کشته شدن یک کارمند واکسیناسیون از سوی طالبان در پکتیا |
کشته شدن یک کارمند واکسیناسیون از سوی طالبان در پکتیا

بازتاب خبرهای 1 دلو 1398

Image Title
۱ / دلو ۱۳۹۸

کشته شدن یک کارمند واکسیناسیون از سوی طالبان در پکتیا

مقام های محلی در ولایت پکتیا تایید می کنند که یک هم‌آهنگ‌کننده واکسین فلج کودکان(پولیو) از سوی طالبان در این ولایت کشته شده است.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا امروز سه‌شنبه(۱دلو) به خبرنامه گفت، گروه طالبان دو روز قبل یک هماهنگ‌کننده واکسین پولیو را در ولسوالی زازی‌آریوب به قتل رسانده است.

حسرت افزود، این رویداد در منطقه “دری خولی” والسوالی زازی اریوب رخ داده است.

vaccine.

سخنگوی والی پکتیا تاکید کرد که اخیرا گروه طالبان به نهادها و مؤسساتی که در بخش صحت فعالیت می کند، گفته است که از داروها و وسایل طبی پاکستانی استفاده کنند.

عبدالله حسرت خاطرنشان کرد که علت کشته شدن این هماهنگ کننده واکسین فلج کودکان هم فشار طالبان بر کارمندان و بخش های صحی این ولایت بوده است.

او اضافه کرد، طالبان در این واخر هر از گاهی از طریق تلفن کارمندان صحی را تهدید می کند.

سخنگوی والی پکتیا همچنان گفت: “خواست ما از مردم این است که از کارمندان صحی که برای آن ها خدمت رسانی می کنند، در ساحاتی که نیروهای امنیتی حضور ندارند، محافظت کرده، با آن‌ ها همکاری کنند”.

۱ / دلو ۱۳۹۸

فرمان رییس‌جمهور؛ هارون چخانسوری به عنوان معین سیاسی و سرپرست وزارت خارجه معرفی شد

رییس‌جمهور غنی در فرمانی، با برکناری ادریس زمان، معین سیاسی و سرپرست وزارت امورخارجه، محمد هارون چخانسوری را در بست مافوق رتبه به عنوان معین سیاسی و همزمان تا تعیین وزیر جدید، به عنوان سرپرست وزارت امورخارجه تعیین کرده است.

Haroon chakhansori

در حکم رئیس‌جمهور آمده است که، معین سیاسی وزارت امور خارجه علاوه بر وظایف اساسی خویش، مسؤلیت رهبری روند اصلاحات را به عهده داشته و مکلف است به منظور تأمین اصلاحات همه جانبه، بهبود کیفیت کاری و به وجود آمدن اداره مؤثر و حرفه‌ای، موارد ذیل را تطبیق نماید:

ـ تحلیل وضعیت فعلی، تعیین معیارهای کفایت و ارزیابی تمام کارمندان به اساس معیارهای تعیین شده؛

ـ بازنگری مقررات، طرزالعمل‌ها و لوایح وزارت به منظور بلند بردن موثریت اداره و نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی و توسعه و ایجاد سیستم‌های الکترونیکی؛

ـ راه‌اندازی امتحان زبان‌های بین‌المللی و امتحانات اختصاصی (افغانستان‌شناسی؛ دانش سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان) برای کارمندان آن وزارت؛

ـ بازنگری تشکیل وزارت به اساس نیازمندی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرن ۲۱؛

ـ شناسایی ظرفیت‌ها به اساس تخصص، مهارت و تجربه به منظور تطبیق اهداف مشخص پنج حلقه سیاست خارجی افغانستان.

رییس‌جمهور تأکید کرده که معینان وزارت خارجه مکلف اند برای تطبیق مواد این فرمان با معین سیاسی این وزارت همکاری همه جانبه نمایند.

