یک طرح جدید؛ کابل به الگویی از توسعه پایدار، عادلانه و مقاوم تبدیل می شود |
یک طرح جدید؛ کابل به الگویی از توسعه پایدار، عادلانه و مقاوم تبدیل می شود

یک طرح جدید؛ کابل به الگویی از توسعه پایدار، عادلانه و مقاوم تبدیل می شود

۵ / دلو ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

چارچوب طرح شهر کابل چشم اندازی را در مورد آنچه که این شهر می تواند باشد را ایجاد کرده که توسط مرکز تحقیق و توسعه مایکروسافت انگلستان نوین(ساساکی) مجسم شده است.

این پروژه مجموعه ای از دستورالعمل ها را فراهم می کند که می تواند پایتخت افغانستان را به الگویی از توسعه پایدار، عادلانه و مقاوم تبدیل کند.

چارچوب طراحی شهری کابل از طرف وزارت توسعه شهری و مسکن افغانستان از ۳ مؤلفه اصلی تشکیل شده است؛ یک چارچوب در سطح شهر برای رشد و توسعه شهری، و طراحی یک دهلیز برای دو جاده نمادین: جاده دارالامان و جاده مسعود. این مناطق به موتورهای احیاء شهری و اجتماعی تبدیل می شوند و فرصت ها را برای میلیون ها افغان و نسل های آینده ایجاد می کنند.

طرح جامع پیشنهادی این پروژه عمدتا چالش هایی را که امروز کابل با آن روبرو است را در بر می گیرد؛ از جمله زیرساخت ها، مسکن، تحرک و پایداری.

kabul2 kabul3 kabul4

به نقل از ساساکی: ” کابل شهری است که در چهارراه فرهنگ ها، سیستم های اکولوژیکی و جریان های سیاسی قرار دارد و هر کدام امروز به هویت این شهر کمک کرده اند. ۲۰ سال از ساختن جامعه مدنی جدید سپری شده و در حال حاضر فرصت برای کابل بسیار زیاد است. چارچوب شهر در دستور کار یک برنامه طراحی محور برای تحولات کابل در مقیاس کلان شهر است. این چالش ها قابل توجه است: بیش از ۷۰ درصد شهر به طور غیررسمی توسعه یافته و جمعیت آن فقط در ۱۰ سال اخیر، بیش از ۲ میلیون نفر افزایش یافته است.”

این چارچوب جدید شهری چشم اندازی را ایجاد می کند که به عناوین چالش‌برانگیز کابل می پردازد و همزمان شهر را برای قرن بیست و یک آماده می کند.

عمدتا، استراتژی سازگار شامل حرکت به دور از سفره های حساس به محیط زیست، بازگرداندن کمربند کشاورزی و ایجاد مکان های جدید برای سرمایه گذاری در موسسات آموزش و پرورش و مناطق توسعه اقتصادی است.

دستورالعمل ها شامل موارد مربوط به طراحی حساس به متن هستند، که هم انعطاف پذیری موجود در سایت و هم قوانین سختگیر در سطح شهر را می آمیزد. سرانجام، این رویکرد ادغام سکونت گاه های غیررسمی در شهر را تضمین می کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
چهارچوب شهر طرح شهر کابل

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید