افزایش آلودگی هوا در کابل/ عبدالله: با متخلفان برخورد می شود! |
افزایش آلودگی هوا در کابل/ عبدالله: با متخلفان برخورد می شود!

بازتاب خبرهای 8 جدی 1398

Image Title
۸ / جدی ۱۳۹۸

افزایش آلودگی هوا در کابل/ عبدالله: با متخلفان برخورد می شود!

رییس اجرایی حکومت در جلسه کمیته عالی مبارزه با آلودگی هوا، بر برخورد قانونی با متخلفان آلودگی هوا تاکید کرده است.

در این جلسه که امروز یک شنبه(۸جدی) در قصر سپیدار برگزار شد، معاون اداره ملی محیط زیست گفته است که استفاده از ذغال سنگ، تیل‌ بی‌کیفیت و چرم، مهم‌ترین عوامل آلودگی هوای کابل است و این اداره در همکاری با وزارت‌خانه‌های کشور، طرح جلوگیری عوامل آلوده‌کننده هوا را به صورت جدی روی ‌دست گرفته است.

معاون اداره ملی محیط زیست با بیان این که اداره نفت و گاز، گاز مایع را به قیمت ارزان به بازار عرضه می‌کند، تاکید کرده که قرار است در جریان این هفته، طرح توزیع ماسک و آگاهی‌دهی از آلودگی هوا در نقاط مختلف شهر کابل راه‌اندازی شود.

kabul weather

عبدالله عبدالله در این نشست تاکید کرده که آلودگی هوا زندگی مردم کابل را با خطر مواجه کرده و باید در مقابل کسانی‌که حیات مردم را تهدید می‌کنند، برخورد جدی صورت گیرد.

وی همچنان از اداره ملی محیط زیست خواسته که به خاطر فراهم‌آوری فلترهای تصفیه هوای کابل، هرچه زودتر دست به کار شوند و باید تا چند روز دیگر تأثیرات مثبت به‌میان آید.

این اظهارات در حالی بیان شده است که با آغاز فصل سرما، هوای کابل به شدت آلوده شده و اداره ملی محیط زیست، شهرداری کابل و پولیس کابل به بلندمنزل های رهایشی، کارخانه ها، رستورانت ها، حوض های آب بازی، حمام ها، نانوایی ها و… یک هفته مهلت داده بود از استفاده مواد دودزا جلوگیری کنند.

۸ / جدی ۱۳۹۸

عبدالله: از روند شفاف انتخابات و صلح ‌پایدار پشتیبانی می‌کنیم!

رییس اجرایی حکومت می گوید که از روند شفاف انتخابات و دست یافتن به صلح پایدار پشتیبانی می کند.

ریاست اجرایی حکومت گفته است که عبدالله عبدالله بعد از ظهر امروز(یکشنبه، ۸ جدی) با سفرا و دیپلوما‌ت‌های کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا دیدار و درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری، روند رسیدگی به شکایت‌ها، تلاش‌ها برای صلح و اهمیت روابط و همکاری با اتحادیه اروپا گفتگو کرده است.

abudllah abdullah

عبدالله در این دیدار از همکاری‌های اتحادیه اروپا برای افغانستان، موضع‌گیری این اتحادیه و کشورهای عضو در پیوند به شفافیت انتخابات و حمایت از تلاش‌های صلح، قدردانی کرده است.

ریاست اجرایی حکومت خاطرنشان کرد که که در این دیدار، سفرا و نمایندگاه کشورهای عضو اتحادیه‌ اروپا نیز با تاکید بر شفافیت روند انتخابات و حمایت از تلاش‌های صلح، از ادامه‌ همکاری‌های این اتحادیه با افغانستان اطمینان داده اند.

۸ / جدی ۱۳۹۸

دادستانی کل: در سال مالی 1398 به بیش از 2 هزار قضیه جنایی سربازی رسیدگی شده است

دادستانی کل اعلان کرده است که در سال مالی ۱۳۹۸ به بیش از ۲ هزار قضیه جنایی در بخش سربازی رسیدگی شده است.