ریاست جمهوری خاطرنشان کرده که محمد هارون چخانسوری دارای تحصیلات عالی الی مقطع ماستری می‌باشد و سند ماستری خویش را از دانشگاه سیدنی استرالیا در بخش اداره عامه به دست آورده است. وی، طی ۱۶ سال کار در ادارات مختلف دولتی و غیر دولتی از جمله ریاست دفتر رئیس جمهور، سخنگوی رئیس جمهور، اداره امور ریاست جمهوری، وزارت احیا و انکشاف دهات، وزرات زراعت، مالداری و آبیاری، وزارت صحت عامه و بانک جهانی؛ دست‌آوردهای چشمگیری در بخش اصلاحات و اداره داشته است.

این در حالی است که ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجه، به تاریخ ۸ عقرب سال جاری، پس از استعفا و کناره‌گیری صلاح‌الدین ربانی، از سوی رییس‌جمهور به عنوان سرپرست جدید این وزارت معرفی شده بود.

۱ / دلو ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: 15 غیرنظامی در یک حمله هوایی نیروهای خارجی در هرات کشته و زخمی شده اند

کمیسون مستقل حقوق بشر اعلان کرده است که ۱۵ غیرنظامی در حمله هوایی ماه گذشته نیروهای حمایت قاطع ناتو در ولایت هرات کشته شده اند.

این کمیسیون امروز سه شنبه(۱دلو) با نشر یک اعلامیه گفته است: “بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده، ‌‌بر اثر حمله‌ هوایی نیروهای حمایت قاطع بر قرارگاه نیروهای طالبان در منطقه پایکش ولسوالی شیندند ولایت هرات‌‌ (به تاریخ ۱۸/۱۰/۱۳۹۸)، ۱۵ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند که سه‌ کودک و سه‌ زن در میان کشته شدگان و دو کودک در میان زخمیان این حمله قرار دارند.”

AIHRC

کمیسیون مستقل حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی از افزایش شمار قربانیان جنگ در کشور ‌و نقض صریح و مکرر حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه، از نیروهای داخلی و خارجی خواسته است که در انجام عملیات‌‌ نظامی دقت بیشتری داشته باشند تا به افراد غیرنظامی آسیبی نرسد.

این کمیسیون همچنان از طرف‌های درگیر خواسته است که ضمن دقت در انجام هر نوع عملیات نظامی، اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه را به طور جدی رعایت کنند‌ و غیرنظامیان را مورد هدف قرار ندهند‌.

کمیسیون حقوق بشر از نهادهای مسوول خواستار بررسی‌های مستمر و هدف‌مند درباره چگونگی چنین حمله‌‌هایی ‌با هدف پیشگیری از تکرار آن‌ها و جبران خسارت و پرداخت غرامت به قربانیان ‌ا‌ست.

۱ / دلو ۱۳۹۸

طالبان یک مرکز صحی را در دایکندی آتش زدند

مسوولان محلی در ولایت دایکندی می گویند که گروه طالبان یک مرکز صحی را در این ولایت آتش زده اند.

اسحاق علی درمان، رییس صحت عامه دایکندی امروز سه‌شنبه(۱دلو) با بیان این خبر به رسانه ها گفته است، شب گذشته طالبان یک مرکز صحی را در ولسوالی کجران به آتش کشیدند که خساراتی به ساختمان این مرکز صحی وارد شده است.

درمان افزوده است، این مرکز صحی برای یک هزار و ۵۰۰ الی ۳ هزار تن خدمات صحی چون واکسین، بخش قابلگی و صحت طفل و مادر را عرضه می‌کرد.

Taliban

از سویی هم غیرت جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی گفته است، این مرکز صحی در منطقه‌ سلمنجی ولسوالی کجران قرار داشته و دو شب پیش از سوی طالبان ابتدا تمام ادویه و وسایل آن آتش زده شده و پس از آن، با انفجار ماین، قسمتی از ساختمان این آشیانه صحی نیز تخریب شده است.

ولسوالی کجران از جمله ولسوالی‌های ناامن دایکندی است که گه‌گاهی گروه طالبان بر بعضی از مناطق آن حمله می‌کند.

۱ / دلو ۱۳۹۸

پروژه بازسازی آرامگاه سید جمال الدین افغان در دانشگاه کابل افتتاح شد

پروژه بازسازی آرامگاه سید جمال الدین افغانی در محوطه دانشگاه کابل، با حضور مقامات حکومتی افغانستان و سفیر دولت اندونزی در کابل افتتاح شد.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور امروز سه‌شنبه(۱دلو) در مراسم افتتاح بازسازی آرامگاه سید جمال الدین افغانی، او را یک روشنفکر آزادی خواه خواند و گفت: “اندیشه های سید جمال الدین برای امروز ملت های مسلمان و مردم افغانستان نیز راهگشا است”.

