افغانستان به ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها می پیوندد |
افغانستان به ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها می پیوندد

بازتاب خبرهای 22 جدی 1398

Image Title
۲۲ / جدی ۱۳۹۸

افغانستان به ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها می پیوندد

معاون دوم رییس جمهور می گوید که دولت افغانستان به دلایل مختلف آمادگی کامل دارد  عضو ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها شود.

سرور دانش این اظهارات را امروز یک‌شنبه(۲۲جدی) در دیدار با آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در افغانستان بیان کرده است.

دانش در این دیدار از دعوت سفیر بریتانیا برای عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه‌ها استقبال کرده و گفته است که دولت افغانستان به دلایل مختلف آمادگی کامل دارد که عضو این ائتلاف بین المللی گردد.

معاون دوم رییس جمهور تأکید کرده که در روند صلح نیز یکی از مواردی که دولت و مردم افغانستان با اتفاق روی آن تأکید دارند، آزادی بیان و آزادی رسانه ها است و به تجربه ثابت شده که گروه هایی چون طالبان از این دو ارزش هراس دارند.

danish

او همچنان از همکاران بین المللی افغانستان نیز خواست که در هرگونه توافق صلح، بر حفاظت و صیانت از آزادی بیان و آزادی رسانه ها تاکید کنند و در کنار دولت و مردم افغانستان بایستند.

از سویی هم سفیر بریتانیا در کابل از دولت افغانستان برای عضویت در این ائتلاف جهانی دعوت کرده و گفته است که قرار است به زودی و به صورت رسمی نامه ای از طرف وزیر خارجه بریتانیا عنوانی معاون رئیس جمهور افغانستان برای عضویت در ائتلاف جهانی حمایت از آزادی رسانه ها، صادر شده و به معاون رئیس جمهور تحویل داده شود.

سفیر بریتانیا، افغانستان را از حامیان جدی آزادی رسانه ها در منطقه خوانده و تاکید کرده است که اکنون فرصت خوبی فراهم شده تا افغانستان عضویت این ائتلاف جهانی را به دست آورد.

۲۲ / جدی ۱۳۹۸

باران شدید و سرازیر شدن سیلاب در قندهار 8 کشته و 13 زخمی برجای گذاشت

مقام های محلی در ولایت قندهار اعلام کرده اند که در نتیجه باران شدید و سرازیر شدن سیلاب در این ولایت، ۸ تن کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر والی قندهار امروز یک‌شنبه(۲۲جدی) با بیان این خبر گفته است که در نتیجه باران های شدید و سرازیر شدن سیلاب در این ولایت، ۸ تن به شمول زنان و کودکان کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده اند.

kandahar

دفتر والی قندهار افزوده است که در اثر فرو ریختن سقف یک خانه در ولسوالی اسپین بولدک این ولایت، ۳ کودک و ۳ زن کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته این دفتر، همچنان در این باران های شدید در حوزه نهم از مربوطات مرکز ولایت قندهار، یک مرد و یک زن کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده اند.

۲۲ / جدی ۱۳۹۸

کمیسیون شکایات انتخاباتی: تاکنون 381 اعتراض استیناف طلب شده است

مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می گویند که تاکنون ۳۸۱ اعتراض پس از تصامیم دفاتر ولایتی این کمیسیون، استیناف طلب شده است.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز یک‌شنبه(۲۲جدی) به خبرنگاران گفت که تا پایان روز کاری شنبه، پس از تصامیم دفترهای ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی در ۹ ولایت، ۳۸۱ اعتراض استیناف‌ طلب ثبت شده است.

elyasi

الیاسی افزود: “بیشترین این استیناف خواهی در لغمان است که شمار آن به ۱۷۷ مورد می‌رسد و غور با داشتن ۱۴۱ اعتراض در جایگاه دوم قرار دارد، پنجشیر ۳ مورد، بدخشان ۳ مورد، سرپل ۳ مورد، دایکندی ۲۰ اعتراض، ارزگان ۲ مورد، زابل ۲۸ مورد و فاریاب ۴ مورد ثبت شده است “.

منشی کمیسیون شکایات انتخاباتی تاکید کرد، آرای دو هزار و ۹۲۸ محل در نتیجه بررسی شکایت‌ها، به بازشماری رفته است.

این در حالی است که تاکنون با وجود پایان تاریخ تعیین شده ۱۵روز برای بررسی شکایات انتخاباتی، هنوز بررسی شکایت‌ها در ولایات کابل، خوست، قندهار و هلمند نهایی نشده است.

۲۲ / جدی ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: کاهش خشونت از سوی طالبان جنبه‌ عملی ندارد/ هدف ما آتش بس است

سخنگوی رییس جمهور می گوید که کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ عملی ندارد.

sediqi

صدیق صدیقی امروز یک‌شنبه(۲۲جدی) در توییتر اش نگاشته است: “طرح حکومت افغانستان برای آغاز گفتگوهای صلح، تامین آتش بس است. کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه‌ عملی ندارد. هدف ما از آتش بس، همانند آتش بسی است که دو سال پیش؛ در روزهای عید در کشور برقرار شد و تعریف واضح داشت.”

سخنگوی رییس جمهور تاکید کرده که آتش بس از تجارب بین المللی برخوردار است.

صدیقی افزوده است: “برای ما تامین صلح به معنای ختم جنگ است. بروز انواع خشونت‌ها وابسته به جنگ است. نیاز است تا طرح‌های ارایه شده، وضاحت داشته باشد”.

این در حالی است که در این اواخر گزارش هایی وجود دارد که شورای نظامی طالبان با کاهش خشونت ها در افغانستان موافقت کرده است.

۲۲ / جدی ۱۳۹۸

ایجاد هفت آموزشگاه سوادآموزی برای زندانیان در ولایت تخار

وزارت معارف اعلام کرده است که ۷ آموزشگاه سوادآموزی را برای زندانیان ولایت تخار ایجاد کرده است.

وزارت معارف امروز یک‌شنبه(۲۲جدی) در یک خبرنامه گفته است که ریاست معارف ولایت تخار در هماهنگی با آمریت سوادآموزی و مدیریت زندان این ولایت، ۷ آموزشگاه سوادآموزی را به طور رضا کار توسط خود زندانیان در مورد آموزش سواد و مهارت های حرفه ای ایجاد کرده است.

takhar

به گفته این وزارت، در این آموزشگاه ها به تعداد ۱۲۱ تن از زندانیان تحت آموزش قرار گرفته که ۲۷ تن آنان را زنان تشکیل می دهد.

این در حالی است که پیش از این وزارت معارف از آموزش زبان های خارجی و حرفه در زندان پلچرخی کابل خبر داده بود.