آمر معارف طالبان و عامل قتل ۶ عضو یک خانواده در فاریاب کشته شد

بازتاب خبرهای 30 جدی 1398

۳۰ / جدی ۱۳۹۸

آمر معارف طالبان و عامل قتل ۶ عضو یک خانواده در فاریاب کشته شد

ارتش در شمال می گوید، ملا حقیار، آمر معارف طالبان برای ولسوالی قرقین و عامل قتل ۶ عضو یک خانواده در فاریاب کشته شده است.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز دوشنبه(۳۰جدی) به خبرنامه گفت: “ملا ابراهیم مشهور به حقیار، آمر معارف طالبان برای ولسوالی قرقین و عامل قتل ۶ عضو یک خانوداه در عملیات خاص نیروهای دفاعی و امنیتی در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب، همراه با یک تن از افرادش کشته شده است”.

رضایی افزود، این عملیات پس از ثبیت جایگاه این عضو گروه طالبان راه اندازی شد. ملا حقیار با یک محافظ اش کشته و فرد کلیدی دیگر طالبان به نام فدا محمد، مشهور به “فدا کور” زخمی شده است.

taliban

این در حالی است که ۶ عضو یک خانواده روز گذشته در روستای خانقاء ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب از سوی جنگ‌جویان گروه طالبان تیرباران شدند، اما رضایی می گوید: “این اعضای خانواده به این دلیل تیرباران شدند که داماد آن خانواده که به همراه خسرش یک جا زندگی می کرد، قبلا در صفوف گروه طالبان در ولسوالی شیرین تگاب بوده، اما از چندی به این سو صفوف طالبان را رها کرده و به زندگی عادی برگشته بود”.

به گفته رضایی، این داماد به چند اخطار طالبان توجه نکرده بود که گروه طالبان با طرح ملا حقیار بر خانه او حمله می کند که باعث کشته شدن ۶ عضو خانواده او شده است.

۳۰ / جدی ۱۳۹۸

کشف 54 حلقه ماین آی‌اس‌آی پاکستان در ولایت کنر

ریاست عمومی امنیت ملی می گوید که ۵۴ حلقه ماین ضد پرسونل که از سوی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان(آی‌اس‌آی) در اختیار لشکر طیبه قرار گرفته، در ولایت کنر کشف شده است.

ریاست عمومی امنیت ملی امروز دوشنبه(۳۰جدی) با نشر یک خبرنامه گفته است که در نتیجه عملیات نیروهای این ریاست، ۵۴ حلقه ماین لشکر طیبه از ولسوالی سرکانی ولایت کنر کشف شده است.

Mine

در این خبرنامه آمده است که این ماین‌ها از سوی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، در دره‌ گنجگل ولسوالی سرکانی ولایت کنر، در اختیار فرمانده لشکر طیبه به نام محمود قرار داده شده بود.

امنیت ملی خاطرنشان کرده که این ماین‌ها در ساحات مختلف برای هدف قرار دادن متنفذین قومی، نیروهای امنیتی و پروژه‌های عام‌المنفعه جاسازی شده بود که قبل از انفجار، کشف و خنثی شده است.

۳۰ / جدی ۱۳۹۸

دانش: اقدامات افراطی علیه فعالیت زنان به خصوص زنان خبرنگار نگران کننده است

معاون دوم رییس جمهور می گوید که اظهارات و اقدامات افراطی علیه فعالیت زنان و مخصوصا زنان خبرنگار نگران کننده است.

سرور دانش امروز دوشنبه(۳۰جدی) در سومین جلسه مشترک حکومت، جامعه بین المللی و نهادهای حامی رسانه ها پیرامون مصونیت خبرنگارن و پایان معافیت جرایم علیه خبرنگاران، با اشاره به اظهارات مولوی مجیب الرحمن انصاری گفت: “از نهادهای مدنی و حقوق بشری و نهادهای حامی رسانه ها شدیدا جای گلایه وجود دارد که در مقابل اظهارات خشونت آمیز اخیری که در هرات صورت گرفت، آن‌چنان که لازم بود، موضع نگرفتند.”

دانش از زنان خبرنگار خواست که مصمم تر از پیش و با شجاعت بیشتر به فعالیت ادامه دهند و هیچ کسی حق ندارد برداشت شخصی خود را از اسلام بر دیگران تحمیل کند.

معاون رییس جمهور همچنان از نهادهای مدنی و فرهنگی، علمای دینی و اساتید دانشگاه ها خواست که شجاعانه در مقابل چنین حرکت های بی معنا بایستند.

دانش همچنان عدم دسترسی آسان به اطلاعات را از دیگر مشکلات جامعه خبرنگاری در افغانستان خوانده، از کمیسیون دسترسی به اطلاعات خواست که این چالش را به طور جدی دنبال کند و زمینه های بهتر دسترسی به اطلاعات را فراهم سازد.

danish

او اضافه کرد، برخی از مالکان رسانه ها قوانین کار و قراردادهای کار با کارمندان رسانه ای را رعایت نمی کنند و حتی گاهی به خشونت هم کشانده می شود و تاکنون کمتر به این موضوع پرداخته شده است.

معاون دوم رییس جمهور با اشاره به روند صلح گفت: “در وضعیت موجود، پروسه صلح به صورت بسیار مبهم و حتی یک جانبه پیش می رود و در چنین حالتی دست آوردهای ۱۸ سال گذشته و در رأس آن آزادی بیان و آزادی رسانه ها در معرض خطر قرار خواهد گرفت و هم یک صلح عادلانه و پایدار به دست نخواهد آمد.”

در این نشست تادامیچی یاماماتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان، سفرا و دیپلمات هایی از کشورهای بریتانیا، آلمان، سوئیدن، هالند، فنلاند، فرانسه و اسپانیا، رئیس دفتر یونسکو در افغانستان، اعضای کمیته مصئونیت خبرنگاران و اعضای کمیته مشترک حکومت و رسانه ها نیز حضور داشتند.

یاماماتو در این نشست از مردم افغانستان، حکومت و نهادهای حامی رسانه ها خواست که در برابر افراط گرایی ایستادگی کنند.

این واکنش ها در حالی بیان شده است که چندی قبل مولوی مجیب الرحمن انصاری که به تازگی اداره ای به نام امر به معروف و نهی از منکر را در ولایت هرات ایجاد کرده، در یک نشست خبری از حضور خبرنگاران زن جلوگیری کرده بود.

۳۰ / جدی ۱۳۹۸

جان باختن 5 تن به دلیل سردی هوا در لوگر

مقام های محلی در ولایت لوگر می گویند که ۵ تن به دلیل سردی هوا در این ولایت جان باخته اند.

دیدار لونگ، سخنگوی والی لوگر امروز دوشنبه(۳۰جدی) با بیان‌این‌ رویداد به خبرنامه گفت، بر اساس گفته های باشندگان محل، شب گذشته ۵ تن به دلیل سردی هوا در این ولایت جان باخته‌اند.

لونگ افزود، این پنج تن اعضای پنج خانواده اند و در شهرک مهاجرین در شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر جان باخته‌اند.

logar

سخنگوی والی لوگر خاطرنشان کرد که برای بررسی این موضوع، هیاتی از مرکز ولایت فرستاده شده و قرار است به خانواده‌های قربانیان کمک توزیع شود.

دیدار لونگ اضافه کرد، تا هنوز به صورت دقیق مشخص نیست که این افراد به دلیل سردی هوا جان باخته اند یا خیر، اما در زمستان امسال لوگر شاهد برف‌باری و باران شدید بوده است.

این در حالی است که چندی قبل در ولایت غزنی نیز شماری به دلیل سردی هوا جان داده بودند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث اعلام کرده است که در نتیجه‌ بارش برف و باران، حدود ۴۰ تن در سراسر افغانستان جان داده و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شده اند.

۳۰ / جدی ۱۳۹۸

شهرداری کابل: حال شیرهای باغ وحش کابل خوب است

به دنبال راه اندازی کارزار “در باغ وحش کابل شیرها روزگار مناسب ندارد”، از سوی کابران شبکه های اجتماعی، شهرداری کابل می گوید که حال شیرهای باغ وحش کابل خوب و مناسب است.

شهرداری کابل امروز دوشنبه(۳۰جدی) در واکنش به نشر بعضی تصاویر از شیرها و ربط دادن آن به باغ وحش کابل، گفته است این موضوع حقیقت ندارد.

zoo

شهرداری تاکید کرده که این نهاد علاوه بر رفع مشکلات فراوانی که در شهر وجود دارد، رسیدگی های لازم و به موقع را از باغ وحش کابل انجام می دهد که بزرگترین مکان تفریحی شهر کابل است و بر این مکان، نظارت و مدیریت کامل دارد.

شهرداری کابل افزوده است که حال شیرهای باغ وحش کابل خوب و مناسب است و از سوی مسوولان باغ وحش به آن ها رسیدگی دوامدار صورت می گیرد.

شهرداری کابل همچنان چندین عکس از دو شیر باغ وحش کابل منتشر کرده که نشان می دهد وضعیت این شیرها خوب است.

این در حالی است که شماری از کاربران شبکه های اجتماعی با نشر تصاویری از چند شیر که وضعیت خوبی ندارند و همچنان محل آن مشخص نیست، آن را به باغ وحش کابل ربط داده و خواهان رسیدگی مسوولین به این مساله شده اند.

۳۰ / جدی ۱۳۹۸

جان باختن چهار دانش آموز دختر در اثر فرو ریختن سقف یک مدرسه در قندهار

مقام های امنیتی قندهار تایید می کنند که چهار دانش آموز دختر در پی فروریختن سقف یک مدرسه در قندهار کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالبصیر خاکسار، معاون سخنگوی فرماندهی پولیس قندهار به خبرنامه گفت: “امروز دوشنبه(۳۰ جدی) سقف یک مدرسه در مربوطات ناحیه دوازدهم شهر قندهار فروریخته است.

kandahar

خاکسار افزود، در نتیجه این‌ رویداد، ۴ دانش آموز دختر کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده اند.

معاون سخنگوی فرماندهی پولیس قندهار دلیل ریزش این سقف را باران های اخیر قندهار عنوان کرد.

پیش از این نیز به دنبال ریزش باران های اخیر در ولایت قندهار و سرازیر شدن سیلاب، ۸ تن کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شده بودند.