح جهان ۳۱۲۶ کیلووات و در سطح جنوب آسیا، ۷۰۷ کیلووات است.

afghanistan3
سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت در یک نشست خبری برای ارائه این گزارش در مورد دسترسی به انرژی برق گفت: “حکومت افغانستان یک دیدگاه واضح و مبتنی بر شواهد برای حکومتداری در سکتور انرژی افغانستان ندارد و این باعث کندی رشد سکتور انرژی، کندی اقتصاد کشور، و ایجاد زمینه‌ها برای فساد شده است”.
در این تحقیق آمده است که وزارت انرژی و آب هنوز حاضر نیست تا شرکت مهندسی آب و برق افغانستان در این وزارت را که دارای وظایف اجرایی است، به اساس قانون تنظیم خدمات انرژی برق به ادارات مرتبط از جمله شرکت برشنا و شرکت آبرسانی و کانالازیسیون شهری افغانستان انتقال دهد.
از سوی دیگر، افضلی در مورد عواملی که باعث شده که بخش انرژی افغانستان انکشاف نکند، گفت: “ظرفیت پایین انسانی و نهادها، تداخل و تناقض در پالیسی ها و ماموریت ها، ابهام در نقش وزارت ها و شرکای انکشافی بین المللی، ناسازگاری و عدم انطباق در برنامه های شرکای انکشافی و نیازمندی های حکومت افغانستان، از جمله چالش های موجود در سکتور انرژی می باشند”.
در عین حال عزت الله ادیب، مسوول تحقیق دیدبان شفافیت در مورد گزارش جدید گفته است: “این تحقیق نشان داده است که تولیدات علمی بسیار اندک در سکتور انرژی افغانستان از دید حکومتداری خوب وجود دارد. نیاز است پژوهش های متعددی در مورد ترتیبات نهادهای مناسب برای سکتور انرژی و حقوق مصرف کنندگان انرژی انجام شود. دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و نهادهای مدنی می بایست این خلا را پر کنند”.
گفتنی است که افغانستان دارای ۹ جزیره برقی است. از جمله مواردی که خارج از شبکه های برق دولتی است، منابع برقی کوچکی است که توسط وزارت احیا و انکشاف دهات ایجاد شده است.

۱۹ / دلو ۱۳۹۸

اشرف غنی به ابوظبی رفت

ارگ ریاست جمهوری می گوید که محمد اشرف غنی به ابوظبی، پایتخت امارات سفر کرده است.

photo_2020-02-08_18-00-07

ارگ ریاست جمهوری گفته است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، برای اشتراک در دهمین نشست مجمع جهانی شهری، عصر امروز شنبه(۱۹دلو) عازم ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی شده است.

ارگ افزوده است که غنی در راس یک هیات عالی رتبه دولتی به امارات رفته است.

۱۹ / دلو ۱۳۹۸

وزیر صحت: سرعت انتشار ویروس کرونا بسیار سریع است

وزیر صحت در نخستین نشست کمیته بین نهادی چگونگی جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا گفته است که سرعت انتشار این ویروس سریع است، اما میزان کشندگی آن نسبت به ویروس مارس کم‌تر است.
وزارت صحت می گوید که نخستین نشست کمیته بین نهادی به منظور جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا در کشور، امروز شنبه(۱۹دلو) به هدف هم‌کاری و هماهنگی بیشتر در رابطه به جلوگیری از انتقال و کنترول ویروس کرونا برگزار شده است.
این وزارت افزوده که در این نشست روی چگونگی جلوگیری از انتشار و کنترول ویروس کرونا در افغانستان، بلند بردن آگاهی عامه در مورد به علایم ویروس و چگونگی شیوه های پیش‌گیری در برابر آن، چگونگی انتقال دانشجواین و خانواده های شهروندان افغانستان از شهر “ووهان” به کشور و قرنطین کردن آنان و راه اندازی برنامه های آموزشی برای داکتران گفتگو شده است.

health
داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در این نشست، ایجاد این کمیته را رای هم‌کاری بیشتر در جلوگیری از انتشار و کنترول ویروس کرونا ضروری خوانده و تاکید کرده است: “با تاسف سرعت انتشار این ویروس بسیار سریع است؛ اما خوشبختانه میزان کشندگی آن نسبت به ویروس مارس کم‌تر است.”
وی خاطرنشان کرده که وزارت صحت برنامه های آموزشی را در رابطه به چگونگی استفاده از کیت های محافظتی برای داکتران راه اندازی کرده است.
بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، در این کمیته وزارت های صحت عامه، دفاع، امور داخله، خارجه، مالیه، معارف، زراعت، اطلاعات و فرهنگ، صنعت و تجارت، احیا و انکشاف دهات، حج و اوقاف، تحصیلات عالی و ترانسپورت و ریاست امنیت ملی، صلیب سرخ و اداره هوانوردی ملکی شامل اند.
این در حالی است که پس از شیوع ویورس کرونا در چین، تاکنون نزدیک به ۷۰۰ شهروند این کشور جان داده و ده ها هزار تن دیگر به این ویروس آلوده شده اند.
این ویروس به شماری از کشورهای دیگر نیز سرایت کرده، اما تاکنون در افغانستان علایم آن بر اساس گزارش های وزارت صحت، ثبت نشده است.

۱۹ / دلو ۱۳۹۸

وزارت مالیه: خارج از قانون مالیات، هیچ مالیه‌ای جمع‌آوری نشده است

وزارت مالیه می گوید که مالیات در کشور مطابق قانون مالیات که از سال ۱۳۹۴ نافذ است، جمع آوری می گردد.
محمد عیسی قدرت، معین عواید و گمرکات وزارت مالیه، امروز شنبه(۱۹دلو) در یک کنفرانس خبری مشترک در کابل گفت: “هیچ مالیه ای بیرون از چهارچوب قانون مالیات جمع آوری نشده است.”
او افزود که وزارت مالیه به خصوص معینیت عواید و گمرکات با تمرکز بر ایجاد شفافیت، مبارزه با فساد و اصلاحات و در عین زمان، با تنفیذ یکسان قانون در تمام بخش های مالیاتی، توانسته مالیات را به شکل درست جمع آوری نماید.

afghanistan21
در عین حال، یونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری گفت: چند روز پیش مطبوعات خبری را به نقل از اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری و خود او، از دو برابر شدن مالیات گزارش داده بودند، اما تأکید کرد که آن خبر از سوی مطبوعات تحریف شده است.
او خاطرنشان کرده که از پنج‌سال به این‌سو مالیات ‌بر اساس قانون جمع‌آوری می گردد وهیچ افزایشی در مالیات به وجود نیامده است.

۱۹ / دلو ۱۳۹۸

غنی: تمرکز نهادهای امنیتی برای تامین امنیت شاهراه ها بیشتر شود

رییس جمهور غنی می گوید که نهادهای امنیتی بیشتر روی تامین امنیت شاهراه ها تمرکز کنند.
ارگ ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است که رییس جمهور غنی امروز شنبه(۱۹دلو) در جلسه سرفرماندهی قوای مسلح، ضمن ستایش از تلاش های نیروهای امنیتی و دفاعی برای دفع حملات طالبان، گفته است که عملیات های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در نقاطی که تهدید وجود دارد، باید ادامه یابد.

moi
اشرف غنی تاکید کرده که نهادهای امنیتی و دفاعی بیشتر روی تامین امنیت شاهراه ها تمرکز داشته باشند.
وی در بخش دیگر سخنان خود به اداره مستقل ارگان‌های محلی هدایت داد تا برای بلند بردن ظرفیت در حکومتداری محلی تلاش کند.
رییس جمهور با اشاره به حوادث احتمالی طبیعی در سال جاری، خاطرنشان کرده که برای حالات اضطرار و حوادث طبیعی، آمادگی کامل وجود داشته باشد و مسوولین مربوط روی پلان ساحات آسیب پذیر کار کنند.
وی همچنان بر افزایش هماهنگی میان میان اداره مبارزه با حوادث طبیعی و نهادهای امنیتی و دفاعی تاکید کرده است.
اشرف غنی در حالی خواهان تمرکز بیشتر نهادهای امنیتی بر شاهراه‌ها شده که گفته می شود شاهراه های کشور به منبع تمویل عمده برای گروه های مخالف دولت تبدیل شده است.