یافته های تکان دهنده از قربانیان غیرنظامی جنگ افغانستان؛ 10 سال گذشته چند افغان را به کام مرگ کشانده است؟ |
یافته های تکان دهنده از قربانیان غیرنظامی جنگ افغانستان؛ ۱۰ سال گذشته چند افغان را به کام مرگ کشانده است؟

یافته های تکان دهنده از قربانیان غیرنظامی جنگ افغانستان؛ ۱۰ سال گذشته چند افغان را به کام مرگ کشانده است؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۵ / دلو ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر گزارش سالانه‌اش دریافته که در ۱۰ سال اخیر، مجموعا ۸۶ هزار و ۸۲۳ نفر از افراد غیرنظامی، به شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند.

این ارقام از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ثبت رسیده که احتمال دارد وقایع و تلفات ثبت‌ناشده دیگری نیز باقی مانده باشد و میزان تلفات نیز بیشتر از این باشد.

از مجموع تلفات ثبت شده از سوی این کمیسیون، ۲۸ هزار و ۹۷۹ نفر کشته و ۵۷ هزار و ۸۴۴ نفر مجروح شده‌اند.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان در نشست خبری امروز (سه‌شنبه ۱۵ دلو) گفت: “این ارقام همیشه پس از تحلیل و بررسی‌های فراوان ثبت می‌شود. کمیسیون مستقل حقوق بشر ۱۴ دفتر در ولایات دارد که در هر ولایت حادثه‌ را از نزدیک بررسی می‌کند، با خانواده‌های آسیب دیده، مردم محل، شفاخانه و پولیس مصاحبه می‌کند، پس از جمع آوری آمار و تثبیت آن، ارقام شامل دیتابیس کمیسیون شده و در نهایت گزارش نهایی ارائه می‌شود.”

غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه

بربنیاد یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، سال ۲۰۱۹ میلادی همانند سال‌های گذشته، یکی از سال‌های خونین برای شهروندان افغانستان بوده است.

در این سال در جریان مذاکرات صلح در ۳ ماه نخست سال، خشونت‌های بی سابقه رخ داده و تلفات افراد غیرنظامی افزایش یافته است. اما در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۹، خشونت‌ها از سوی ‌طرف‌های درگیر کاهش چشم گیری یافته که تلفات افراد ملکی نیز کاهش داشته است.

آمار ثبت شده این کمیسیون نشان می‌دهد که در ۳ ماه اخیر سال، تلفات افراد ملکی ناشی حملات مخالفان مسلح دولت، ۲۷ درصد و آمار تلفات افراد ملکی از سوی نیروهای دولتی و حامیان دولت افغانستان، ۴۴ درصد کاهش یافته است.

بربنیاد یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، سال 2019 میلادی همانند سال‌های گذشته، یکی از سال‌های خونین برای شهروندان افغانستان بوده است

بربنیاد یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر، سال ۲۰۱۹ میلادی همانند سال‌های گذشته، یکی از سال‌های خونین برای شهروندان افغانستان بوده است

مقایسه با سال ۲۰۱۸

در این گزارش آمده است که در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹، رقم تلفات غیرنظامیان به ۲ هزار و ۲۹۳ نفر می‌رسد.

این در حالی است که در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ مجموعا ۳ هزار و ۷۲۸ نفر از افراد ملکی کشته و زخمی شده بودند. بررسی این ارقام نشان می‌دهد که تلفات افراد ملکی در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹، ۳۸ درصد کاهش یافته است.

میزان کشته و زخمی شدن افراد غیرنظامی در جریان سال ۲۰۱۹ به ۱۰ هزار و ۷۷۲ نفر می‌رسد که از میان این آمار، تعداد ۲ هزار و ۸۱۷ نفر کشته و ۷ هزار و ۹۵۵ نفر غیرنظامی زخمی شده است.

۶ هزار و ۸۴۵ نفر از این قربانیان مرد، ۹۷۴ نفر زن، ۲ هزار و ۶۹۶ نفر آن کودک بوده‌اند. اما این کمیسیون نتوانسته جنسیت ۲۵۷ نفر دیگر از میان کشته و زخمی‌شدگان را تثبیت کند.

این آمار درحالی از سوی کمیسیون به نشر رسیده که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی، کاهش ۷٫۲۳ درصدی در کشتار غیرنظامیان مشاهده می شود.

عاملان تلفات غیرنظامیان

بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۹ و جریان درگیری‌های مسلحانه، طالبان می‌باشد که ۷۱ درصد را تشکیل می‌دهد. ۵ درصد دیگر توسط گروه داعش، ۱۴ درصد توسط نیروهای دولتی و حامیان بین‌المللی افغانستان صورت گرفته که در این میان عامل ۹ درصد از تلفات افراد ملکی نامعلوم باقی مانده است.

