اتاق تجارت: امروز قیمت گاز در کابل کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت! |
اتاق تجارت: امروز قیمت گاز در کابل کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت!

بازتاب خبرهای 28 جدی 1398

Image Title
۲۸ / جدی ۱۳۹۸

اتاق تجارت: امروز قیمت گاز در کابل کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت!

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، از امروز قیمت گاز در شهر کابل کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت.

جان آقا نوید، سخنگوی این اتاق امروز به رادیو آزادی گفته است: “قیمت گاز رو به‌کاهش است. عملا امروز هر کیلو پایین‌تر از ۵۶ افغانی در تمام شرکت‌های خصوصی عمده‌فروشی در شهر کابل گاز توزیع می‌شود.”

gas

وی همچنین گفت، به‌همکاری اتاق تجارت و صنایع، قیمت گاز کاهش می‌یابد. مسئولان این اتاق از تمام شرکت‌های خصوصی می‌خواهند که قیمت گاز را کاهش دهند.

این در حالی است که با سرد شدن هوا در شهر کابل و هم‌چنین اعتصاب رانندگان در مسیر شاهراه هرات ـ اسلام قلعه در مرز با ایران، قیمت هر کیلو گاز مایع در کابل تا ۱۱۵ افغانی رسید و این امر باعث نگرانی مردم شد.

۲۸ / جدی ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر خواهان عدم استفاده از ماین های کنار جاده در افغانستان شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر از عاملان به کارگیری ماین های کنار جاده در کشور خواسته است که با احترام به حق حیات، این روش جنگی را کنار بگذارند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز شنبه(۲۸ جدی) در یک خبرنامه، ماین های جاسازی شده در  کنار جاده را عامل اصلی تلفات غیرنظامیان خوانده است.

این کمیسیون با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان، از عاملان به کارگیری ماین های کنار جاده ای خواسته است که با احترام به حق حیات و گشت‌وگذار مردم، این روش جنگی را کنار بگذارند.

AIHRC

این اظهارات کمیسیون حقوق بشر در حالی مطرح شده که در آخرین مورد انفجار ماین کنار جاده در کشور، روز پنج شنبه گذشته پنج تن از مهندسان بخش پایه‌سازی شرکت برشنا در منطقه زیارت آخند صاحب ولسوالی شهر صفای ولایت زابل جان باختند.

پیش از این هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان “یوناما” نیز خواستار توقف استفاده از ماین های  کنار جاده ای شده بود.

۲۸ / جدی ۱۳۹۸

جلوگیری از انفجار یک رنجر مملو از مواد انفجاری در ننگرهار

مقام های محلی در ولایت ننگرهار اعلام کرده اند که با کشته شدن ۵ شورشی طالب، از انفجار یک موتر رنجر بمب گذاری شده در این ولایت جلوگیری کرده اند.

دفتر والی ننگرهار امروز شنبه(۲۸جدی) در یک خبرنامه گفته است که شب گذشته نیروهای امنیت ملی این ولایت یک عملیات را در منطقه بیتنی ولسوالی خوگیانی ننگرهار انجام داده اند.

police

در این خبرنامه آمده است، در نتیجه این عملیات، ۵ شورشی طالب کشته و از انفجار یک موتر بمب گذاری شده نوع رنجر، مربوط به نیروهای پولیس، که چندی قبل در اختیار طالبان قرار گرفته بود، جلوگیری شده است.

به گفته دفتر والی ننگرهار، در این عملیات همچنان دو انبار، سه عراده موترسایکل و یک مقدار مواد انفجاری طالبان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

۲۸ / جدی ۱۳۹۸

تاکید ریاست جمهوری بر آتش‌بس با طالبان/ صدیقی: آتش‌بس یگانه راه حل است

سخنگوی رییس جمهور غنی می گوید که آتش خواست مردم و یگانه راه حل است و به جز آتش بس نمی توانیم به صلح پایدار برسیم.

صدیق صدیقی امروز شنبه(۲۸جدی) در یک نشست خبری در کابل گفت، در حال حاضر هیأت طالبان از پاکستان با پیشنهاد کاهش خشونت ها و یا هم آتش بس به قطر رفته و آماده است آن را با خلیلزاد مطرح کند.

او افزود، صحبت ها میان طالبان و خلیلزاد ادامه دارد، اما هنوز پیشرفت قابل ملاحضه ای صورت نگرفته است.

به گفته صدیقی، برداشت حکومت افغانستان این است، هر نامی که به این طرح داده می شود و پیشنهادی را که طالبان از پاکستان با خود به قطر برده و آن را با خلیلزاد شریک می کند، مردم باید شاهد آتش بس باشند.

Sedieq Sediqi

سخنگوی رییس جمهور تاکید کرد: “آتش بس اساسی ترین و مهم ترین خواست مردم افغانستان است.”

او ابراز امیداوری کرد که طالبان با پیشنهاد آتش بس از پاکستان به قطر برگشته باشد؛ آتش بس را بپذیرد و وارد مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان شود.

صدیقی ادامه داد که ادامه جنگ را حل نیست و اگر طالبان جنگ را انتخاب کند، جز تلفات به غیر نظامیان و ویرانی افغانستان چیزی دیگری نمی توانند به دست آورد. یگانه را ه حل این است که از این فرصت کرده و خواست مردم را که برقراری صلح و آتش بس است، پذیرد.

وی خاطرنشان ساخت، در ملاقات اخیر رییس جمهورغنی و دونالد ترامپ در بگرام، روی آتش بس موافقت صورت گرفته و حکومت افغانستان امیدوار است این مسأله اتفاق بیافتد.

این اظهارات سخنگوی رییس جمهور در حالی مطرح شده که در روزهای اخیر گفتگوهای صلح افغانستان وارد مرحله جدیدی شده است؛ بر اساس این شرایط، گروه طالبان با آنچه کاهش خشونت می گوید، توافق کرده و نیز نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و نماینده آلمان برای افغانستان در نشست روز گذشته شان پیرامون کاهش خشونت ها در افغانستان توافق کردند.

۲۸ / جدی ۱۳۹۸

پیش بینی بارندگی و بارش برف از فردا تا جمعه آینده در افغانستان

ریاست هواشناسی افغانستان پیش بینی کرده که از فردا یک‌شنبه تا پایان روز جمعه آینده، کشور شاهد بارندگی و بارش برف باشد.

ریاست هواشناسی امروز شنبه(۲۸جدی) در یک خبرنامه گفته است: “نظر به تحلیل نقشه های سیناپتیکی و مدل های هواشناسی، سر از فردا یک شنبه ورود سیستم جدید بارشی در کشور پیش بینی می گردد و تا ختم روز جمعه به شکل پراکنده ادامه خواهد داشت.”

afghanistan1

این ریاست افزوده است که این سیستم بارشی باعث برفباری ها و بارندگی ها در سراسر کشور خواهد شد.

به گفته این ریاست، در ولایت های قندهار، هلمند، نیمروز و فراه، بارندگی و در سایر ولایت ها، برفباری پیش بینی شده است.