انتقاد شماری از اعضای مجلس نمایندگان به حکم زندان حمید خراسانی |
انتقاد شماری از اعضای مجلس نمایندگان به حکم زندان حمید خراسانی

بازتاب خبرهای 11 جدی 1398

Image Title
۱۱ / جدی ۱۳۹۸

انتقاد شماری از اعضای مجلس نمایندگان به حکم زندان حمید خراسانی

شماری از اعضای مجلس نمایندگان از چگونگی برگزاری دادگاه حمید خراسانی و حکم ۵ سال زندان برای او انتقاد می کنند.

امیرخان یار، معاون اول مجلس نمایندگان که ریاست نشست عمومی امروز چهارشنبه(۱۱جدی) این مجلس را به عهده داشت، نبود عدالت در دستگاه قضایی را مورد انتقاد قرار داده و گفت، کسی به جرم دزدی “یک تایر بایسکل” سال‌ها در زندان به سر می‌برد، اما مجرمان بزرگ آزاد هستند.

وی از کمیسیون‌های مربوط مجلس نمایندگان خواست تا با نهادهای مسوول در این مورد گفتگو کنند.

از سویی هم ظل‌محمد زلمی نوری، نماینده‌ ولایت پنجشیر در این نشست گفت: “جرم حمیدالله خراسانی ثابت نشده، بلکه بالای او برخورد سلیقه ای صورت گرفته و به جرم داشتن یک میل سلاح غیرقانونی و پوشیدن لباس نظامی، به پنج سال زندان محکوم شده است.”

photo_2020-01-01_16-11-01

او افزود: “هرجرم که بالایش(خراسانی) ثابت شده، باید بر اساس اسناد و شواهد مطابق به قانون بالایش تطبیق شود، ما طرفدارش استیم، نه بخاطر داشتن یک میل اسلحه غیرقانونی، فعل حال در گوشه گوشه کشور ده ها خراسانی می گرده، کسی آن ها را بازداشت می کنه، نه سزای اعمال شان رسانیده می شه، بلکه برعکس تقدیر می شوند.”

در همین حال ذکیه سنگین، نماینده ولایت پروان نیز گفت که حمید خراسانی به جرم حمل یک میل سلاح از سوی دادگاه به پنج سال زندان محکوم شده است.

او تاکید کرد که این حکم غیرقابل قبول است.

تاکنون نهادهای عدلی و قضایی در این مورد چیزی نگفته اند.

حمید خراسانی به تاریخ ۴ سرطان سال جاری از سوی نیروهای امنیتی در کابل بازداشت شده بود. در آن زمان وزارت داخله گفته بود که خراسانی، از بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین مجرمین در سطح کشور و منطقه است که در فهرست مجرمان سازمان‌یافته و سطح بالای این وزارت قرار داشته است.

۱۱ / جدی ۱۳۹۸

فیفا: تامین عدالت انتخابات در گرو کار شفاف و به موقع کمیسیون شکایات است

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان “فیفا” تأکید می کند که تامین عدالت انتخابات ریاست جمهوری در گرو کار شفاف و به موقع کمیسیون شکایات است.

فیفا امروز چهارشنبه(۱۱جدی) در یک اعلامیه گفته است که از تلاش های کمیسیون شکایات انتخاباتی برای رسیدگی دقیق و منصفانه به شکایات مربوط به نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری استقبال می کند، اما از چالش هایی که فرا راه کار این کمیسیون قرار دارد، نگران است.

فیفا افزوده است که بررسی و رسیدگی به ۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایات، ضمن این که نیازمند اجراآت شفاف، دقیق وهمه جانبه، در پرتو قانون و در عین حال تقاضای فرصت بیشتر از لحاظ زمان را می کند، که یک چالش جدی در مقابل کار و بررسی های نخستین کمیسیون های ولایتی شکایات است.

موسسه بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اضافه کرده، با وجودی که کمیسیون شکایات انتخاباتی فرصت کافی را برای تنظیم ظرفیت ها وآمادگی برای رسیدگی به شکایات در سطح ولایات را داشته، اما دیده می شود که از یک جانب ثبت شکایات در کابل و از جانبی هم وجود برخی کمی و کاستی ها، باعث طولانی شدن این روند خواهد شد.

FEFA

این نهاد نظارتی بر انتخابات افغانستان از عدم حضور و فعالیت کمیشنران ولایتی کمیسیون شکایات در ولایت هلمند نیز انتقاد کرده و تاکید نموده، این کمیشنران باید از شروع ثبت شکایات در برابر نتایج ابتدایی در دفتر ولایتی حضور می داشتند و عدم حضور آنان باعث شده تا کارهای این کمیسیون در ولایت هلمند از لحاظ فرصت زمانی محدود شود.

