آغاز به کار سمپوزیم ملی معارف؛ بلخی: 40 سال غبار سیاست بر چهره معارف افغانستان نشسته است |
آغاز به کار سمپوزیم ملی معارف؛ بلخی: ۴۰ سال غبار سیاست بر چهره معارف افغانستان نشسته است

بازتاب خبرهای 16 جدی 1398

Image Title
۱۶ / جدی ۱۳۹۸

آغاز به کار سمپوزیم ملی معارف؛ بلخی: ۴۰ سال غبار سیاست بر چهره معارف افغانستان نشسته است

سرپرست وزارت معارف می گوید که تلاش کرده معارف را غیرسیاسی بسازد.

میرویس بلخی امروز دوشنبه(۱۶جدی) در سمپوزیم ملی معارف با شعار «اصلاحات بهتر – معارف پویاتر»، به هدف بازنگری وظیفه‌ای و ساختاری نظام معارف گفت: “همکاران ما می گفتند که حداقل چهل سال غبار سیاست بر چهره معارف افغانستان نشسته، چگونه می شود غیر سیاسی ساخت؟ پاسخ من ساده بود و آن، این که اگر وزیر معارف غیرسیاسی باشه، سیاسی برخورد نکند، سیاسی اقدام نکند و نگاه سیاست‌های کوچک را در معارف دخیل نکند، ما غیرسیاسی می شویم.”

balkhi

او سمپوزیم را نقطه عطفی در انکشاف نظام آموزشی کشور دانسته، افزود، در آغاز کار در این وزارت با بررسی ها و ارزیابی هایی که صورت گرفت، به سه ماموریت در راستای کاری اولویت داده شد که عبارت بود از: تبدیل کردن وزارت معارف به یک وزارت خانه سالم از لحاظ غیرسیاسی بودن و تخصصی شدن، تکمیل سند راهبردی و نقشه راه اصلاحی و ساختاری در وزارت معارف، و کار‌برد شیوه‌های تطبیقی این سند.

سرپرست وزارت معارف اضافه کرد، اصلاحات عمومی شامل برنامه های تعلیمات عمومی، عناصر اساسی معارف، وظایف فنی سیستم آموزش و پرور، فراهم نمودن نصاب تعلیمی واحد در سطح کشور، سوادآموزی و تعلیمات اسلامی است که اعضای کار گروه‌ها با حضور در کارهای گروهی، و با ابراز نظریات تخصصی و علمی شان، سند راهبردی سمپوزیم را هرچه غنامندتر ساخته و داشته های علمی و تخصصی شان را درج مصوبه آن کنند.

از سویی هم سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر بازنگری وظیفه‌ای و ساختاری را در وزارت معارف یک گام مهم و در خور ستایش خواند.

گفتنی است که این سمپوزیم تا دو روز دیگر نیز ادامه دارد و روی بسته های پیشنهادی اصلاحی تصمیم خواهد گرفت.

۱۶ / جدی ۱۳۹۸

نشست فوق‌العاده ناتو برای بررسی بحران خاورمیانه

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) امروز دوشنبه(۱۶ جدی) برای بررسی بحران موجود میان ایالات متحده آمریکا و ایران تشکیل جلسه می‌دهد.

یک سخنگوی ناتو با اعلام این خبر تصریح کرد که این نشست فوق‌العاده به دعوت دبیرکل سازمان ناتو و برای بررسی اوضاع خاورمیانه پس از کشته شدن یک مقام بلندپایه نظامی ایران در جریان حمله پهپادی آمریکا برگزار خواهد شد.

NATO

گفته می‌شود که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از مشورت و رایزنی با کشورهای عضو، خواستار برپایی این نشست فوق‌العاده شده است.

نمایندگان ۲۹ کشور هم‌پیمان در ناتو برای بحث و تبادل نظر در خصوص تحولات روز و بررسی موضوعات مرتبط با منافع مشترک کشورهای عضو این پیمان، به طور معمول چند بار در هفته در بروکسل گردهم می‌آیند.

نشست فوق‌العاده روز دوشنبه در حالی برگزار می‌شود که در پی تصویب قطعنامه‌ای در پارلمان عراق، نمایندگان این کشور خواستار خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از کشورشان شده‌اند.

