وزرات معادن و پترولیم برای دریافت کمک ۱۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا آماده می شود

بازتاب خبرهای 12 جدی 1398

Image Title
۱۲ / جدی ۱۳۹۸

وزرات معادن و پترولیم برای دریافت کمک ۱۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا آماده می شود

مسوولان در وزارت معادن و پترولیم می گویند که این وزرات توانسته است که با تکمیل سه “بنچمارک” از جمع چهار بنچمارک اتحادیه اروپا، شرایط لازم برای دریافت ۷.۵ میلیون یورو از کمک ۱۰ میلیون یورویی وعده داده شده این اتحادیه را نهایی سازد.

عنایت الله مومند، سرپرست این وزارت، امروز پنج شنبه(۱۲جدی) در یک نشست خبری گفت: وزارت معادن توانسته است با تکمیل سه بنچمارک از جمع چهار بنچمارک اتحادیه اروپا و تکمیل بنچمارک چهارمی آن طی دو هفته آینده، برای دریافت کمک ده میلیون یورویی آماده شود.

مومند افزود که وزارت معادن و پترولیم، برای نخستین بار به گونه رسمی کار توزیع جواز پروسس مواد معدنی به سکتور خصوصی را آغاز کرده، و شرکت های خصوصی که در این راستا سرمایه گذاری کرده اند، می توانند جواز پروسس شان را دریافت کنند.

او اضافه کرد که در سال جاری ولایت های بامیان، کاپیسا، پنجشیر، قندهار ولوگر به سیستم دیجیتالی کادستر وصل شده اند، تا این ولایت ها افزون بر مدیریت سیستم قراردادها، در بخش دریافت معلومات سیستم عواید غیرمالیاتی نیز توانمند شوند.

Anayatullah Momand

سرپرست وزارت معادن ادامه داد که با استفاده از سیستم دیجیتالی کادستر تمام معلومات عواید، رویالتی، و تادیات؛ به آسانی از ولایت ها به مرکز انتقال می یابد و وزارت معادن و پترولیم می تواند به گونه شفاف از این روند نظارت کند.

مومند با اشاره به تصویب طرح مقرره معدن کاری در هفته گذشته از سوی کابینه گفت، در این مقرره روی بخش های تدارکات، مدیریت قراردادها، ثبت فعالیت های معدن کاری و امور مربوط به صحت روانی، محیط زیست، امنیت ساحات معدن و مشارکت جوامع محلی، تمرکز شده است.

۱۲ / جدی ۱۳۹۸

برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی نردبان موفقیت در مرکز ولایت بامیان

مرکز ولایت بامیان امروز شاهد یک مسابقه کتاب‌خوانی با عنوان “نردبان موفقیت” است.

این مسابقه امروز پنج‌شنبه(۱۲ جدی) تحت عنوان “مطالعه نردبان موفقیت” از سوی سازمان اجتماعی فردای بهتر و با همکاری شورای سرتاسری مردم بامیان، شورای احزاب ولایت بامیان، معاونین مقام ولایت و فعالین مدنی، به مناسبت تولد حضرت زینب(س) در مرکز بامیان برگزار شد.

bamyan

در این مسابقه بیش از ۲۶۰ تن جوان دختر و پسر شرکت کرده بودند که به رقابت با یکدیگر پرداختند.

این شرکت‌کنندگان بعد از حل سوالات‌شان، از برگزارکنندگان این مسابقه قدردانی نموده و خواهان برگزاری مسابقات بیشتر و علمی‌تر گردیدند.

محمدجان ابراهیمی، مسئول سازمان اجتماعی فردای بهتر در این مسابقه، از تلاش و زحمات همکاران شان و همکاری سایر افراد و نهادها سپاس‌گزاری نموده و وعده سپرد که در آینده برنامه‌های گسترده‌تری را راه‌اندازی خواهند کرد.

