چنانچه می‌دانید، سرماخوردگی توسط ویروس ایجاد می‌شود، و این یعنی آنتی‌بیوتیک (Antibiotics) درمان چندان موثری برای آن نیست. هرچند سرماخوردگی بیماری خطرناکی محسوب نمی‌شود اما علائم آزاردهنده‌ای مثل سرفه، تب و سردرد دارد!

ظاهرا درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما برخی درمان‌های خانگی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از شدت علائم ریزش بکاهید.

خوشبختانه بیشتر درمان‌های خانگی هیچ عارضه‌ی جانبی ندارند بنابراین حتی اگر تاثیر اندکی در بهبود علائم داشته باشند، خیال‌تان راحت است که مشکلی هم ایجاد نمی‌کنند.

۱. غرغره کنید

یک قاشق چایخوری نمک را با یک پیاله آب گرم مخلوط و بعد با ترکیب حاصل، غرغره کنید. روش دیگر این است که آب گرم را با یک قاشق چایخوری آبلیمو ترکیب کنید. فقط دقت کنید آبی که برای این کار استفاده می‌کنید، نباید داغ باشد.

۲. مایعات بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی مایعات از دهیدراته شدن بدن جلوگیری می‌کند. آب بهترین گزینه‌ است اما آبمیوه‌ها، ترکیب چای و لیمو و عسل و سایر نوشیدنی‌های گرم نیز احتقان (گرفتگی) بینی و سوزش گلو را بهبود می‌دهند. سوپ گرم به ویژه اگر تند باشد می‌تواند سبب خروج ترشجات از مجرای بینی و بهبود تنفس شود.

۳. بخار بگیرید

تنفس بخار زیر دوش آب گرم می‌تواند گرفتگی بینی و فشار سینوس را دست کم به طور موقت کاهش بدهد. به جای حمام رفتن، می‌توانید سرتان را با حوله بپوشانید و بعد آن را روی یک ظرف آب داغ نگه دارید. برای بهبود تاثیر این درمان می‌توانید مقداری عصاره‌ی اکالیپتوس نیز به آب داغ اضافه کنید.

۴. قطره‌ی سالین

قطره‌ی سالین به خروج مخاط و باز شدن مجاری بینی کمک می‌کند. این قطره‌ها به ویژه برای کودکان بسیار مناسب هستند.

۵. عسل

مطابق با یک مطالعه که در وبسایت پدیاتریکس منتشر شد، دادن عسل به کودکان قبل از خواب، می‌تواند به کاهش سرفه‌های شبانه کمک کند. فقط یادتان باشد که عسل را نباید به کودکان زیر یک سال بدهید.

۶. قطره یا آبنبات سرفه استفاده کنید

منتول و برخی دیگر از قطره‌های گیاهی می‌توانند درد و سوزش گلو را کاهش بدهند. اما آبنبات‌های سختِ مخصوص سرماخوردگی نیز بسیار موثر هستند.

۷. از بیرون رفتن در هوای آلوده پرهیز کنید

دود و آلودگی قطعا برای سلامتی مضر است، اما در شرایطی که بیمار هستید اثرات منفی آن بیشتر است. حضور در هوای آلوده می‌تواند گلوی‌تان را تحریک کند. بنابراین در مدتی بیماری بهتر است از منزل خارج نشوید.

۸. این درمان خنک و خوشمزه را امتحان کنید

دوست دارید سوزش و تورم گلوی‌تان کمی تسکین بیابد؟ خوب کمی آیس کریم بخورید!

راهکارهای خانگی برای کاهش تب

– در رختخواب بمانید و استراحت کنید.

– بدن‌تان را هیدراته نگه دارید. آب، چای یا آبمیوه‌ی خیلی رقیق بنوشید تا مایعات از دست رفته در  اثر عرق کردن را بازیابی کنید.

– از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. به دوز مناسب این داروها دقت کنید و از آنها همراه با سایر داروهای کاهش‌دهنده‌ی تب استفاده نکنید.

– بدن‌تان را خنک نگه دارید. در شرایطی که تب دارید، پوشیدن لباس زیاد یا استفاده از پتوی اضافی کار درستی نیست، مگر اینکه لرز داشته باشید.

– برای اینکه احساس بهتری پیدا کنید، می‌توانید کمپرس سرد یا حمام با آب ولرم را امتحان کنید.

– مهم نیست که دماسنج چه عددی را نشان می‌دهد، در صورت بروز هرگونه نگرانی حتما با داکترتان مشورت کنید.

* تب در واقع واکنش بدن برای مبارزه با عفونت‌هایی‌ست که توسط ویروس ایجاد شده‌است. با این وجود بالا رفتن بیش از حد دمای بدن می‌تواند خطرناک باشد.

پیشگیری از بروز سرماخوردگی

به طور مرتب دست‌ها را بشویید. ویروس‌ها ممکن است روی دست‌ها زنده بمانند، به همین دلیل شستن مرتب دست‌ها یکی از بهترین شیوه‌ها برای پیشگیری از سرماخوردگی است. دقت کنید که برای یک شستشوی خوب، باید دست‌ها را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه به هم مالش بدهید.

سیستم ایمنی بدن‌تان را قوی نگه دارید. برای تقویت سیستم ایمنی به اندازه‌ی کافی بخوابید، ورزش کنید و یک برنامه‌ی غذایی درست داشته باشید. به علاوه بهتر است از سیگرت دوری کرده و سطح استرس‌تان را پایین نگه دارید. بدن، با یک سیستم ایمنی قوی بهتر می‌تواند با میکروب‌ها مبارزه کند.

– جلوی سرایت بیماری را بگیرید. وقتی دچار سرماخوردگی یا ریزش هستید، بهتر است به خانه یا مکتب نروید تا جلوی انتشار ویروس را بگیرید. زمانی که سرفه یا عطسه می‌کنید، حتما از دستمال استفاده کنید و در صورت امکان از بقیه دور شوید.