۱۶ / جدی ۱۳۹۸

معرفی راس ویلسون به عنوان شارژدافر و سرپرست سفارت امریکا در کابل

وزارت امورخارجه آمریکا تا زمانی که سفیر جدیدی تعیین شود، راس ویلسون را به عنوان شارژدافر در سفارت آمریکا در کابل مقرر کرده است.

به گفته یک مقام آمریکایی، انتظار می‌رود که راس ویلسون به زودی وارد کابل شود.

راس ال. ویلسون یک افسر سابق خدمات خارجی ایالات متحده بوده که به عنوان سفیر این کشور نیز کار کرده است. وی سفیر ایالات متحده در ترکیه با رتبه شخصی وزیر – مشاور بوده است.

گفته میشود که کارن دکر، معاون سفیر آمریکا در کابل، تا زمان ورود ویلسون به عنوان شارژدافر، ایفای وظیفه خواهد کرد.

US

این در حالیست که جان بس، سفیر ایالات متحده در افغانستان روز دوشنبه پس از دو سال خدمت در این کشور از دسامبر ۲۰۱۷، از سمت خود کنار رفت.

جان بس در حساب توییتر خود نگاشته است: “وقت آن است که من و هالی از افغانستان خارج شویم. ما خاطرات خود را از تعطیلات عید در سال ۲۰۱۸ گرامی خواهیم داشت؛ وقتی صلح سرتاسر کشور را فرا گرفت و افغان‌ها دیدند که برای هر دو طرف ممکن است خشونت را متوقف کند”.

وی تأکید کرد که او مشتاقانه منتظر بازگشت به یک افغانستان صلح‌آمیز است.

جان بس اضافه کرد: “امید من صمیمانه این است که رهبران و شهروندان سراسر کشور بتوانند قدرت را در وحدت پیدا کنند، اختلافات خود را کنار بگذارند و با هم برای مذاکره برای حل و فصل سیاسی با طالبان تلاش کنند. افغان ها و این کشور زیبا سزاوار چیزی کمتر از آن نیستند”.

۱۶ / جدی ۱۳۹۸

شاهراه سالنگ به روی موترهای تناژ بلند از شمال به جنوب باز شد

ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ ها می گوید که این شاهراه از شمال به جنوب به روی موترهای تناژ بلند باز شده است.

ریاست حفظ و مراقبت سالنگ ها گفته است که بعد از ظهر امروز دوشنبه(۱۶جدی) برفباری در سالنگ ها متوقف شده و وسایط تریلری می توانند با زنجیر “چین” و رعایت مقررات و رهنمایی موظفین سالنگ ها، از مسیر شمال به جنوب عبور کند.

salang

این ریاست افزوده است که سایر وسایط به جز وسایط تناژ بلند، می تواند به صورت دو طرفه از این شاهراه عبور کند.

ریاست حفظ و مراقبت سالنگ ها تاکید کرده که هرگاه برفباری دوباره در سالنگ ها آغاز شود، عبور وسایط تریلری متوقف خواهد شد.

این در حالی است که از مدت دو روز به این سو، شاهراه سالنگ به دلیل ریزش برف و طوفان برای مدت کوتاهی به روی تمام وسایط و از چند روز به این سو، به روی موترهای تناژ بلند مسدود بود.

۱۶ / جدی ۱۳۹۸

کشته شدن یک فرمانده جهادی در کابل

یک فرمانده پیشین جهادی افغانستان با ۴ تن دیگر در یک عملیات نیروهای امنیتی در خیرخانه کابل کشته شده اند.

باشندگان محل به رسانه ها گفته اند که نیروهای امنیتی شب گذشته برای بازداشت “آمر ستار”، یکی از فرماندهان محلی جهادی، بر یک منزل در منطقه حصه اول خیرخانه شهر کابل دست به عملیات زدند.

afghanistan

به گفته شاهدان عینی، در این عملیات به شمول آمر ستار، پنج نفر کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

باشندگان محل اضافه کرده که نیروهای امنیتی جسدها و زخمیان این رویداد را با خود برده اند.

تاکنون مقام های امنیتی در این مورد چیزی نگفته اند.