۱۲ / جدی ۱۳۹۸

معذرت‌خواهی رهبر کاتولیک‌‌های جهان از رفتار خشن با یک زن

 به دنبال خشونت رهبر کاتولیک‌های جهان علیه یک زن، پاپ فرانسیس از این زن معذرت خواسته است.

پاپ روز گذشته(چهارشنبه، ۱۱ جدی) در سخنرانی خود به مناسبت شروع سال ۲۰۲۰ میلادی، ضمن محکوم کردن خشونت علیه زنان، مصرف‌گرایی و استفاده از بدن زنان برای سودجویی، از زنی که او را مورد خشونت قرار داده بود، معذرت خواست.

afghanistna

به گزارش دویچه وله، پاپ ۸۳ ساله اعتراف کرد، زمانی که روز سه شنبه یک تن از زائران در میدان سنت پیتر از دست او گرفته و او را به سمت خود کشیده، صبر خود را از دست داده و بر دست او را کوبیده است.

او به هزاران تن از زائرانی که در میدان سنت پیتر به سخنان او گوش می‌دادند، گفت: “بعضی وقت‌ها ما، حتی من، صبر خود را از دست می‌دهم و من از نمونه بد روز گذشته معذرت می‌خواهم”.

رهبر کاتولیک‌های جهان خشونت علیه زنان را “اهانت به خدا” توصیف کرد. او گفت که زنان هرچند منبع حیات اند، “اما به صورت متداوم تحقیر و لت و کوب شده، مورد تجاوز قرار می‌گیرند و مجبور به تن‌فروشی و سرکوب حیاتی که در رحم شان حمل می‌کنند، می‌گردند”.

۱۲ / جدی ۱۳۹۸

اولین قربانی رسانه‌ها در 2020؛ ترور مرموز یک کارمند رسانه‌ای در ولایت هلمند

دیدبان رسانه های آزاد افغانستان، نی اعلام کرده است که یک کارمند رادیوی محلی سمون در ولایت هلمند توسط افراد ناشناس به قتل رسیده است.

دیدبان رسانه های آزاد افغانستان “نی” به نقل از حیات‌الله ساحل، مدیرمسوول رادیو محلی سمون در هلمند گفته است: “شام روز گذشته(چهارشنبه، ۱۱جدی) سفرمحمد یک کارمند پاره وقت این رادیو به سبب مهمان بودن در محلی، از خانه برون شده و امروز پنج‌شنبه جسدش در محل صافیان شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، پیدا شده است”.

عمر زواک، سخن‌گوی والی هلمند با تایید این رویداد به نی گفته است که پرونده این کارمند کشته شده تحت بررسی قرار دارد.

Media

 نی از مقام های محلی در هلمند خواسته است تا پرونده‌ این قتل ‌را به صورت جدی بررسی کرده و روشن سازند که چه ‌رابطه‌ای میان کار سفرمحمد و قتل وی وجود دارد.

به باور نی، این اولین حادثه‌ قتل کارمند رسانه ای در افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی است. در سال گذشته‌ میلادی، ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه ای در افغانستان جان‌های خود را از دست دادند.

۱۲ / جدی ۱۳۹۸

انفجار بالن گاز در ولایت غور جان 4 عضو یک خانواده را گرفت

مقام های محلی می گویند، در انفجار یک بالن گاز در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور، ۴ عضو یک خانواده کشته شدند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور امروز پنج شنبه(۱۲جدی) به خبرنامه گفت: “شب گذشته در روستای جو قلک سفلی ولسوالی لعل و سر جنگل انفجاری رخ داده است”.

ghor province

خطیبی افزود، در نتیجه این انفجار ۴ عضو یک خانواده کشته و ۵ تن دیگر به شمول زنان و کودکان زخمی شدند.

سخنگوی والی غور خاطرنشان ساخت، زخمیان این رویداد برای درمان از ولسوالی لعل و سرجنگل به ولایت بامیان منتقل شده‌اند.