هالیود از اسناد محرمانه جنگ افغانستان مستند می‌سازد |
هالیود از اسناد محرمانه جنگ افغانستان مستند می‌سازد

هالیود از اسناد محرمانه جنگ افغانستان مستند می‌سازد

۱۲ / دلو ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

گزارش “اسناد محرمانه جنگ افغانستان” برگرفته شده از مصاحبه هایی است که روزنامه واشنگتن پست با مقام های ارشد امنیت ملی ایالات متحده انجام داده است.

این اسناد که از حقایق جنگ در افغانستان پرده بر می دارد، مورد توجه هالیود قرار گرفته است.

الکس جیبنی، کارگردان برنده اسکار در همکاری با تلوزیون “امبلین استفن” این مستند را تولید خواهد کرد.

 روزنامه واشنگتن پست در یک خبر اعلام کرده است که شرکت های هالیوودی در همکاری با این روزنامه، مستندی را از اسناد محرمانه جنگ در افغانستان با حقایق آن به نشر خواهند سپرد.

 به عنوان بخشی از این توافق، واشنگتن پست پرونده ها، اسناد صوتی ضبط شده و مطالب تحقیقاتی خود را به اشتراک می گذارد و گزارشگر این اثر، “کریگ ویتلوک” همکاری نزدیکی با فیلم سازان خواهد داشت.

این روزنامه آمریکایی گزارشی را در ماه دسامبر نشر کرد که دولت‌های بوش، اوباما و ترامپ درباره جنگ افغانستان و پیشرفت در این کشور به افکار عمومی اطلاعات “گمراه کننده” می‌دادند و بر اساس اسناد محرمانه، مقامات جنگ افغانستان را غیرقابل پیروزی می‌دانند.

هزاران صفحه از اسناد محرمانه منتشر شده توسط واشنگتن پست نشان می‌دهد که مقامات برجسته آمریکایی ارزیابی‌های منفی را که در رابطه با جنگ افغانستان وجود داشته را در اختیار عموم قرار نداده و اطلاعات گمراه‌کننده‌ای را در این‌باره منتشر کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، پس از موفقیت سریع، اما کوتاه مدت نظامی آمریکا در افغانستان و با وجود پیشروی‌های طالبان، مقامات ارشد آمریکایی همواره اظهار می‌کنند که در افغانستان در حال پیشرفت هستند.

بخشی از این اسناد منتشر شده، ۶۰۰ مصاحبه‌ای است که “جان ساپکو”، سربازرس ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با مقامات ارشد این کشور انجام داده بود.

واشنگتن پست نوشته است که برای دسترسی به این اطلاعات با استناد به قانون “جریان آزاد اطلاعات” به مدت سه سال در دادگاه جنگیده و می‌افزاید که مقامات آمریکایی در اظهارات خود جنگ افغانستان را جنگی غیرقابل پیروز شدن توصیف می‌کنند.

به مدت سه سال در دادگاه با استناد به قانون “جریان آزاد اطلاعات” جنگیده، صدها درجه‌دار نظامی و مقام دولتی طی مصاحبه‌ با بازرسان دولتی از نظر خود درباره علت ناکامی در جنگ افغانستان سخن گفته‌اند و در مجموع این جنگ را “غیرقابل فتح” توصیف کرده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید