ثبت 4700 هزار شکایت استیناف‌طلب در کمیسیون شکایات انتخاباتی |
ثبت ۴۷۰۰ هزار شکایت استیناف‌طلب در کمیسیون شکایات انتخاباتی

بازتاب خبرهای 29 جدی 1398

Image Title
۲۹ / جدی ۱۳۹۸

ثبت ۴۷۰۰ هزار شکایت استیناف‌طلب در کمیسیون شکایات انتخاباتی

مسوولان در کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی می گویند، تا کنون ۴ هزار و ۷۰۰ شکایت استیناف طالب در این کمیسیون ثبت شده است.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات امروز یک‌شنبه(۲۹ جدی) به خبرنگاران گفت: “حدود ۴۷۰۰ قضیه اسیتناف‌خواهی ثبت شده است. این رقم در حال تغییر است، به خاطری که روز پنج شنبه به یکی از ولایات ابلاغیه داده شده است. احتمال دارد که در این ولایت استیناف‌خواهی صورت گیرد.”

الیاسی افزود، شکایت های استیناف طلب از سوی تیم‌های ثبات و همگرایی، دولت‌ساز و صلح و عدالت اسلامی ثبت شده‌ که بیشترین آن از سوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی است.

election

او خاطرنشان کرد، بیشتر موارد استیناف‌خواهی در مورد آرای بدون بیومتریک، تفاوت آرا و آرای پیش از وقت ثبت شده‌ است.

از سویی هم نورالرحمن اخلاقی، رییس بخش نظارت و جلوگیری از تقلب دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی گفته است که ۴ هزار و ۳۷۰ مورد شکایت استیناف‌خواهی از سوی این تیم در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات ثبت شده است.

این در حالی است که سه روز زمان تعیین شده برای ثبت شکایات استیناف‌ طلب روز گذشته پایان یافت، اما الیاسی تاکید کرد، برای شماری از ولایات ابلاغیه با تأخیر رسیده و این روند تکمیل نشده است.

۲۹ / جدی ۱۳۹۸

بیش از 40 زن در ولایت بلخ جواز رانند‌گی دریافت کردند

مسوول آموزش رانند‌گی مدیریت ترافیک ولایت بلخ می‌گوید که امروز یک‌شنبه(۲۹ جدی) ۴۴ زن در این ولایت پس از یک دوره آموزشی، جواز رانندگی به دست آورده‌اند.

به گفته سارن عبدالله، از آغاز امسال تاکنون بیش از ۳۰۰ زن در مزارشریف آموزش رانند‌گی دیده‌اند.

balkh

این مسوول مدیریت ترافیک بلخ خاطرنشان کرد: “از آغاز سال ۱۳۹۸ تا اکنون بیش از ۳۰۰ تن از دختر خانم‌ها، تحت آموزش ترافیکی قرار گرفته که برای ۱۸۰ تن آنان گواهی نامه داده شده است”.

۲۹ / جدی ۱۳۹۸

خودکشی یک دختر 18 ساله با تفنگ شکاری در تخار

مقام های امنیتی می گویند که یک دختر ۱۸ در ولایت تخار خودکشی کرده است.

عبدالخلیل اسیر، سخنگوی والی تخار با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت: “صبح امروز یک‌شنبه(۲۹جدی) یک دختر ۱۸ ساله در ورستای ایبک آباد مربوط به حوزه اول شهر تالقان، مرکز ولایت تخار، توسط تفنگ شکاری خودکشی کرده است”.

takhar

اسیر افزود، این دختر نوریه نام دارد و ۱۸ سال سن داشته است.

به گفته وی، تیم بررسی به محل رویداد رفته و هنوز انگیزه این خودکشی مشخص نشده است.

این در حالی است که چندی قبل نیز همسر یک عالم دینی در ولایت غور توسط یک تفنگ شکاری خودکشی کرد.

۲۹ / جدی ۱۳۹۸

کشته شدن 6 عضو طالبان به شمول دو طالب پاکستانی در هلمند

ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرده است که ۶ شورشی طالب به شمول دو عضو پاکستانی طالبان در هلمند کشته و ۶ تن دیگر بازداشت شده اند.

ریاست امنیت ملی امروز یک‌شنبه(۲۹جدی) با نشر یک اعلامیه گفته است که نیروهای این ریاست عملیاتی را بر قرارگاه و محل تجمع مولوی مجیب الله، از فرماندهان طالبان در روستای سفربازار ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند راه اندازی کرده است.

NDS

در این اعلامیه آمده است که در این عملیات به شمول دو تروریست پاکستانی، ۶ تن کشته و ۶ تن دیگر بازداشت شدند.

به گفته ریاست امنیت ملی، در این عملیات ۱۰ کیلو گرام مواد انفجاری، ۵ حلقه ماین دست ساز ضد وسایط، ده جوره لباس نظامی، سه پایه مخابره، یک قاب دوربین، دو عراده موتر، سه عراده موترسایکل و صدها گلوله سلاح خفیف به دست نیروهای عملیاتی این ریاست افتاده است.

این ریاست همچنان افزوده که در این عملیات یک کارخانه ساخت و ساز ماین و سلاح طالبان نیز منهدم شده است.

۲۹ / جدی ۱۳۹۸

کاهش 13 درصدی خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان در سال 2019

کمیته مصونیت خبرنگاران می گوید که آمار خشونت ها علیه خبرنگاران در افغانستان در سال ۲۰۱۹، ۱۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران امروز یک‌شنبه(۲۹جدی) در نشست خبری ارائه گزارش سالانه این کمیته گفت: “تلاش های مشترک حکومت و رسانه ها برای بهبود مصونیت خبرنگاران، پروسه صلح با طالبان، تضعیف گروه داعش در افغانستان و کاهش حضور خبرنگاران خارجی در کشور، از دلایل کاهش خشونت ها علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۹عنوان شده است”.

media

شریفی افزود که کمیته مصونیت خبرنگاران در سال ۲۰۱۹، ۱۰۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران را از سراسر کشور ثبت کرده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۱۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

او دامه داد که قضایای خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۹ شامل پنج مورد قتل، ۱۸ مورد مجروحیت، ۲۵ مورد تهدید، ۱۲ مورد لت‌وکوب، ۳۳ مورد توهین و بد رفتاری، یک مورد اخراج غیرقانونی، ۳ مورد بازداشت غیرقانونی و ۷ مورد ربودن بوده است.

یه گفته رییس کمیته مصونیت خبرنگاران، قربانیان ۱۸ مورد خشونت ها علیه خبرنگاران در جریان سال ۲۰۱۹، زنان بوده اند.