رقم باقی‌مانده تلفات، در اثر فیر راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایت کنر شکل گرفته است.

آقای نظری در نشست خبری همچنین افزود که: “این آمار ثبت شده از سوی کمیسیون آماری است که ما توانسته‌ایم حوادث را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط همکاری مردم جمع‌آوری کنیم. ما یقین داریم که اتفاقات و حوادثی نیز شکل گرفته که از طرف کمیسیون ثبت نشده است و این ارقام فقط اماری است که در کمیسیون مستقل حقوق بشر به ثبت رسیده است.”

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان

تلفات ملکی بر اساس سن و جنسیت

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور گفته شده که در سال ۲۰۱۹، در مجموع ۹۷۴ زن شامل تلفات غیرنظامیان است که در این میان ۲۳۲ کشته و ۶۹۲ نفر زخمی شده است.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸، مجموع تلفات ملکی زنان ۹۱۲ نفر شامل ۲۵۶ کشته و ۶۵۶ نفر زخمی بوده است که مقایسه این دو سال نشان می‌دهد که تلفات زنان در یک سال گذشته ۳٫۸۳ درصد افزایش داشته است.

همچنین این یافته‌ها نشان می‌دهد که میزان تلفات کودکان در نتیجه عملیات های نظامی در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته افزایش اندکی داشته است.

در سال ۲۰۱۹ میلادی، مجموع تلفات کودکان به ۲ هزار و ۶۹۶ کودک می‌رسد که ۴۴۵ آن کشته و ۲ هزار و ۲۵۱ از این کودکان زخمی شده‌اند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲ هزار و ۶۹۰ کودک مجموع تلفات بوده که ۳۶۷ آن کشته و ۲ هزار و ۳۲۳ نفر آن زخمی بودند.

همچنان در سال ۲۰۱۹ تلفات ملکی مردان به ۶ هزار و ۸۴۵ نفر شامل ۱ هزار و ۹۳۷ کشته و ۴ هزار و ۹۰۸ نفر زخمی می‌رسد.

تلفات غیرنظامیان در حملات انتحاری و انفجارات

انفجارات و ماین‌های کنارجاده‌یی بیشترین ارقام تلفات ملکی در سال ۲۰۱۹ را به ثبت رسانده است. به صورت مجموعی ۳ هزار و ۱۳۶ نفر از غیرنظامیان در اثر انفجار ماین‌های کنار جاده‌؛ “ماین‌های مقناطیسی و مواد منفجره جاسازی شده در کنار جاده‌ها و اماکن” کشته شده‌اند که سبب شده ۸۰۳ نفر کشته و ۲ هزار و ۳۳۳ نفر آن زخمی شوند.

این ارقام افزایش ۲ برابر تلفات ملکی نسبت به سال ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۸ میلادی، تلفات غیرنظامیان ناشی از ماین‌های کنار جاده به ۲ هزار و ۱۵ نفر می‌رسد در حالی که اکنون تلفات غیرنظامیان از این ناحیه ۲۹ درصد کل تلفات افراد ملکی را در سال ۲۰۱۹ را تشکیل می‌دهد.

یافته‌های این گزارش همچنان نشان می‌دهد که حملات انتحاری در سال ۲۰۱۹، نظر به تلفات سال ۲۰۱۸ که در آن ۳ هزار و ۴۰۳ نفر کشته و زخمی شده بود، ۴۵ درصد کاهش داشته است.

در نتیجۀ حملات انتحاری، شمار قربانیان به ۱ هزار و ‌۵۳۲ نفر می‌رسد، که شامل ۴۴۷ تن کشته و ۱ هزار و ‌۱۹۲ نفر زخمی‌ است.

انفجارات و ماین‌های کنارجاده‌یی بیشترین ارقام تلفات ملکی در سال 2019 را به ثبت رسانده است

انفجارات و ماین‌های کنارجاده‌یی بیشترین ارقام تلفات ملکی در سال ۲۰۱۹ را به ثبت رسانده است

حملات هوایی نیروهای دولتی و حملات راکتی

در سال ۲۰۱۹ میلادی، حملات راکتی باعث شد تا ۱ هزار و ‌۸۳۲ نفر از افراد ملکی آسیب ببیند که در آن ۴۷۴ نفر کشته و ۱ هزار و ‌۳۵۸ زخمی شامل بود.

اما این آمار ۱۰٫۵۵ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۸ با میزان تلفات ۲ هزار و ۴۸ نفر را نشان می‌دهد.

حملات هوایی نیروهای دولت نیز در سال ۲۰۱۹، از ۷۵۰ غیرنظامی قربانی گرفت. از این افراد ۴۸۵ نفر کشته و ۲۶۵ نفر دیگر‌ آن زخمی ‌شده‌اند. اما این ارقام در سال ۲۰۱۸ میلادی ۹۵۶ کشته و زخمی ثبت شده بود.