دادستانی کل امروز یک‌شنبه(۸جدی) در یک خبرنامه گفته است که در سال روان، دو هزار و ۵۳۱ قضیه جنایی را از طریق معاونت سربازی ثبت و رسیدگی کرده است.

attorney general office

دادستانی کل افزده است که از مجموع این قضایای جرمی، ۴۰۱ مورد فیصله دادگاه استیناف را در بر گرفته، ۷۹۷ مورد مراحل محاکماتی تکمیل شده، ۶۰۵ مورد حفظ، ۲۵۵ مورد مسترد و ۳۸۷ قضیه دیگر به مراجع ذی صلاح ارسال شده است.

به گفته دادستانی کل، ۳۰۰ مورد از این قضایا شامل جرایم علیه اشخاص، ۸۷ مورد جرایم علیه اموال و دارایی‌های عامه و دولتی، ۹۷ مورد جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و ۲ هزار و ۲۴۰ مورد دیگر شامل قضایا و جرایم است.

دادستانی اضافه کرده است که در اثر رسیدگی به این قضایا، ۲۸ میلیون و ۴۲۲ هزار و ۶۵۵ افغانی به حساب خزانه دولت تحویل شده است.

۸ / جدی ۱۳۹۸

وحید عمر: آتش بس پیش شرط حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح است

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک می گوید، آتش بس یک پیش شرط اساسی برای گفتگوهای صلح است و برقراری آن به طالبان ربط دارد.

وحید عمر امروز یک‌شنبه(۸جدی) در توییتر اش نگاشته است: “ما نمی توانیم درباره گمانه زنی ها و شایعات در مورد آتش بس اظهار نظر کنیم. به محض این که طالبان درست فکر کردند و موضع رسمی خود را اعلام کردند، ما قادر به اظهار نظر خواهیم بود.”

Wahid Omar

او افزوده، حکومت آماده ارسال یک هیات همه شمول است و  این هیات کوچک، نماینده کلیه اقشار افغانستان خواهد بود.

 عمر تاکید کرده است: “ما از مذاکرات یا ارایه لیست خودداری نمی کنیم، ما منتظر هستیم تا طالبان مذاکرات خود را با ایالات متحده به پایان برسانند، آتش بس را اعلام کنند و آماده مذاکره با یک هیات که نماینده کشور افغانستان است، باشند.”

این در حالی است که روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده که هیات طالبان با رهبران شان در پاکستان در مورد آتش بس ده روزه توافق کرده اند،  اما پس از آن ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می خواند، این توافق را رد کرده است.

۸ / جدی ۱۳۹۸

از ممنوعیت ورود کلدار از مرز تورخم تا کمبود پول افغانی در بازارهای ننگرهار

مقام های محلی اعلام کرده اند که ورود کلدار از مرز تورخم به ننگرهار و عبور پول افغانی بیش از نیاز افراد از این مرز ممنوع شده است.

دفتر والی ننگرهار امروز یک‌شنبه(۸جدی) به نقل از مسوولین شهرک مرکزی تورخم گفته است که ممنوعیت ورود کلدار از پاکستان به افغانستان روی دست گرفته شده و هم‌زمان با آن، به کسی اجازه داده نخواهد شد تا بیش از نیاز پول افغانی را با خود به پاکستان ببرد.

دفتر والی ننگرهار افزوده است که هم زمان با این شاه محمود میاخیل، والی این ولایت گفته است، کسانی که بیش از نیازشان پول افغانی به پاکستان انتقال دهند، قاچاق شمرده می شود و مجازات خواهند شد.

nangarhar

هم‌چنان مسوولان کمیساری تورخم گفته‌اند که به پولیس دستور صریح داده شده است که به هیچ کس اجازه انتقال کلدار به ننگرهار و قاچاق افغانی به پاکستان را ندهند.

پس از آغاز  کارزار منع استفاده از کلدار در ولایت ننگرهار امروز شماری از شهروندان ولایت ننگرهار در رابطع به کمبود پول افغانی در بازارهای ولایت ننگرهار دست به اعتراض زده و نیز شماری از مارکت ها مسدود شده است.

این در حالی است که بانک مرکزی اعلان کرده است که برای حمایت از کارزار منع استفاده اسعار خارجی نزدیک یک‌ونیم میلیارد بانک نوت های خرد را راهی بازارهای ولایت هایی کرده است که در آن کارزار منع اسعار خارجی راه اندازی شده اند.