افغانستان همچنان در جمع فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد |
افغانستان همچنان در جمع فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد

افغانستان همچنان در جمع فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد

۳ / دلو ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش سالانه‌اش در مورد فساد می گوید که افغانستان همچنان در جمع فاسدترین کشورهای جهان قرار دارد.

سازمان شفافیت بین الملل امروز پنج شنبه(۳ جدی) با نشر گزارش تازه خود گفته است که افغانستان با کسب ۱۶ امتیاز در شاخص مبارزه با فساد، یک درجه افت داشته و در جایگاه ۱۷۳ جهان قرار گرفته است.

این گزارش نشان می دهد که از سال ۲۰۱۸ به این‌سو، تلاش‌ها در راستای مبارزه با فساد در افغانستان پیشرفتی نداشته است.

افغانستان در سال ۲۰۱۷ از ۱۰۰ امتیاز، ۱۵ امتیاز کسب کرده بود، در سال ۲۰۱۸ این رقم به ۱۶ امتیاز افزایش یافت، ولی در سال ۲۰۱۹ پیشرفتی صورت نگرفته و افغانستان یک بار دیگر ۱۶ امتیاز گرفته است.

جوی ساندرز، رییس هیأت مدیره موسسه شفافیت افغانستان گفته است: “تلاش‌ها در راستای مبارزه با فساد در افغانستان در ۵ سال گذشته نشان داده است که این تلاش ها باید حمایت گردیده و تقویت شود، در غیر آن امکان پیشرفت در امر مبارزه با فساد اداری بسیار کم است.”

او افزوده است: “افغانستان باید بعد از سال ۲۰۱۷ بر تنظیم مقررات تمویل مالی کمپین‌ و تطبیق آن متمرکز می‌شد، زیرا این کشور در سال ۲۰۱۸ انتخابات پارلمانی و در سال ۲۰۱۹ انتخابات ریاست‌جمهوری را پیش رو داشت.”

در این گزارش آمده است که در دوره حکومت وحدت ملی، امتیاز افغانستان بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ از ۱۲ به ۱۱ کاهش یافت اما در سال ۲۰۱۶ با ۴ امتیاز افزایش به ۱۵ امتیاز رسیده و پس از آن پیشرفت افغانستان کند شد و این کشور در سال ۲۰۱۷ فقط یک امتیاز بالاتر از سال گذشته، یعنی ۱۶ امتیاز کسب کرد. در دو سال بعدی (۲۰۱۸ و ۲۰۱۹) امتیاز افغانستان تغییری نکرده و همان ۱۶ باقی مانده است.

از سویی هم سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت در کنفرانس خبری ارائه گزارش جدید سازمان شفافیت بین‌الملل گفت: “حکومت وحدت ملی با اصلاح قانون دسترسی به اطلاعات و ایجاد کمیسیون مستقل دسترسی به اطلاعات، پیشرفت‌های خوبی داشته است، اما این برای مبارزه با فساد گسترده در همه‌ سکتورهای کشور کافی نبوده است.”

او تاکید کرد که حکومت افغانستان اصل تفکیک قوا میان قوه‌ مقننه، مجریه و قضاییه را رعایت نکرده و علاوه بر این، حکومت نتوانسته از نهادهای مستقل، از جمله اداره عالی تفتیش، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، کمیسیون شکایات انتخاباتی، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و حتی کمیسیون تازه‌تاسیس دسترسی به اطلاعات، حمایت و محافظت و این نهادها را تمویل مالی کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان فساد فساد ااداری

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید