عامل انتحاری که قصد ترور والی ننگرهار را داشت، بازداشت شد |
عامل انتحاری که قصد ترور والی ننگرهار را داشت، بازداشت شد

بازتاب خبرهای 24 جدی 1398

Image Title
۲۴ / جدی ۱۳۹۸

عامل انتحاری که قصد ترور والی ننگرهار را داشت، بازداشت شد

مقام های محلی در ولایت ننگرهار می گویند که یک عامل انتحاری که قصد ترور والی این ولایت را داشت، بازداشت شده است.

دفتر والی ننگرهار امروز سه‌شنبه(۲۴جدی) در یک خبرنامه گفته است، ریاست امنیت ملی این ولایت فردی انتحاری را بازداشت کرده که قصد ترور شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار را داشته است.

nangarhar

به گفته این دفتر، عامل انتحاری حکمت الله نام دارد و اعتراف کرده است که می خواسته در زمان کارزار منع استفاده از کلدار پاکستانی و ترویج پول افغانی در شهر جلال آباد، به والی ننگرهار حمله کند که قبل از رسیدن به هدف بازداشت شده است.

۲۴ / جدی ۱۳۹۸

وضعیت صحی ملیحه حسن همچنان وخیم است!

وضعیت صحی ملیحه حسن، یکی از اعضای پیشین کمیسیون انتخابات در جریان دادگاه استیناف او وخیم شده و از دادگاه به شفاخانه انتقال داده شده است.

دادگاه استیناف اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی امروز سه‌شنبه(۲۴جدی) در حضور رسانه ها برگزار شد و ملیحه حسن نیز در این دادگاه حضور یافت.

اما وضعیت صحیح این عضو پیشین کمیسیون انتخابات در جریان دادگاه وخیم شد و او از دادگاه به شفاخانه منتقل گردید.

maliha hasan

پیش از این نیز اعضای خانواده‌ خانم حسن از وخامت وضعیت صحی وی ابراز نگرانی کرده و ادعا کرده بودند که در زندان به وضعیت صحی او رسیدگی نمی‌شود.

به تعقیب آن، جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل به تاریخ ۳۱ سنبله گفته بود که ملیحه حسن و حمیرا حقمل، دو تن از کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی که چند روز قبل در پیوند به یک قضیه انتخاباتی از جانب دادگاه، محکوم به زندان گردیده بودند، برای معالجه و تداوی به شفاخانه منتقل گردیده و تحت درمان قرار گرفتند.

این اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی از سوی دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری به اتهام کم‌کردن آرا، هر کدام به پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

۲۴ / جدی ۱۳۹۸

بازداشت یک گروه پنج نفری آدم ربایان در هلمند

مقام های محلی در ولایت هلمند می‌گویند که یک گروه ۵ نفری آدم ربایان به شمول دو زن در این ‌ولایت بازداشت شده است.

دفتر والی هلمند امروز سه‌شنبه(۲۴جدی) در یک‌ خبرنامه گفته است که “یک گروه آدم ربایان شامل ۳ مرد و ۲ زن توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده اند”.

دفتر والی هلمند افزوده است که این افراد زمانی بازداشت شده اند که قصد ربودن پسر یک تاجر را داشتند.

helmand

به گفته این دفتر، افراد بازداشت شده به جرم خود اعتراف کرده و گفته اند که پیش از این نیط یک تن را ربوده و او را در بدل یک میلیون و ۵۰۰ هزار کلدار پاکستانی رها کردند. همچنین یک کارمند تقاعدی بانک مرکزی را ربوده و او را در بدل دو میلیون و ۱۰۰ هزار کلدار پاکستانی رها نمودند.

دفتر والی هلمند اضافه کرده که از نزد بازداشت شدگان مقداری مهمات، تلفون همراه و دهن بند به دست آمده است.

۲۴ / جدی ۱۳۹۸

سازمان حمایت از کودکان: كشتار و لت و کوب كودكان متوقف شود!

سازمان حمایت از کودکان(save the children) در واکنش به کشته شدن دو کودک در مرکز ولایت بلخ، خواهان توقف کشتار و لت و کوب کودکان در افغانستان شده است.

سازمان حمایت از کودکان امروز سه‌شنبه(۲۴جدی) در یک خبرنامه گفته است: “بار دیگر، کودکان بی گناه بهای چندین دهه جنگ در افغانستان را می پردازند. امروز ، یک بمب کنار جاده ای در ولایت بلخ باعث کشته شدن حداقل دو کودک شد.”

این نهاد حامی کودکان تاکید کرده که کشتار و لت و کوب کودکان باید فورا متوقف شود و عاملان آن باید پاسخگو باشند.

children

این سازمان افزوده است که آینده ای صلح آمیز و بارور برای افغانستان متکی به حمایت و آموزش فرزندان این کشور است و زمان آن رسیده که جنگ علیه کودکان متوقف شود.

این در حالی است که حوالی ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح امروز در دو انفجار پی هم در شهر مزارشریف، دو کودک کشته شدند.

پیش از این نیز هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) به تاریخ ۱۹ قوس هشدار داده بود که کودکان افغانستان از حملات بر مکاتب و شفاخانه ها و انفجار مواد انفجاری منفجر نشده جنگ متاثر اند و همچنین در معرض استخدام و استفاده طرف های درگیر در جنگ و خشونت جنسی قرار می گیرند.

۲۴ / جدی ۱۳۹۸

غنی: اسپین بولدک به یک بندر خشکه و ساحه انکشافی مبدل خواهد شد

رییس جمهور غنی می گوید که اسپین بولدک در نتیجه سرمایه گذاری، به یک بندر خشکه و ساحه انکشافی مبدل خواهد شد.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی امروز سه‌شنبه(۲۴جدی) در دیدار با شماری از بزرگان و متنفذین ولایت قندهار گفته است که پروژه های انکشافی در این ولایت یکی پی دیگر تطبیق خواهد شد.

غنی افزوده است که حکومت مشکل قباله‌جات شهرک عینو مینه قندهار را بررسی و در روشنایی قانون نسبت به آن اقدام خواهد کرد.

ghani

او همچنان از وزارت های مالیه و ترانسپورت خواسته که پیشنهادات شان را به منظور حل مشکل کانتینرهای توقف داده شده در هرات، با ریاست جمهوری شریک کنند.

رییس جمهور تصریح کرد که به شمول ولایت قندهار،  در سطح تمام کشور به معارف توجه اساسی صورت می گیرد و مشکلات موجود در این بخش حل می شود.

او با بیان این که با سرمایه گذاری، بندر اسپین بولدک به یک بندر خشکه و ساحه انکشافی مبدل خواهد شد، تاکید کرده که بر مدیریت آب به عنوان یک اولویت مهم تمرکز و سرمایه گذاری صورت می گیرد و با تکمیل شدن کار بند کجکی، یک میلیار مکعب آب ذخیره می شود. در کنار آن، پس از مطالعات تخنیکی یک بند دیگر در ولسوالی موسی قلعه نیز اعمار می شود.

۲۴ / جدی ۱۳۹۸

بلخی: منع آزار و اذیت در نهادهای آموزشی از اقدامات جدی اصلاحی وزارت معارف است

سرپرست وزارت معارف می گوید، رونمایی از پالیسی منع آزار و اذیت کودکان در نهادهای آموزشی از اقدامات جدی این وزارت در راستای اصلاحات است.

وزارت معارف امروز سه‌شنبه(۲۴جدی) در یک خبرنامه گفته است که میرویس بلخی در دیدار با هما زهرا فتوحی، رئیس اجرایی نمایندگی بانک جهانی در افغانستان در رابطه با طرح‌ افزایش مصونیت در مکاتب و همچنین مقرره طرز رفتار معلمین گفتگو کردند.

وزیر معارف در این دیدار با اشاره به برگزاری سمپوزیم ملی اصلاحات ساختاری و وظیفه‌ای در معارف، گفته است که کار بر روی نصاب آموزشی جدید، جزو مهمی از این اصلاحات بوده که در آن به موضوع حمایت از کودکان و آگاهی دهی به شاگردان در مکاتب و مراکز آموزشی توجه ویژه شده است.

balkhi

بلخی همچنان رونمایی از پالیسی منع آزار و اذیت در نهادهای آموزشی را از دیگر اقدامات جدی وزارت معارف در راستا اصلاحات در این وزارت خوانده است.

او همچنان از تاسیس کمیته ملی حمایت از کودکان توسط رئیس جمهور غنی خبر داده است.

بر اساس معلومات وزارت معارف، قرار است جلسات فنی میان وزارت معارف و بانک جهانی با محوریت افزایش مصونیت مکاتب و شاگردان برگزار شود.

بلخی در حالی از رونمایی پالیسی منع آزار و اذیت کودکان خبر داده است که چندی قبل یک گزارش رسانه ای در مورد آزار و اذیت جنسی دانش آموزان پسر در ولایت لوگر،  جنجال آفرین شده بود.