رویداد ترافیکی در هرات ۵ کشته برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 3 دلو 1398

Image Title
۳ / دلو ۱۳۹۸

رویداد ترافیکی در هرات ۵ کشته برجای گذاشت

مقام های محلی می گویند که ۵ تن در یک رویداد ترافیکی در هرات جان داده اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات امروز پنج شنبه(۳دلو) به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۷ شب گذشته یک موتر نوع کرولا با یک موتر ترانزیتی که در کنار جاده متوقف بوده، در شاهراه هرات ـ اسلام قلعه برخورد کرده است.”

herat

فرهاد افزود، در این رویداد ۵ تن به شمول یک زن کشته شدند.

سخنگوی والی هرات دلیل این رویداد ترافیکی را عدم رعایت قوانین ترافیکی از سوی راننده ها عنوان کرده، تاکید کرد که اجساد قربانیان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده است.

رویدادهای ترافیکی در کشور پس از حملات انتحاری و ماین های کنار جاده ای، پر تلفات ترین رویداد در افغانستان است.

۳ / دلو ۱۳۹۸

آغاز به کار هارون چخانسوری به عنوان معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه

وزارت خارجه اعلام کرده است که هارون چخانسوری رسما به حیث معین سیاسی و سرپرست این وزارت معرفی شده است.

در یک خبرنامه وزارت خارجه آمده است که سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور امروز پنج شنبه(۳دلو) طی مراسمی در این وزارت، محمد هارون چخانسوری را با حضور اعضای کابینه و نمایندگان شورای ملی، به عنوان معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه معرفی کرده است.

afghanistan3

چخانسوری دو روز پیش طی فرمانی از سوی رییس جمهور، به عنوان معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه تعیین شد.

چخانسوری تجربه سخنگویی رییس جمهور و معاون حکومت‌داری و برنامه‌های ریاست جمهوری را دارد.

پیش از این ادریس زمان برای مدتی کوتاهی به عنوان سرپرست وزارت خارجه انجام وظیفه می کرد.

۳ / دلو ۱۳۹۸

صالح: طالبان عامل قتل بزرگان افغانستان است/ این گروه باید در مورد تمام قتل‌ها پاسخ دهد!

معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز می گوید که گروه طالبان عامل قتل بزرگان خاک افغانستان است؛ آن‌ها یک معضل تاریخی با طالبان دارند و این گروه باید در مورد تمام قتل‌هایی که کرده‌، پاسخ دهد.

امرالله صالح که امروز پنج شنبه(۳دلو) در نشست ارایه نظرسنجی انستتیوت مرکز مطالعات جنگ و صلح افغانستان سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد، ترکیب هیئت مذاکره کننده و تعداد این هئیت مهم نیست، بلکه نتیجه گفت‌وگوها باید از طریق لویه جرگه نهایی شود.

او تاکید کرد: “هیچ خارجی نمی تواند به نمایند‌گی از مردم افغانستان با طالبان مذاکره کند و هیچ خارجی نمی‌تواند توافق‌نامه‌اش را بر ما تحمیل کند.”

معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز افزود، طالبان تمام سندهایی را که بر بنیاد آن حکومت با امریکا ارتباط دارد، در اختیار دارد، اما این گروه باید پاسخ دهد که چرا با پاکستان و آی‌اس‌آی رابطه دارد و نیز سندهایی که بر بنیاد آن با پاکستان ارتباط دارد را نشان دهد.

amrullah saleh

صالح با بیان این‌که نمایند‌گی طالبان از یک قوم، یک روایت استخباراتی است، ادامه داد: “طالبان عاملان قتل بزرگان خاک افغانستان استند. ما معضل تاریخی با طالبان داریم و این گروه باید به تمام قتل‌هایی که کرده‌، پاسخ بدهد.”

او اضافه کرد، ممکن است مذاکرات طالبان با امریکایی‌ها در دوحه، جنگ امریکا و طالبان را خاتمه ببخشد، ولی هیچ امکان ندارد که مذاکرات طالبان در دوحه، جنگ طالب و ملت افغانستان را خاتمه بدهد؛ این یک لایه دیگر جنگ است که نیاز به مذاکرات دیگر دارد.

معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز همچنان تاکید کرد: “جنگ طالبان دو لایه دارد؛ جنگ با ملت افغانستان و جنگ با امریکائیان. جنگ طالبان با ملت افغانستان قبل از ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ آغاز شد؛ وقتی که یک خارجی در این وطن نبود. بهانه‌ای که طالبان می گوید ما با خارجی می جنگیم، از ریشه بی‌اساس است”.

از سویی هم داکتر سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر در رد گفته های صالح گفت: “من طرفدار این هستم که تیم مذاکره کننده تیمی باشد که اعتماد مردم افغانستان را جلب کند.”

۳ / دلو ۱۳۹۸

تامین امنیت ولایت‌های شمالی؛ محور مباحث در جلسه رهبری نهادهای امنیتی

دفتر شورای امنیت ملی می گوید که در جلسه رهبری نهادهای امنیتی روی تامین امنیت ولایت های شمال بحث شده است.

این دفتر در یک خبرنامه گفته است که جلسه رهبری نهادهای امنیتی بعد از ظهر امروز پنج شنبه(۳دلو) تحت ریاست حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور برگزار و روی وضعیت امنیتی ولایات شمال بحث‌‎ شده است.

photo_2020-01-23_17-30-26

دفتر شواری امنیت ملی افزوده است که در این نشست، رییس ستاد مشترک ارتش کشور در خصوص عملیات‌های ویژه پاکسازی در ولایت های بغلان، قندز، سرپل و بلخ و در رابطه به سرکوب طالبان معلومات ارایه کرده است.

در ادامه این جلسه، روی اقداماتی بحث صورت گرفته که پس از این با توجه به خواست‌های سران اقوام و نمایندگان مردم، به منظور بهبود امنیت در این ولایت‌ها عملی شود.

۳ / دلو ۱۳۹۸

حزب جنبش خواهان مجازات فرماندهان حمله به خانه نظام الدین قیصاری شد

سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در یک پیام ویدیویی خواهان مجازات کسانی که دستور حمله بر خانه نظام الدین قیصاری را صادر کرده و همچنان پرداخت غرامت به کشته شدگان این رویداد شده است.

بشیراحمد ته ینج در یک پیام ویدیویی خبری که امروز پنج‌شنبه(۳دلو) در صفحه فیس‌بوک اش نشر کرده، گفته است که قضیه نظام الدین قیصاری از اول جانبدارانه و سیاسی بوده است.

او افزوده است که از ابتدا مخالفت خود را با این حمله ابراز کرده اند.

ته ینج ادامه داده که در تحقیقات هیأت بی طرف که از سوی پارلمان صورت گرفته، این موضوعات روشن شد و حالا دقیقا معلوم است که چه کسانی در پشت این حمله سیاسی قرار داشته اند.

afghanistan12

سخنگوی حزب جنبش تاکید کرده است: “ما از حکومت افغانستان جدا خواهان پیگیری این قضیه و مجازات کسانی که دستور این حمله را صادر کرده و همچنان خواهان پرداخت غرامت به خانواده های شهدا هستیم.”

او خاطرنشان کرده که در حمله نیروهای امنیتی بر خانه نظام الدین قیصاری ۶ الی ۷ نفر کشته شدند، خانه های مردم غارت شد و خانه خود نظام الدین نیز تخریب گردیده است.

ته ینج همچنان خواهان اعاده حیثیت نظام الدین قیصاری شده و تاکید کرده که افراد مسبب این قضیه باید مورد مجازات و پیگیری  قرار گیرند.

این اظهارات سخنگوی حزب جنبش در حالی مطرح شده است که به تازگی هییت حقیقت یاب مجلس نمایندگان دریافته است که حمله بر خانه نظام الدین قیصاری از سوی خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی پیشین وزارت داخله، فرمانده پیشین قول اردوی ۲۰۹ شاهین و اجمل فایز، فرمانده پولیس ولایت بلخ راه اندازی شده و سرپرست وزارت های دفاع و داخله در جریان این حمله قرار داده نشده اند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی به تاریخ ۲۳ قوس از زمین و هوا بر خانه نظام الدین قیصاری حمله کردند، که در درگیری میان نیروهای قیصاری و نیروهای امنیتی، ۷ تن از نیروهای قیصاری کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شدند، اما پس از ۱۸ ساعت محاصره و درگیری، نیروهای امنیتی موفق به بازداشت نظام الدین قیصاری نشدند.

۳ / دلو ۱۳۹۸

هشدار ریاست هواشناسی در مورد برفباری سنگین و سیلاب در 11 ولایت کشور

ریاست هواشناسی در مورد احتمال وقوع بارندگی نسبتا شدید‌‌، برفباری سنگین و سیلاب در ۱۱ ولایت کشور هشدار داده است.

ریاست هواشناسی امروز پنج‌شنبه(۳دلو) در یک خبرنامه گفته است که از تاریخ ۳ الی ۴ ماه جاری(دلو) احتمال بارندگی و برفباری نسبتا سنگین در ولایات هرات، فراه، بادغیس، غور، دایکندی، ارزگان، غزنی، بعضی از مناطق بامیان، زابل، قندهار و هلمند وجود دارد.

aghanistan

این ریاست مقدار باران را در نقاط مختلف بین ۱۰ الی ۳۰ میلی‌متر و میزان برف را از ۱۰ الی ۳۰ سانتی متر پیش بینی کرده است.

ریاست هواشناسی تاکید کرده که همچنان احتمال وقوع سیلاب در بعضی از ولایات جنوب و جنوب غربی پیش بینی شده است.