دانش تاکید کرد، سید جمال الدین افغانی مانند تندروان امروز، هرگز به نفرت پراکنی، تعصب، تکفیر و جنگ قوم و مذهب نمی اندیشید.

Kabul Universicty

معاون دوم رییس جمهور از نهادهای علمی و اکادمیک خواست، همان گونه که آرامگاه سید جمال الدین ترمیم و مرمت می شود، باید اندیشه های اصلاحی و آرمان های عدالت طلبانه و وحدت گرایانه او میان فرق مختلف اسلامی نیز برای نسل جدید نشر و بازشناسی شود.

از سویی هم جواد پیکار، سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی در این مراسم گفت، اداره حفظ و مرمت از آبدات این وزارت کار بازسازی آرامگاه سید جمال الد‌ین افغان را امروز آغاز کرده و قرار است آن را با هزینه ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی تا پایان سال ۱۳۹۹ به اتمام برساند.

پیکار افزود، برای مرمت آبدات تاریخی کشور عزم جدی دارد و در سال های آینده شماری زیادی از آبدات تاریخی کشور بازسازی خواهد شد.

۱ / دلو ۱۳۹۸

50 میلیارد کلدار پاکستانی از چرخه دادوستد ننگرهار خارج شده است

مقام های محلی در ولایت ننگرهار می گویند که حدود ۵۰ میلیارد کلدار پاکستانی از چرخه‌ اقتصادی و دادوستد این ولایت خارج شده است.

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز سه‌شنبه(۱دلو) در گزارش ماهانه ترویچ پول افغانی در این ولایت گفته است که در ماه گذشته کارزار مبارزه با اسعار خارجی در این ولایت، مبلغ ۵۰ میلیارد کلدار پاکستانی از چرخه‌ دادوستد خارج و حدود ۳۰ میلیون دالر وارد بازارهای ننگرهار شده است.

میاخیل ترویج پول افغانی و مبارزه با کلدار را کاری آسان نخوانده، افزوده است که تنها در شهر جلال آباد، ۱۹ هزار دکان و ۲۰ هزار سه چرخ ریکشا فعالیت دارند؛ همچنان در ننگرهار  ۲۲ ولسوالی و ناحیه وجود دارد که جمعیت آن بیش از ۴ میلیون نفر است.

به گفته وی، ۳۲ کمیسیون نظارتی از ترویج پول افغانی در ولایت ننگرهار تشکیل شده است.

او در این گزارش همچنان نگاشته است که خروج میلیاردها کلدار پاکستانی از چرخه اقتصادی این ولایت، ده‌ها میلیارد افغانی برای بانک مرکزی عاید شده است.

Pakistani Kaldar

والی ننگرهار تاکید کرده: “شماری از حلقات در داخل و خارج ننگرهار وجود دارد که علیه این دست آورد بزرگ با نام های مستعار فعالیت می کند و ذهنیت های مردم را تغییر می دهد که قیمت ها در ننگرهار بالا رفته است. این افراد در اوایل تبلیغات می کردند که افغانی در بازار نیست، اما این مشکل در ظرف یک ماه حل شد، این پروسه در دیگر کشورها از شش ماه تا یک سال زمان می گیرد.”

شاه محمود میاخیل خاطرنشان کرده که نرخ ها در این ولایت کنترول شده و روند مبارزه با کلدار موقتی نه، بلکه دایمی است.

این در حالی است که روند ترویج پول افغانی در شماری از ولایات شرقی و جنوبی کشور از چندی به این سو آغاز شده و استفاده از پول کلدار در شماری از ولایات مانند ننگرهار ممنوع شده است. پیش از این دفتر والی ننگرهار گفته بود که ورود کلدار و خروج افغانی پیش از مورد نیاز نیز از بندر تورخم ممنوع شده و به دانش آموزان مکاتبی که کلدار داشته باشند، اجازه ورود به مکتب داده نمی شود.