یک عضو ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی در هرات ترور شد |
یک عضو ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی در هرات ترور شد

بازتاب خبرهای 21 جدی 1398

Image Title
۲۱ / جدی ۱۳۹۸

یک عضو ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی در هرات ترور شد

افراد ناشناس یک عضو ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی را در هرات ترور کردند.

عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی امروز شنبه(۲۱جدی) با بیان این خبر گفته است: “ترور وکیل احمد محمدی، عضو برجسته ستاد انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در ولایت هرات توسط افراد ناشناس و جنایت‌کار، باعث تأثر عمیق ما شد.”

herat

عبدالله کشته شدن این عضو دسته انتخاباتی اش را تسلیت گفته و به نهادهای محلی در ولایت هرات هدایت داده تا این رویداد را به گونه جدی بررسی کرده و از اجراات شان گزارش دهند.

پیش از این نیز یک ناظر دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در قندوز کشته شده بود.

۲۱ / جدی ۱۳۹۸

معارف افغانستان پس 41 سال دوباره عضو «جنبش جهانی سارندوی» شد

وزارت معارف اعلام کرده است که سازمان ملی سارندوی افغانستان پس از ۴۱ سال دوباره عضویت «جنبش جهانی سارندوی» را به دست آورده است.

وزارت معارف امروز شنبه(۲۱جدی) گفته است که افغانستان که ۱۷۱مین عضو این سازمان است و با کسب عضویت آن، اعضای سازمان سارندوی افغانستان می توانند از تمام حقوق و امتیازات این سازمان برخوردار شوند.

وزارت معارف افزوده است که اعضای سازمان سارندوی می توانند در تمام برنامه‌های بین المللی سارندوی چون جشنواره‌های جهانی، سمینارها، کنفرانس‌ها و سمپوزیم‌هایی که در مورد مسایلی مانند صلح، محیط زیست، مسایل مرتبط با حقوق بشر، استفاده از انرژی خورشید و غیره  برگزار می شود، اشتراک کرده و کمک‌های این جنبش را جلب نمایند.

education

به گفته وزارت معارف، سازمان سارندوی افغانستان، در حال حاضر ۱۱ هزار عضو جوان دارد که توسط مربیان حرفه ای رهبری و هدایت می شوند. اعضای این سازمان از میان دانش آموزان مکاتب، پرورشگاه‌ها و محلات زیست اند که در اوقات فراغت از درس، در قسمت تامین نظم در محیط مکتب و بیرون از آن، حفاظت از محیط زیست، رعایت بهداشت عمومی، خدمات اجتماعی و پروژه های رشد و استفاده از انرژی خورشیدی آموزش دیده و در این بخش‌ها رضاکارانه فعالیت می کنند.

بر اساس معلومات وزارت معارف، افغانستان در سال ۱۳۳۶ عضویت «سازمان سارندوی جهانی» را کسب کرد، اما در سال ۱۹۷۹ عضویت افغانستان به دلیل سیاسی شدن این سازمان به تعلیق درآمد.

گفته شده جنبش جهانی سارندوی که در حال حاضر بیش ۵۱ میلیون نفر عضو دارد، در سال ۱۹۰۷ میلادی به هدف کمک به جوانان و روند آموزش و پرورش آنان پا به عرصه وجود گذاشته است.

۲۱ / جدی ۱۳۹۸

افغانستان درگذشت پادشاه عمان را تسلیت گفت

ارگ ریاست جمهوری درگذشت سلطان قابوس بن سعید، شاه عمان را به مردم و حکومت این کشور تسلیت گفته است.

ارگ ریاست جمهوری امروز شنبه(۲۱جدی) در یک‌خبرنامه گفته است که رییس جمهور غنی درگذشت سلطان قابوس را به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان به حکومت و مردم عمان تسلیت گفته و همچنان برای هیثم بن طارق آل سعید، جانشین شاه جدید عمان آرزوی موفقیت کرده است.

از سویی هم ریاست اجرایی حکومت درگذشت سلطان قابوس بن سعید را به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان، به خانواده سلطنتی و مردم عمان تسلیت گفته، سلطان قابوس را یکی از شخصیت‌های صلح‌جو و ترقی‌خواه در منطقه خوانده است.

oman1

عبدالله افزوده است که روابط افغانستان و عمان در دوره جدید به عنوان دو کشور دوست و همکار، نیک و سازنده بوده است.

رییس اجرایی حکومت ضمن آرزوی موفقیت به هیثم بن طارق آل سعید، جانشین سلطان قابوس، امیدواری کرده است که روابط دو کشور در دوره ایشان بیش از پیش تقویت و گسترده شود.

این در حالی است که سلطان قابوس پادشاه عمان شب گذشته(جمعه، ۲۰ جدی) به سن ۷۹ سالگی درگذشته است.

۲۱ / جدی ۱۳۹۸

پس از سه روز؛ رییس جمهور کشته شدن 13 شهروند افغانستان در سقوط هواپیما در ایران را تسلیت گفت

ارگ ریاست جمهوری اعلان کرده است که رییس جمهور غنی کشته شدن ۱۳ شهروند افغانستان در سقوط هواپیمایی اوکراینی در ایران را تسلیت گفته است.

ارگ امروز شنبه(۲۱جدی) در یک خبرنامه گفته است،  در سانحه هوایی، هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی کشور اوکراین که در ایران رخ داد، ۱۳ تن از شهروندان افغانستان جان باخته اند.

رییس جمهور غنی ضمن تسلیت به خانواده‌ها و بازماندگان این سانحه هوایی، افزوده است که دولت افغانستان تلاش می‌کند تا هرچه عاجل بازمانده‌های این حادثه را شناسایی و به آن‌ها کمک‌های لازم را انجام دهد.

ARG

غنی همچنان به بازماند‌گان کشته شدگان کشور اوکراین، سویدن، آلمان، کانادا و انگلستان که در این رویداد جان باخته اند، تسلیت گفته است.

این در حالی است که یک هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی کشور اوکراین در اولین ساعات صبح چهارشنبه(۱۸جدی) در ایران سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۷۶ تن کشته شدند. مقامات ایرانی ساعاتی پس از آن اعلان کردند که ۱۰ شهروند افغانستان نیز در میان کشته شدگان این رویداد قرار دارند.

حکومت ایران امروز پذیرفته است که این هواپیما به دلیل اصابت یک موشک و خطایی انسانی سقوط کرده است.

وزارت خارجه افغانستان نیز اعلان کرده است که به “گروه پاسخ” برای خانواده های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی که “ناخواسته” توسط نیروهای ایرانی هدف قرار گرفته، پیوسته است.

۲۱ / جدی ۱۳۹۸

وزیر صحت خواهان همکاری پاکستان برای بهبود عرضه خدمات صحی در افغانستان شد

فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه خواهان همکاری بیشتر پاکستان در عرصه بهبود خدمات صحی در افغانستان شده است.

afghanistan pakistan

وزارت صحت امروز شنبه(۲۱جدی) در سک خبرنامه گفته است که دکتر فیروز در دیدار با زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در کابل، روی تجهیز هرچه بیشتر شفاخانه جناح، ارتقای ظرفیت داکتران افغانستان و هماهنگی بیشتر برای امضای تفاهم‌نامه هم‌کاری میان وزارت صحت عامه افغانستان و وزارت صحت پاکستان گفتگو کردند.

وزیر صحت عامه در این دیدار ضمن قدردانی از کمک‌های پاکستان، خواهان هم‌کاری های بیشتر ان کشور در زمینه بهبود عرضه خدمات صحی در افغانستان شده است.