فیفا خاطرنشان کرده که باید تا حال کمیسیون شکایات انتخاباتی معلومات دقیق را نسبت به نوع شکایات از لحاظ تاثیرگذاری آن بر نتایج انتخابات، تفکیک بندی و نیازمندی های عدلی آن، ارایه می کرد.

این موسسه انتخاباتی افغانستان همچنان از پایان قرارداد ۱ هزار و ۱۷۸ کارمند درج معلومات در دفتر مرکزی و کارمندان دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات که می توانند در بازشماری و تفتیش با کمیسیون شکایات همکاری کنند نیز ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد پیشنهاد کرده که کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد ارزیابی های اولیه خود برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی، معلومات لازم را ارایه کرده و باید موقف روشنی در رابطه به رعایت فرصت ۱۵ روزه توسط دفاتر ولایتی و یا تمدید احتمالی کار کمیسیون های ولایتی اتخاذ کند.

۱۱ / جدی ۱۳۹۸

تولد بیش از 3 هزار و 500 کودک در روز اول سال 2020 میلادی در افغانستان

دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) اعلان کرده است که بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کودک در روز اول سال ۲۰۲۰ میلادی در افغانستان متولد می شوند.

یونیسف امروز چهارشنبه(۱۱جدی) مصادف با اول جنوری سال ۲۰۲۰ میلادی با نشر یک گزارش تازه گفته است: “تخمین می‌شود که ۳ هزار و ۵۳۱ کودک در روز اول سال ۲۰۲۰ در افغانستان متولد شوند.”

دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل افزوده است که این تعداد کودک تولد شده در افغانستان، ۰.۹ در صد از مجموع ۳۹۲ هزار و ۷۸ کودک متولد شده در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند.

kid

بر بنیاد این پیش‌بینی یونیسف، بیش از این نیمی از این ولادت‌ها در ۸ کشور ثبت می‌شوند که شامل هند، چین، نیجریه، پاکستان، اندونزی، ایالات متحده، کنگو و اتیوپی است که به احتمال زیاد، اولین نوزاد ۲۰۲۰ در اوقیانوس آرام و آخرین آن در ایالات متحده به دنیا خواهد آمد.

شیما سِن گوپتا، معاون نماینده یونیسف در افغانستان گفته است: “در افغانستان، متاسفانه از هر یک هزار کودک متولد شده، ۳۷ تن در ۲۸ روز اول می‌میرد. این رقم به ۱۳۱ مرگ نوزاد در روز یا مرگ و میر شش نوزاد در هر ساعت می‌رسد. این نگران کننده است”.

۱۱ / جدی ۱۳۹۸

شب خونین؛ چهار نیروی امنیتی در فاریاب کشته شدند

مقام‌ های امنیتی می گویند که در یک حمله طالبان بر پاسگاه امنیتی در ولسوالی بلچراغ فاریاب، ۴ نیروی امنیتی کشته شدند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب امروز چهارشنبه(۱۱جدی) با نشر یک خبرنامه گفته است که شب گذشته گروه طالبان بر پاسگاهای امنیتی واقع در مرکز ولسوالی بلچراغ حمله کرد.

farryab

در این خبرنامه آمده است که در این حمله چهار تن از نیروهای امنیتی و دفاعی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

اما دفتر فرماندهی پولیس فاریاب تاکید کرده که این حمله طالبان عقب زده شده و در نتیجه، ۳ شورشی طالب کشته و ۴ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

این در حالی است که گروه طالبان شب گذشته بر پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولایت قندز، بلخ و تخار نیز حمله کرده که در نتیجه این حملات، تلفاتی به نیروهای امنیتی وارد شده است.

۱۱ / جدی ۱۳۹۸

آصف جلالی؛ کمدین مشهور افغانستان درگذشت

 آصف جلالی؛ طنز پرداز، کمدین و گرداننده برنامه‌های طنزی تلویزیون کشور درگذشت.

نزدیکان آصف جلالی امروز چهارشنبه(۱۱جدی) اعلام کردند که او در اثر سکته قلبی درگذشته است.

jalali

جلالی اولین بار در نمایشنامه های رادیو تلویزیون افغانستان به بازی قطعه‌های نمایشی پرداخت و ۱۸ قطعه نمایشی را در رادیو و تلویزیون افغانستان اجرا کرد.

آصف جلالی که به “کاکا آصف” نیز مشهور بود، در سال های اخیر مصروف گردانندگی برنامه های طنز در تلویزیون های خصوصی بود. او نقش‌هایی را هم در چند فیلم سینمایی بازی کرده که از جمله می توان از بازی در دو بخش سریال “بلبل”، یک قسمت سریال “میرک” و یک فیلم کمدی به نام “زمونژ مکتب” و فیلم هنری “درد” نام برد.