کم‌دقتی در حملات هوایی، جنگ در محلات مسکونی و استفاده از افراد ملکی به مثابۀ سپر دفاعی، از مهم‌ترین عوامل تلفات افراد ملکی از اثر حملات هوایی عنوان شده است.

قربانیان حملات هوایی نیروهای دولتی نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد کاهش داشته است.

درگیری‌های زمینی، عملیات شبانه و ترورهای هدفمند

در گزارش کمیسیون حقوق بشر، درگیری‌های زمینی در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیشترین تلفات را پس از ماین‌های کنار جاده داشته است.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که در جنگ‌های زمینی بین نیروهای دولتی و حامیان دولت افغانستان از یک‌سو و نیروهای طالبان‌ از سوی دیگر، به صورت مجموعی ۲ هزار و ‌۴۷۸ نفر قربانی شده‌اند‌ که شامل ۲ هزار و ‌۳۵۱ زخمی و ۱۲۷ تن کشته می‌شود. این رقم، ۲۳ درصد کل تلفات ملکی را تشکیل می‌دهد که در آن تلفات افراد ملکی ۸ درصد افزایش یافته است.

همچنین باید یادآوری کرد که عملیات‌های شبانه نیروهای دولتی و حامیان دولت افغانستان نیز سبب تلفات غیرنظامیان می‌شود.

در سال ۲۰۱۹ میلادی، بر اثر عملیات شبانۀ نیروهای دولتی و حامیان دولت، ۱۰۴ نفر از افراد ملکی قربانی شده‌اند، که شامل ۸۲ کشته و ۲۲ ‌تن زخمی می‌شوند که این ارقام در سال ۲۰۱۸ به ۵۸ نفر می‌رسید و اکنون ۷۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گزارش کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که شماری از افراد ملکی‌ بر اثر ترور و قتل­های هدف‌مند‌ در سال ۲۰۱۹ یا جان‌‌شان را از دست داده و ‌یا زخمی شده‌اند.

به صورت کل ۸۳۴ نفر قربانی ترورهای سیستماتیک و هدف‌مند، ۳۹۹ تن کشته و ۴۳۴ تن دیگر‌ زخمی شده‌اند‌ که نسبت به سال ۲۰۱۸ ‌میلادی، افزایش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. این رقم در سال ۲۰۱۸، ۷۳۷ نفر کشته و زخمی ثبت شده بود.

تلفات غیرنظامیان در زون‌های کشور

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنان بیان می‌کند که در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش‌ترین رقم تلفات افراد ملکی در زون جنوب‌غرب صورت گرفته است. در این زون ۳ هزار و ‌۴۵۳ نفر کشته و زخمی‌ شده که ۳۲ درصد کل تلفات ملکی را تشکیل می‌دهد.

در زون شرق ۲ هزار و ‌۲۷۱ نفر (۲۱ درصد)، زون مرکز ۲ هزار و ‌۱۶۱ تن (۲۰ درصد)، زون شمال‌شرق ۹۶۵ نفر (۹ درصد)، زون غرب ۷۴۹ نفر (۷ درصد)، زون شمال ۶۳۸ نفر (۶ درصد) و زون جنوب ۵۳۵ نفر (۴ درصد) مجموع تلفات ملکی را تشکیل می‌دهد.

حمله بر خبرنگاران

سال ۲۰۱۹ میلادی‌ همچنان برای خبرنگاران و کارگزاران رسانه‌ها‌ سال پرچالش بوده است.

بر مبنای گزارش سازمان دیده‌بان رسانه‌ها (نی) که از آن در گزارش کمیسیون حقوق بشر نیز یادآوری شده است؛ در سال ۲۰۱۹ میلادی‌ ‌تعداد ۳۱ تن از خبرنگاران قربانی شده‌اند، که ۱۰ کشته و ۲۱ زخمی را دربر می‌گیرد.

بیجاشدگان داخلی

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان در گزارش کمیسیون حقوق بشر، در نتیجۀ جنگ و ناامنی‌ها، در سال ۲۰۱۹ میلادی‌ ۷۰ هزار و ‌۵۹۶ خانواده‌ از زون‌های مرکز، شمال‌شرق، غرب، شرق و جنوب کشور‌ بیجا شده‌اند که با مشکلات فراوانی رو به رو هستند.

جنگ و درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح نظام، تهدید افراد مسلح غیرمسئول و زورگو در شمار زیادی از ولایت‌های کشور از جمله عوامل بی‌جاشدن افراد ملکی از مناطق و خانه‌هایشان عنوان شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بیجاشدگان تلفات غیرنظامیان حمله بر خبرنگاران عاملان تلفات غیرنظامیان غیر نظامیان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید